شرکت چند ملیتی دیزنی – Disney Consumer Products

دیزنی - آنا والسا - پرنسس های دیزنی

 

شرکت والت دیزنی یک شرکت رسانه ای چند ملیتی با اصالت امریکایی می باشد که مقر اصلی آن در کالیفرنیا قرار دارد. شرکت والت دیزنی در ۱۹۲۳ توسط برادران والت و روی دیزنی افتتاح شد. امروزه در زیر چتر دیزنی برندهای معروفی مانند پیکسار، مارول استودیو و قرن بیستم زندگی می کنند. در این مقاله با این غول بزرگ رسانه ای بیشتر آنا خواهید شد.

 

شرکت دیزنی از شروع تا الان

افتتاح و شروع فعالیت شرکت

در سال های ۱۹۲۳ تا ۱۹۲۸ دیزنی در محدوده فیلم های صامت فعالیت خود را آغاز کرد. در طول آن سال ها نیز آلیس در سرزمین عجایب را با شخصیت های انیمیشنی تولید نمود. با موفقیت این اثر دیزنی به هالیوود پا گذاشت و یک مجموعه تلویزیونی براساس آن ساخت. شخصیت کارتونی میکی موس که در ۱۹۲۸ ساخته شد، اولین نمونه موفق و جهانی از کارهای والت دیزنی بود که همچنان طرفداران زیادی دارد. پس از آن بود که دیزنی شخصیت های محبوب و دوست داشتنی را به دنیای کودکانه ها برد. شخصیت هایی مانند پینوکیو، دامبو، بامبی، زیبای خفته، صد و یک سگ خالدار و سیندرلا تنها تعداد کمی از شخصیت هایی اند که دیزنی به آنها جان داده است.

 

فانکو پاپ مارول چیست

 

دوران جنگ جهانی دوم

با شروع جنگ جهانی دوم سود دیزنی نیز به شدت کاهش یافت. چون امریکا خود یکی از طرف های درگیر در جنگ بود، بسیاری از انیمیشن سازهای دیزنی به ارتش امریکا پیوستند. در طول سال های جنگ، دیزنی تولیدات خود را در قالب مجموعه های کوتاه و همچنین مستند و فیلم غیر انیمیشنی روانه بازار می کرد.

نیمه قرن بیستم

در سال ۱۹۵۰ دیزنی با تولید فیلم کارتونی سیندرلا نشان داد که انیمیشن های بلند هم می توانند در بازار بسیار موفق باشند. در بین سال های ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۴ فیلم های آلیس در سرزمین عجایب، پیتر پن، جزیره گنج، رابین هود و ۲۰ هزار فرسخ زیر دریا را تولید نمود. در ۱۹۵۴ دیزنی به تلویزیون و شبکه ABC آمد و توانست مجموعه های تلویزیونی منظمی را به نمایش بگذارد.

 

پارک دیزنی لند

 

گردنه تاریخی شرکت دیزنی

در ۱۹۶۱ والت دیزنی به دلیل سرطان ریه فوت کرد و  برادرش روی دیزنی رئیس شرکت شد. نخستین کار مدیر جدید این بود که به افتخار برادرش نام شرکت را به والت دیزنی وورلد (Walt Disney World) تغییر نام داد. در ۱۹۶۷ کارتون کتاب جنگل (پسر جنگل) و فیلم موزیکال خوشحال ترین میلیونر از جمله کارهای موفق دیزنی بود. در ۱۹۷۳ انیمیشن رابین هود منتشر شد که با استقبال بسیار چشمگیری مواجه شد. با انتشار جنگ ستارگان و موفقیت بسیار بالای آن دیزنی سعی کرد تا با الهام از آن نسخه ای برای نوجوانان نیز تولید کند. سرانجام در ۱۹۷۹ نخستین اثر خود در رده بندی PG با نام سیاهچاله را منتشر کرد که توانست سود ۲۰ میلیون دلاری را برای دیزنی به ارمغان آورد.

اواخر قرن بیستم

در سال ۱۹۸۴ دیزنی با واگذاری بخشی از سهام خود و روی کار آمدن سهامداران و رؤسای جدید، شاهد موفقیت بیشتر دیزنی در دنیای رسانه ای بود. از نمونه کارهای موفق پس از آن سال می توان به کارهایی اشاره کرد که برای ما ایرانیان نیز شناخته شده اند: پری دریایی، دیو و دلبر، علاالدین، داستان اسباب بازی ها، هرکول، تارزان، شرکت هیولاها، عصر یخبندان، در جستجوی نمو، شگفت انگیزان، ماشین ها، گیسو کمند، پاندای کونگ فو کار و رالف خرابکار تنها چند نمونه از کارهای بسیار موفق هستند که ابعاد جهانی به خود گرفتند. از آنجایی که دیزنی مالک معنوی این شخصیت ها می باشد، بنابراین تصمیم گرفت تا قلمرو خود را توسعه دهد. دیزنی شخصیت هایی که بین بچه ها محبوب شده بودند را با تولید نسخه عروسکی آنها به زندگی بچه ها برد.

 

 

بهترین های دیزنی

عروسک های پرنسس های دیزنی

عروسک هایی که براساس شخصیت های دخترانه در انیمیشن های دیزنی ساخته شده اند با برند پرنسس های دیزنی توسط شرکت زیرمجموعه دیزنی به نام دیزنی کنسومر پروداکتس (Disney Consumer Products) تولید می شوند. این مجموعه عروسکی شامل تمام شخصیت های کارتونی دیزنی جونیور نمی شود. تنها دوازده تن از معروف ترین شخصیت ها در این مجموعه قرار گرفتند.

