بهترین عروسک های جهان و جایزه اسباب بازی TOTY

اسکار اسباب بازی ها توتی

 

بهترین عروسک های جهان

جایزه بهترین اسباب بازی سال با عنوان Toy Of The Year Awards معمولاً با عنوان اختصاری آن یعنی جایزه توتی (TOTY) شناخته می شود. جایزه توتی معتبرترین جایزه اسباب بازی در دنیا محسوب می شود و صنعت اسباب بازی به آن به چشم اسکار نگاه می کند. هر ساله در ماه ژانویه بهترین عروسک های دنیا در این مراسم معرفی می شوند.

 

رشته های مورد رقابت

رقابت اسباب بازی ها بر سر جایزه توتی در ۱۶ رشته انجام می شود که عبارتند از:

 1. اکشن فیگور
 2. اسباب بازی کلکسیونی
 3. اسباب بازی های ساختنی
 4. اسباب بازی های خلاقانه
 5. اسباب بازی های ابداعی
 6. اسباب بازی های گروه سنی نوزاد و خردسال
 7. اسباب بازی های گروه سنی پیش دبستانی
 8. اسباب بازی های ساخته شده تحت مجوز
 9. اسباب بازی های بیرون از خانه
 10. مجموعه کامل بازی
 11. عروسک های پولیشی
 12. اسباب بازی های کودکان دارای شرایط خاص
 13. اسباب بازی های وسیله نقلیه
 14. اسباب بازی های فکری و علمی (علوم، ریاضی، فناوری و مهندسی)
 15. اسباب بازی های دورهمی
 16. عروسک

 

جایزه توتی TOTY Awards

 

قوانین جشنواره اسباب بازی توتی

نامزدهای جوایز بهترین عروسک های دنیا در هر سال توسط کمیته ای متشکل از افراد تأثیر گذار صنعت اسباب بازی، دانشگاهیان، رسانه ها، خبرنگاران، وبلاگ نویسان و مخترعین انتخاب می شوند. فینالیست های سال در یازدهم نوامبر معرفی شده و رأی گیری از آن روز آغاز می شود. جایزه توتی اسباب بازی ها را دسته بندی کرده و از مصرف کنندگان می خواهد تا در سایت رسمی جایزه بهترین اسباب بازی سال رأی دهند. فرصت رأی گیری تا پنجم ژانویه ادامه خواهد داشت و طی مراسمی در ۲۱ ژانویه و در نیویورک بهترین عروسک های دنیا معرفی خواهند شد.

 

 

اسباب بازی های فینالیست براساس معیارهایی مانند ارزش بازی، خلاقیت، اصالت، کاربرد فناوری های جدید، مولد خلاقیت، تأثیر هنری، بسته بندی، استراتژی های تبلیغاتی و گروه بندی سنی صحیح بررسی می شود. از هر شرکت بیشتر از دو برند نمی تواند در فهرست پایانی یک رشته قرار بگیرد. همچنین تنها برندهایی می توانند به مرحله رأی گیری وارد شوند که از دو سال قبل تا روز قبل از آغاز رأی گیری در بازار امریکا موجود بوده باشند. همچنین شرط لازم برای ورود به فهرست رأی گیری این است که آزمایشگاه مستقلی ایمنی اسباب بازی را براساس استانداردهای امریکا تأیید کرده باشد.

کسانی که برای رأی دادن به بهترین عروسک های دنیا وارد سایت جایزه توتی می شوند، در چهار گروه دسته بندی می شوند. مصرف کنندگان، خرده فروشان، رسانه ها و اعضای انجمن اسباب بازی که به ترتیب ۲۰% ، ۳۰% ، ۲۰% و ۳۰% آرای آنها وزن دارد و در آرایی نهایی مؤثر خواهد بود.

 

توتی toty بهترین اسباب بازی سال - اسکار بهترین عروسک های دنیا
بهترین عروسک های دنیا

 

بهترین عروسک های دنیا در سال ۲۰۱۹

در مراسم توتی و در سال ۲۰۱۹ عروسک ال او ال سورپرایز (L.O.L. Surprise) توانست عنوان بهترین اسباب بازی سال و همچنین عنوان بهترین عروسک سال را دریافت کند. همچنین ال او ال سورپرایز در بخش ساخت تحت مجوز (license ) هم به عنوان بهترین اسباب بازی تحت مجوز معرفی شد. جایزه بهترین عروسک پولیشی (Plush ) هم به طور مشترک به اسکرافه لاوز ( Scruff-A-Luvs) از شرکت موز تویز (Moose Toys) و برند Star Wars Ultimate Co-Pilot Chewie از شرکت هاسبرو تعلق گرفت.

