اقامتگاه بوم گردی موزه عروسک و اسباب بازی کاشان

اقامتگاه بوم گردی و موزه عروسک و اسباب بازی کاشان

 

خانه عروسک کاشان: میراث ملی

آقای امیر سهرابی با مرمت بنا، موزه اسباب بازی و عروسک کاشان را در سال ۱۳۹۶ در این مجموعه راه اندازی نمود. با بازسازی و مرمت اصولی بنا، اقامتگاه و موزه عروسکی در کنار یکدیگر فعالیت خود را آغاز نمودند. لازم به ذکر است ساختمان عمارت با نام خانه سهرابی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. با کمی جستجو در سایت تریپ ادوایزر که مرجع مسافران و گردشگری جهانی محسوب می شود، خواهید دید که مسافران خارجی زیادی از خانه عروسک کاشان و همچنین مهمان نوازی آنها تعریف و تمجید کرده اند.

 

اقامتگاه بوم گردی و موزه عروسک و اسباب بازی کاشان

 

ساختمان اقامتگاه بوم گردی و موزه عروسک و اسباب بازی کاشان

خانه عروسک کاشان در واقع یکی از خانه های تاریخی کاشان است که قدمت آن به دوران قاجار برمی گردد. به بیانی دقیق تر اقامتگاه بوم گردی عروسک کاشان حدود ۱۵۰ سال قدمت دارد. این خانه به جعفر علامه فیضی، شاعر کاشانی تعلق داشت. خانه عروسک کاشان هفت اتاق دارد که دورتادور حیاط قرار گرفته اند. به دلیل حفظ اصالت اثر، اتاق ها سرویس بهداشتی، حمام، یخچال و تلویزیون ندارند و همگی در محوطه درونی به صورت عمومی قرار گرفته اند. امکان رزرو آنلاین این اقامتگاه بوم گردی نیز فراهم شده است.

 

اقامتگاه بوم گردی و موزه عروسک و اسباب بازی کاشان

 

 

موزه اسباب بازی و عروسک کاشان

عروسک هایی که در این مکان هستند تقریباً عروسک های قدیمی ایرانی می باشند. اصلی ترین عروسک های موجود در این اقامتگاه بوم گردی می توان به عروسک های خیمه شب بازی اشاره کرد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، در این اقامتگاه عروسکی نمایش خیمه شب بازی با عروسک مبارک به همراه سروناز به صورت زنده اجرا می شود.

 

اقامتگاه بوم گردی و موزه عروسک و اسباب بازی کاشان

 

به طور کلی بخش موزه عمارت، دارای سه گروه عروسک می باشد. عروسک های خیمه شب بازی، عروسک های اقوام ایرانی و عروسک های ملل ارکان اصلی موزه هستند. تعداد عروسک های موزه حدود ۱۲۰ عدد شمارش شده است. مجموعه عروسک های خیمه شب بازی موزه از غنی ترین بخش های موزه است. عروسک های خیمه شب بازی موجود در موزه به دو گروه تقسیم می شوند: عروسک هایی متعلق به اواسط دوره قاجار با ۱۵۰ سال قدمت و عروسک هایی متعلق به اواخر دوره قاجار با قدمت ۱۱۰ سال. همچنین در بخش عروسک های ملل، نشانه های فرهنگی کشورهای آلمان، اندونزی و هند را می توان به چشم دید.

 

اقامتگاه بوم گردی و موزه عروسک و اسباب بازی کاشان

 

دیدنی های شگفت انگیز: عکس های واقعی عروسک آنابل