عروسک اسکندر و ننه قمر شکرستان

کارتون شکرستان

 

داستان شکرستان در شهری خیالی و در روزگاران قدیم رخ می دهد. هر قسمت، داستانی مجزا دارد. درونمایه این کارتون طنز است و با الهام از داستان ها و ضرب المثل های ایرانی و به زبانی امروزی بیان می شوند. شکرستان توانسته است بین تمام گروه های سنی محبوب گردد. همچنین به دلیل کیفیت بالای خود، موفق به دریافت جوایز بین المللی مختلفی نیز شده است. با دالیدل همراه شوید تا درباره این مجموعه تلویزیونی و عروسک هایش بیشتر بدانیم.

 

قصه های شکرستان

 

افتخارات کارتون شکرستان

کارتون شکرستان مجموعه انیمیشنی است که مرکز صبا صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران آن را تولید کرده است. نسخه نخست در قالب انیمیشن با ۱۰۸ قسمت تولید شد. نسخه دوم آن نیز در قالب مجموعه نمایش عروسکی روی آنتن تلویزیون رفت. راوی این مجموعه زنده یاد مرتضی احمدی بود. با در گذشت او در سال ۱۳۹۳ ، شهاب حسینی مسئولیت او را پذیرفت و در سال ۱۳۹۸ این مجموعه دوباره روی آنتن رفت. این مجموعه تلویزیونی تاکنون افتخارات زیادی را از آن خود کرده است که مهمترین آنها عبارتند از:

  • جایزه بهترین پویانمایی سال ۱۳۸۷ در جشن خانه سینما
  • نامزد دریاقت جایزه در هشت بخش در جشنواره جام جم سال ۱۳۹۰
  • برنده بهترین کارگردانی پویانمایی در جشنواره جام جم سال ۱۳۹۰
  • جایزه بهترین طراحی کاراکتر از جشنواره AYACC چین در سال ۱۳۹۱

 

عروسک ننه قمر شکرستان

 

شخصیت های شکرستان

ننه قمر و اسکندر شکرستان

پرطرفدارترین شخصیت های این مجموعه ننه قمر و اسکندر شکرستان هستند. می توان گفت عده زیادی از ایرانیان ننه قمر شکرستان و اسکندر شکرستان را به خوبی می شناسند. اما ننه قمر کیست و اصطلاح ننه قمر به چه معناست؟ برعکس تصور خیلی ها ننه قمر فحش نیست بلکه از نظر واژگان به معنی “زن عامی” می باشد. به یقین ننه قمر شیرین ترین شخصیت این مجموعه است. در نسخه عروسکی این مجموعه، صداپیشگی ننه قمر را شبنم مقدمی و صداپیشگی اسکندر را آزاده مویدی فرد انجام می دهند.

 

عروسک ننه قمر و اسکندر

 

عروسک شخصیت های شکرستان

شخصیت های اسکندر و ننه قمر در شکرستان دو شخصیت پرطرفدار این مجموعه هستند. شیرینی قصه های شکرستان و محبوبیت این دو شخصیت به اندازه ای بود که بلافاصله عروسک سازان چینی نسخه های عروسک پولیشی اسکندر و ننه قمر را روانه بازار ایران نمودند! پس از آن ایرانی ها خود پای کار تولید عروسک های تجاری کارتون شکرستان آمدند. برای تولید این مجموعه عروسکی نهادها و شرکت های خصوصی دست در دست هم دادند تا این مجموعه تلویزیونی را در عرصه عروسک سازی تجاری نمایند. سازمان تبلیغات اسلامی، مرکز نشر الکترونیک، شرکت آیس تویز و شرکت پالیز هر یک مسئولیتی را در اجرای این طرح ایفا کردند.

عروسک اسکندر و ننه قمر شکرستان اولین شخصیت هایی بودند که توانستند به ویترین مغازه ها وارد شوند. پس از این که ننه قمر و اسکندر در قالب عروسک در آمدند، شخصیت های پادشاه، رمضون و شعبون نیز توانستند شکل و طرح عروسکی به خود بگیرند و به قفسه های فروشگاه های اسباب بازی فروشی راه پیدا کنند. به یقین می توان گفت برند شکرستان اولین کار مهم و جدی در حوزه عروسک سازی و ترویج فرهنگ ایرانی در بین کودکان ایرانی می باشد که صداو سیما نقش اساسی در آن بازی کرده است.

 

عروسک اسکندر شکرستان