 

 

نامزدهای بهترین عروسک توتی سال ۲۰۲۰

 • عروسک بالرین که توسط شرکت هانتر ساخته شده است. این شرکت امریکایی محصول خود را با ارتفاع ۴۵ سانتی متر عرضه کرده است. عروسکی که به سبک باله می رقصد. البته در کنار چرخ های حرفه ای بالرین، موزیک و نورپردازی هم وجود دارد. این محصول برای بچه های بالای سه سال مناسب می باشد و سی دلار قیمت گذاری شده است.
 • کندی لاکس که توسط شرکت اسپین مستر ارائه شده است. عروسکی با موهای پشمکی که به شدت شیرین، بامزه، جذاب و دوست داشتنی است. این عروسک برای گروه سنی چهار تا شش سال بوده و ده دلار قیمت دارد.
 • عروسک ساختنی محصول شرکت امریکایی متل که در رده عروسک های فشن و مد قرار می گیرد. جنبه خلاقانه این عروسک ها این است که کودک می توانند عروسک خود را شخصی سازی کنند. زیرا در هر بسته چند دست لباس برای عروسک وجود دارد. این محصول برای گروه سنی بالای شش سال مناسب بوده و قیمت آن سی دلار می باشد.
 • کرای بیبی  محصول شرکت آی ام سی تویز که به شدت شبیه به بچه واقعی انسان است. چرا که این عروسک فسقلی می تواند وقتی گرسنه می شود اشک واقعی بریزد. گروه سنی مورد توصیه سازنده بالای سه سال بوده و پنجاه دلار قیمت آن می باشد.
 • عروسک السا و آنا دیزنی ساخت شرکت JAKKS Pacific  که شخصیت محبوب دنیای دخترانه یعنی السا را از دنیای جادویی و ناشناخته اش به دنیای دختر بچه ها آورده است و می تواند آهنگ محبوب “در ناشناخته ها” را بخواند. گروه سنی این عروسک بالای سه سال تعیین شده است و قیمت آن سی و پنج دلار می باشد.
 • “رالف اینترنت را می شکند” محصول شرکت هاسبرو. داستان این عروسک این است که ونلوپه وارد دنیای اینترنت می شود و خودش را بین شاهدخت های دیزنی می بیند. او از این که اشتراکات زیادی با شاهدخت ها دارد، شگفت زده می شود. او شاهدخت ها را متقاعد می کند تا مانند دخترهای امروزی لباس بپوشند و در ویترین مغازه ها قرار بگیرند. برای این محصول گروه سنی سه سال و قیمت آنسی دلار تعیین شده است.
 • عروسک ال او ال ساخت شرکت ام جی ای عروسک مد دیگری هستند که از دو عروسک خواهر تشکیل شده است. گروه سنی این عروسک بالای شش سال ارزیابی شده است و مبلغ آن ۲۷ دلار نیز می باشد.
بهترین عروسک های دنیا
جایزه توتی بهترین عروسک های دنیا

 

 

فعالیت جایزه توتی در امور خیریه

از آنجایی که جایزه توتی در کنار معرفی بهترین عروسک های دنیا، هر ساله نگاه های زیادی را به خود جذب می کند، امکان اثرگذاری روی مخاطب را خواهد داشت. بنابراین جایزه توتی رسالت خود در امور خیریه را پشتیبانی از بنیاد اسباب بازی قرار داده است.

بنیاد اسباب بازی از مردم می خواهد تا به کودکان نیازمند به اسباب بازی کمک کنند. این بنیاد اسباب بازی های اهدایی مردم را جمع کرده و  به دست کودکان می رساند تا آنها هم از طعم شیرین کودکی را بچشند. از فعالیت های تحسین برانگیز بنیاد اسباب بازی امریکا راه اندازی کمپین نبوغ بازی است. این کمپین به نقش بازی در آموزش، پرورش مهارت های فردی، رشد خلاقیت و بسیاری از مسائل دیگر کودکان می پردازد. در سایت کمپین نبوغ بازی  منابع بازی زیادی همراه با فیلم و عکس و مشاوره های تخصصی در این زمینه وجود دارد.