روز جهانی عروسک

عکس لوگو روز جهانی عروسک

 

هر ساله در دومین شنبه ماه ژوئن، روز جهانی عروسک در سراسر جهان جشن گرفته می شود. عروسک ها برای همه آدم ها در هر گروه سنی همیشه شیرین و محبوب هستند. روز عروسک برای گرامی داشت کسانی است که عاشقانه دوستشان دارید. رسم است در این روز به کسی که خیلی دوستش دارید، یک عروسک هدیه دهید تا عشق خود را به او نشان دهید. مهم نیست که این فرد کیست، مهم ابراز دوست داشتن به واسطه یک عروسک است.

هدف از نامگذاری روز عروسک این بود تا پیام عشق و شادی را گسترش بدهند. روز جهانی عروسک به هیچ فرد، شرکت و یا سازمانی تعلق ندارد. در سال ۱۳۹۹ روز جهانی عروسک ۲۴ خرداد و در سال ۱۴۰۰ نیز ۲۹ خرداد بود. در سال ۱۴۰۱ نیز مصادف با ۲۱ خرداد است.

 

نحوه برگزاری جشن

تم این روز اشتراک گذاری عشقی است که در دل دارید. این روز با دادن عروسک به کسی جشن گرفته می شود. خرید ۵ تا ۱۰ عروسک و دادن آنها به کسانی که دوستشان دارید، کار اصلی این روز است. اگر قادر به خرید عروسک نیستید، باید عشقی که در دل دارید را با کودکان و یا افرادی که دوستشان دارید به اشتراک بگذارید و سعی کنید آنها را خوشحال کنید. فقط کافی است دیگران را خوشحال کنید و این روز را به روزی خاص تبدیل کنید. مردم دنیا تجربیات خود در این روز را در صفحه های مجازی با هشتگ WorldDollDay# به اشتراک می گذارند.

 

 

روز جهانی عروسک از کجا آمده است؟

روز جهانی عروسک توسط میلدرد سیلی در ۱۴ ژوئن ۱۹۸۶ برای اولین بار برگزار شد. این روز نه تنها برای عروسک ها، بلکه برای اهمیت دادن و پرورش عشق جشن گرفته می شود. میلدرد ایده این روز را در نامه ای مطرح کرد و از عروسک سازان، مجموعه داران عروسک، نویسندگان مجله، خبرنگاران، فروشندگان عروسک و مهم تر از همه از مادربزرگ ها، پدربزرگ ها، مادران و پدران حمایت گرفت. او از تمام این افراد درخواست کرد تا دومین شنبه ماه ژوئن را جشن بگیرند. ایده میلدرد این بود که به کودکانی که حتی یک عروسک هم ندارند، یک عروسک هدیه داده شود. چرا که همه بچه ها عاشق عروسک هستند و با گرفتن عروسک می شود در صورت آنها شادی را دید.

 

عکس پوستر روز جهانی عروسک

 

لوگوی روز جهانی عروسک توسط بوت تاینر طراحی شده است. در این لوگو کودکی به تصویر کشیده شده است که یک عروسک بیسک آلمانی در دست دارد. در واقع این عروسک بیسکوئیتی به دختر بچه هدیه داده شده است.

 

متن نامه میلدرد سیلی

شما تاکنون چیزی درباره روز جهانی عروسک نشنیده اید؟ خیلی تعجب آور نیست چون من هم این ایده را هنوز خوب درک نکرده ام. بیایید با هم انجامش بدهیم. من به همکاری و مشارکت هر مجموعه دار عروسک، هر نویسنده مجله، خبرنگار عروسکی، فروشنده عروسک، کتابخانه، عروسک ساز، مادر، مادربزرگ، پدر، پدربزرگ و تمام عموها، عمه ها، خاله ها و دایی ها نیاز دارم. اولین روز جهانی عروسک در دومین شنبه ژوئن ۱۹۸۶ برگزار می شود. فقط به یک آدم بالغ، کودکی در فامیل و یا یک دوست یک عروسک هدیه بدهید. اگر هم بچه ای ندارید که به او عروسک بدهید پس لطفاً یکی پیدا کنید. کودکان زیادی هستند که هیچ عروسکی ندارند.

به این کار فکر کنید و عروسک را به کشور دیگری بفرستید. من همیشه احساس می کردم که حتی یک عروسک معمولی هم می تواند یک ابزار درک جهانی باشد. از زمانی که شروع به نوشتن کتاب هایی درباره عروسک سازی کردم، همیشه امیدوار بودم که عروسک ها بتوانند به دوستی ها در سراسر جهان کمک کنند و عشقی را حتی کم، در قلب ها وسعت ببخشند.

روز جهانی عروسک نیز فرصت خوبی برای نمایش های عروسکی است. امیدوارم که کتابخانه ها هم یک نمایش عروسکی خاص را برگزار کنند. مجله ها نیز می توانند مقالات خاصی را منتشر کنند. فروشگاه های عروسک نیز می توانند کمپین های فروش راه اندازی کنند. عروسک سازان برای روز جهانی عروسک، عروسک های خاصی درست کنند. حتی می شود جوایز عروسکی با اهدای جوایز ارزنده برگزار کرد.

لوگو هم از روی عروسک بوت تاینر کشیده شده است که یک کودک را نشان می دهد. کودک یک عروسک بیسک آلمانی به دست دارد تا هدیه ای را که از یک مجموعه دار عروسک گرفته است، نشان دهد. کپی از لوگو برای همه آزاد است.

همه می توانند از شادی لذت ببرند بدون این که پولی پرداخت کنند. نه به مجوزی نیاز است و نه به تعهدی. این روز مال همه است و هیچ کسی مالک آن نیست. کاملاً رایگان برای همه، پس این روز را برای خود کنید، با ایده هایتان پرواز کنید. همین حالا دست به کار شوید. روز جهانی عروسک.

اگر فکر می کنید روز جهانی عروسک ایده خوبی است، یک تیم یک نفره تشکیل بدهید و آن را به واقعیت تبدیل کنید. شما به پنج نفر بگویید و از آنها بخواهید هر یک نیز به پنج نفر دیگر بگویند، و هر یک از آنها نیز به پنج نفر و … . تولد روز جهانی عروسک ۱۴ ژوئن ۱۹۸۶ است.

ارادتمند شما

میل و ورنون سیلی