همان گونه که در مقالهپرنسس های دیزنی مطالعه کردید، نام پرنسس های دیزنی عبارت اند از: سفید برفی، سیندرلا، آئورا یا همان زیبای خفته، آریل یا همان پری دریایی، بل در داستان دیو و دلبر، یاسمین در داستان علالدین، پوکاهونتس ، مولان ، تیانا در داستان شاهزاده و قورباغه، راپونزل در داستان گیسوکمند، مریدا در داستان دلیر و مونا.

 

دیزنی - پرنسس های دیزنی

 

تاجگذاری پرنسس های دیزنی در دیزنی لند

سفید برفی اولین شخصیت و سیندرلا دومین شخصیت کارتونی بود که به گروه پرنسس های دیزنی آمدند. تا هشتمین پرنسس یعنی مولان، ورود آنها به خط تولید بدون هیچ مراسمی انجام می شد. تیانا نهمین عضو گروه پرنسس های دیزنی بود که در سال ۲۰۱۰ رسماً در یک مراسم تاجگذاری در کاخ نیویورک در دیزنی لند به این گروه پیوست. در سال ۲۰۱۱ راپونزل هم به عنوان دهمین عضو گروه پرنسس های دیزنی در کاخ کنزینگتون در دیزنی لند شهر لندن تاجگذاری کرد.

در سال ۲۰۱۳ مریدا یکی از شخصیت های پیکسار بود که به عنوان اولین شخصیت پیکسار به این گروه وارد شد و عنوان یازدهمین پرنسس دیزنی را دریافت کرد. مراسم تاجگذاری او در مقابل قلعه سیندرلا در  قلمروی جادویی، واقع در والت دیزنی ورلد برگزار شد. در سال ۲۰۱۹ هم دوازدهیمین پرنسس دیزنی یعنی مونا بدون هیچ مراسمی وارد گروه پرنسس های دیزنی شد. برای بازدید مجازی از دیزنی لند و کسب اطلاعات بیشتر درباره آن روی مقاله دیزنی لند کلیک کنید.

 

دیزنی - پرنسس های دیزنی

 

انیمیشن یخ زده یا فروزن – آنا و السا

عروسک آنا و السا  کارتون یخ زده یا فروزن براساس شخصیت های آنا و السا ساخته شده اند. شرکت دیزنی در سال ۲۰۱۳ با بودجه ۱۵۰ میلیون دلاری انیمیشن یخ زده یا فروزن را به بازار معرفی کرد. انیمیشن یخ زده توانست حدود ۴۰۰ میلیون دلار فروش داشته باشد. این انیمیشن داستان دو خواهر به نام های آنا و السا را به تصویر می کشد. مقاله ” السا و آنا به طور کامل عروسک ها و انیمیشن آنا و السا را برایتان شرح داده ایم.

دیزنی - آنا و السا

 

 

عروسک دکتر مک استافینز

عروسک های “دکتر مک استافینز” عروسک هایی هستند که شرکت امریکایی دیزنی در ژانر پزشکی به تولید انبوه رسانده است و تبدیل به یکی از موفق ترین کارها با مقیاس جهانی شده است. همان گونه که در مقاله “عروسک دکتر مک استافینزدیدید، این شخصیت دوست داشتنی براساس کارتونی با همین نام می باشد. این کارتون در سال ۲۰۱۲ توسط شرکت امریکایی-ایرلندی براون بگ فیلمز تولید شد و در کانال دیزنی  و دیزنی جونیور به نمایش درآمد.

 

دیزنی - آنا والسا - پرنسس های دیزنی

 

چیزهای جالب درباره شرکت دیزنی

 

جنگ غول های عروسک سازی

در سال ۲۰۱۳ بین شرکت های بسیار معروف متل و هاسبرو بر سر دریافت مجوز تولید مجموعه عروسکی پرنسس های دیزنی رقابت سختی شکل گرفت. اما در نهایت هاسبرو توانست این مجوز را از دیزنی دریافت کند و از سال ۲۰۱۶ شروع به تولید مجموعه عروسکی پرنسس های دیزنی نمود.

 

شرکت مارول فرزند خوانده شرکت دیزنی است

در سال ۲۰۰۹ شرکت والت دیزنی توانست شرکت اصلی کمیک مارول یا همان شرکت جهانی مارول را تصاحب کند. مارول در سال ۱۹۳۹ توسط مارتین گودمن تحت نظر چندین مؤسسه با شروع به کار نمود. مارول خالق شخصیت های محبوب زیادی است که از آن جمله می توان به تانوس، کاپیتان امریکایی، مرد عنکبوتی، مرد آهنی، ایکس من، ددپول، هالک ، پانتر ، سوپرمن و تور اشاره نمود.

 

طلسم شکن عروسک های باربی

براساس تحقیقاتی که سازمان ملی خرده فروشی در امریکا در کریسمس ۲۰۱۴ انجام داد، هر ساله در خریدهای سال نو میلادی عروسک های باربی بهترین فروش را در بین عروسک ها داشته اند. در حالی که برای نخستین بار در چند دهه گذشته این رکورد را عروسک های آنا و السا به خود اختصاص دادند و آنا و السا توانستند طلسم چند ساله باربی را بشکنند. آنا و السا باعث شدند تا عروسک های باربی رسماً به حاشیه رانده شوند.