عروسک باربی – محبوب ترین عروسک دنیا

عکس عروسک باربی - وسایل جدید باربی

 

عروسک باربی بیش از پنجاه سال بخش مهمی از بازار عروسک مد را تسخیر کرده بود. شاید بپرسید عروسک باربی چیست؟ در طول این نیم قرن و در سرتاسر دنیا، بازی باربی موضوع جنجال های خبری و فرهنگی زیادی به دلیل تقلیدهای کورکورانه و سبک زندگی باربی ها بوده است. با این حال شرکت متل توانست بیش از یک میلیارد نسخه از این عروسک را در ۱۵۰ کشور بفروشد و خود را به عنوان بزرگترین و پردرآمدترین عروسک ساز دنیا معرفی نماید. همچنین عروسک باربی توانست به افتخارات و جوایز زیادی نیز دست پیدا کند. با دالیدل همراه شوید تا با این عروسک شگفت انگیز بیشتر آشنا شوید.

 

اسرار ساخت عروسک

باربی یک عروسک مد است که توسط شرکت امریکایی متل (Mattel) ساخته شد. شرکت متل در ۱۹۴۵ افتتاح شد و  ۱۴ سال بعد عروسک های باربی را در سال ۱۹۵۹ روانه بازار کرد. خانم راس هندلر با الهام از یک عروسک آلمانی به نام بیلد لی لی (Bild Lilli) توانست این عروسک را خلق کند. عروسک بیلد لیلی نیز یک عروسک مد بود که بین سال های ۱۹۵۵ تا ۱۹۶۴ در آلمان تولید می شد. این عروسک خود براساس شخصیتی در مجموعه نقاشی های رینهارد بیوتین ساخته شد. این شخصیت در قالب کمیک برای روزنامه بیلد منتشر می شد.

بنابراین چون بیلد لی لی عروسک مد بود، مخاطبان اولیه آن بزرگسالان بودند. بعدها به دلیل لباس های جذاب عروسک بیلد لی لی و همچنین صورت و اندام زیبایش، توانست بین دختر بچه ها هم محبوبیت پیدا کند.

 

عروسک باربی از عروسک یبلد لی لی از آلمان الهام گرفته شده استعروسک باربی از عروسک یبلد لی لی از آلمان الهام گرفته شده است
عروسک بیلد لی لی آلمانی

 

باربی وارد می شود

خانم هندلر پس از سفر خود از آلمان و بازگشت به امریکا طراحی جدیدی روی عروسک بیلد لی لی اعمال نمود. سپس نام عروسک خود را باربی گذاشت که مخفف نام دخترش باربارا بود. از این رو نام کامل باربی، باربارا میلسنت روبرتس می باشد. دو سال پس از معرفی و تولید این عروسک، نسخه دیگری با نام کن (Ken) به عنوان دوست پسر باربی معرفی شد. نام کن از نام پسر خانم هندلر یعنی کنت (Kenneth) گرفته شد و در سال ۱۹۶۱ روانه بازار گشت.

تاریخ تولد اولین عروسکهای باربی را ۹ مارس ۱۹۵۹ می دانند که در نمایشگاه بین المللی اسباب بازی امریکا به نمایش درآمد. اولین عروسک با لباس مایو با طرح گورخری (سیاه و سفید و راه راه) و با موهای دم اسبی بین مردم ظاهر شد. طراحی عروسکی مطابق مد مخصوص نوجوانان برای خانم شارلوت جانسون و شرکت متل تبدیل به اولین موفقیت آنها شد.

این عروسک برای اولین بار در ژاپن با لباس های دست دوز توسط کارگران ژاپنی ساخته و روانه بازار می شد. شرکت متل در همان سال اول توانست ۳۵۰ هزار نسخه از این عروسک را به فروش برساند. در سال ۱۹۶۱ شرکت متل درگیر شکایت هایی در مورد نقض حق کپی رایت شد. اما سرانجام متل با خرید شرکت شاکی در سال ۱۹۶۴ به این شکایت ها پایان داد.

 

عروسک باربی با ترفندباربی

 

 

ترفندهای جالب متل برای باربی

متل از زمان آغاز تولید عروسک خود فروش خوبی داشت. بهترین فروش این عروسک در سال ۱۹۹۲ رقم خورد که در آن سال ترفندهای جالب متل برای باربی در جذب مخاطب بیشتر، موهای صاف و بلند بود. از سال ۲۰۱۴ فروش این محصول از تب و تاب افتاد و رونق خود را از دست داد. چرا که عروسک های جذاب و پر زرق و برق دیگری به بازار عروسک های مد وارد شده بودند. از جمله این عروسک ها می توان به عروسک السا و آنا از انیمیشن یخ زده و همچنین عروسک ال او ال سورپرایز اشاره کرد.

