بیمارستان عروسک ها – لیسبون

بیمارستان عروسک ها لیسبون پرتقال

 

گاهی بیمارستان برای عروسک ها هم لازم است. هر چند که افزایش سطح رفاه و تمایل مردم به مصرف گرایی و از سویی دیگر دسترسی آسان به هر نوع اسباب بازی تمایل خانواده ها به بازسازی عروسک ها را کمرنگ کرده است. امروزه اگر کودکی  اسباب بازی اش را خراب کند، به راحتی آن را کنار گذاشته و نمونه دیگری از آن عروسک خریده می شود. تولید انبوه، تبلیغات فراوان، قیمت مناسب و راحت طلبی باعث شده است تا به آسانی بدون این که به گزینه دیگری بیاندیشیم، سراغ خرید نمونه دیگری برویم!

 

بیمارستان عروسک ها لیسبون پرتقال

 

اما در گذشته این گونه نبوده است. تنها چند دهه قبل، اگر کودکی چهره عروسک چینی اش، لوکوموتیو قطارش و یا یکی از چشم های خرس عروسکی اش آسیب می دید، یک بدشانسی بزرگ به حساب می آمد. چرا که اسباب بازی ها و عروسک ها، دست ساز و منحصر به فرد بودند. در نتیجه در شهرهای گوناگون جهان از جمله لیسبون پرتقال، بیمارستان عروسک ها پدید آمد.

 

بیمارستان عروسک ها لیسبون پرتقال

 

راه اندازی بیمارستان عروسک ها در لیسبون

در قرن نوزدهم، بازار روباز میوه فروشان در شهر لیسبون Praca da Figueira نام داشت. در ضلع غربی میدان پراکا پیرزنی به نام دونا کارلوتا حضور داشت که گیاهان و ادویه های خشک می فروخت. زمانی که رفت و آمد مشتریان کم می شد، دونا کارلوتا برای گذران وقت خود، شروع به ساخت عروسک های خزدار و مرمت عروسک های بچه هایی که به بازار آمده بودند، می کرد. دونا کارلوتا توانست طی مدت کوتاهی با پولی که جمع کرد، در همان نقطه از میدان، بیمارستان عروسک ها را در سال ۱۸۳۰ راه اندازی کند.

 

 

بیمارستان عروسک ها لیسبون پرتقال

 

موزه بیمارستان

در حال حاضر بیمارستان هنوز کاربری خود را از دست نداده است. این بیمارستان همچنان به حرفه گذشته خود، یعنی تعمیر و مرمت عروسک ها مشغول است. کاربری دیگر بیمارستان عروسک ها، موزه است که باعث شده است تا گردشگران بسیاری برای بازدید در آنجا رفت و آمد کنند. موزه بیمارستان یک تونل زمان به سال های خیلی دور پرتقال و فرهنگ روزهای دور لیسبون است. این مسافرت زمانی در طول دویست ساله گذشته انجام می شود که به نظر تجربه ای جالب و شیرین می آید.

 

بیمارستان عروسک ها لیسبون پرتقال

 

راز عروسک جهنمی انابل چیست ⇐  عروسک آنابل