عروسک آمیش

عروسک آمیش امریکایی

 

عروسک پارچه ای آمیش در فرهنگ عامه امریکا به وجود آمده است. منشأ این عروسک را به گروهی از مسیحیان امریکایی که به آمیش Amish معروف بودند نسبت می دهند. وجه تمایز این عروسک ها صورت بی چهره آنهاست.

لباس های عروسک همان لباس های معمول کودکان آمیش می باشد. آمیش ها اسباب بازی زیادی نداشتند. از این رو هم دختران و هم پسران آنها به عروسک بازی گرایش داشتند. در نتیجه عروسک هایی با طرح پسر ولی با همان رنگ و لباس نیز ساخته می شد. موادی که در ساخت عروسک ها استفاده می شد نیز بقایای پارچه های اضافی از لباس های دوخته شده بوده است. صورت هم معمولاً از پارچه های روغنی ساخته می شد.

 

عروسک آمیش امریکایی

 

تاریخچه آمیش در فرهنگ عامه

ابداع کنندگان و سازندگان اصلی این عروسک ناشناس می باشند. تنها مدرک تاریخی درباره آن، این است که در سال های ۱۸۶۰ تا ۱۹۳۲ مغازه ای به نام لیزی لاپ Lizzie Lapp در پنسیلوانیا وجود داشت که عروسک ها را به نام خود می فروخت.

 

عروسک آمیش امریکایی

 

 

راز صورت بی چهره عروسک

طبق یک تحقیق جامعه شناختی که در سال ۲۰۰۷ در مجله مک میلیان منتشر شد، راز صورت بی چهره عروسک را در این باور آمیش ها می داند: “همه نزد خدا یکسان هستند“. این باور آمیش ها و نفوذ آن در عروسک های دست ساز کاملاً شبیه به باور قوم ترکمن در ایران است. ترکمن ها عروسک های قورجوق را بی چهره می ساختند، زیرا طبق باور آنها، “آفرینش تنها خاص خداست”.

در مورد دلیل صورت بی چهره عروسک ها روایت های دیگری نیز وجود دارد. در یکی از این روایت ها آمده است روزی دختری از مسیحیان آمیش برای کریسمس سفارش یک عروسک پارچه ای می دهد. اما وقتی پدرش عروسک را می بیند ناراحت شده و سر عروسک را از تنش جدا می کند. پدر به دخترک می گوید: “فقط خدا می تواند آدم ها را بسازد”. سپس محل سر روی بدن عروسک را با جوراب گوله شده ای می پوشاند که صورتی نداشت. دخترک هم بدون دلخوری عروسک را می پذیرد و تمام دوران کودکی خود را با همان عروسک سپری کرد.

 

عروسک آمیش امریکایی

 

عروسک های کلکسیونی

برخی کلکسیونرهای عروسک گاهی با نمونه هایی روبه رو می شدند که چهره داشتند. این موضوع نشان از تاریخ ساخت آن داشت. در سال ۱۹۴۱ عروسک های آمیش جنبه تجاری ویژه ای به خود گرفتند. از این رو برای آنها چهره می گذاشتند و با چهره ای جدید روی مجلات آن دوره در امریکا ظاهر شدند. از آن زمان عروسک های دارای چهره همه جای امریکا پیدا می شد و گردشگران نمونه های اصلی و بدون چهره  را تنها در ویترین مغازه های محله آمیش ها پیدا می کردند. امروزه عروسک های قدیمی آمیش تا هزار دلار نیز قیمت گذاری شده اند.

 

عروسک آمیش امریکایی