این عروسک های دخترانه شامل طیف بسیار گسترده ای می شوند و تنوع بسیار زیادی دارند. به طوری که در مدل های گوناگون و با طرح بندی های مختلف تولید شده اند. با وجود افت فروش شرکت متل کنار نکشیده است و به تولید عروسک ادامه می دهد. از جمله ترفندهای جالب متل برای عروسکهای باربی می توان به الگوسازی برای بچه ها اشاره کرد. امروزه عروسک های باربی در نقش آتشنشان، پلیس، مدیر عامل، قاضی و دکتر ظاهر می شوند. همچنین برای اهداف گوناگون خود باوری در کودکان نیز ساخته می شود که می توان به عروسکی که روی ویلچر نشسته است و بسکتبال بازی می کند اشاره کرد.

 

عکس عروسک باربی با ترفندباربی

 

انیمیشن باربی

از سال ۱۹۸۷ این دختر خانم جذاب وارد دنیای هنر شد. انیمیشن، فیلم های تلویزیونی، بازی های ویدئویی و حتی آهنگ های زیادی بودند که براساس این شخصیت ساخته شدند. انیمیشن باربی و فیلم های پخش خانگی که براساس این عروسک ساخته شده بودند توانستند بیش از ۱۱۰ میلیون نسخه تا سال ۲۰۱۳ فروش داشته باشند.

این عروسک دارای دو فیلم تلویزیونی با عنوان های “باربی و راکرها” و “باربی و احساسات” نیز می باشد. در سال ۱۹۹۷ موزیک “دختر باربی” توسط  خواننده ای به نام آکوا (Aqua ) نیز منتشر شد. همچنین در مجموعه انیمیشن های شرکت پیکسار، یعنی داستان اسباب بازی ها ۲ و داستان اسباب بازی ها ۳ توانست نقش مکمل را به عهده داشته باشد.

 

عکس باربی جدید

 

 

اسباب بازی باربی تیغه دو لبه

افتخارات عروسک برای متل

باربی برای امریکایی ها تبدیل به یک نشان فرهنگی شد و توانست افتخاراتی را به دست آورد که در دنیای اسباب بازی نادر هستند. در ۱۹۷۴ یکی از بلوارهای منتهی به میدان تایمز در نیویورک به مدت یک هفته نام او را به خود گرفت. همچنین شهرت جهانی و ماندگاری او به اندازه ای بود که در لوور پاریس در سال ۲۰۱۶ به نمایش درآمد.

در ۱۹۸۶ نقاشی به نام اندی وارهول تصویری از باربی کشید که در نمایشگاه کریستی در لندن ۱.۱ میلیون دلار به فروش رفت. در تایوان و در سال ۲۰۱۳ نخستین رستوران که دارای پس زمینه با طرح این عروسک بود با نام کافه باربی افتتاح شد. همچنین نام عروسک در طیف رنگ ها نیز ردپایی از خود به جا گذاشته است. زیرا نوع خاصی از صورتی به نام صورتی باربی در بین مردم معروف شده است که کد آن PMS 219C می باشد.

 

عکس عروسک باربی با وسایل جدید باربی

 

اختلالات روانی و سندروم باربی

در کنار افتخارات عروسکهای باربی باید به پدید آمدن یک بیماری ذهنی نیز اشاره کرد که سندروم باربی نام دارد. سندروم باربی بیماری روانی است که به تمایل نوجوانان و دختران جوان به داشتن اندامی شبیه این عروسک اشاره دارد. این سندروم به این شکل بروز می کند که فرد تصور می کند بدن بد شکلی دارد. در نتیجه به تدریج اختلالات غذایی مختلف و پیداکردن وسواس به جراحی زیبایی در ذهن او شکل می گیرد.

 

 

کاردستی و ترفندهای جالب برای اسباب بازی باربی

شرکت متل با خلاقیت کارمندان خود برای رونق در فروش محصولات خود دست به ابتکاری جدید زدند. ساخت وسایل مینیاتوری برای عروسک توسط خود مشتریان روش جدید متل برای فروش بهتر است. پخش اینترنتی ویدئوهای آموزشی به مظور آموزش ساخت وسایل و کاردستی باربی ایده بسیار خلاقانه شرکت متل برای جذب مخاطب می باشد. در ویدئوی زیر ۷ آموزش ساخت وسایل برای این عروسک نشان داده شده است. بقیه ویدئوهای آموزش کاردستی باربی ها را در کانال آپارات دالیدل دنبال کنید.

 

 

قیمت و خرید اینترنتی عروسک باربی

نمونه های اورجینال این عروسک بیش از یک میلیون تومان قیمت دارند و بسته به تعداد اکسسوری های آن این عدد بالاتر خواهد رفت. اما در بازار نمونه های کپی تولید ایران با قیمت کمتر از پنجاه هزار تومان وجود دارد که هیچ یک از ویژگی های نمونه های اصلی را ندارد. معمولا پشت گردن نمونه های اورجینال کد محصول وجود دارد. برای خرید نمونه های اورجینال اسباب بازی باربی می توانید از فروشگاه هایی که از طریق آمازون خریداری می کنند و به دست شما می رسانند، اقدام کنید.

 

 

%۲۳-
تمام شد
۱۱۵,۰۰۰ تومان
تمام شد
۱۹۵,۰۰۰ تومان
تمام شد
۲۴۵,۰۰۰ تومان
تمام شد