عروسک بودوار boudoir

 

عروسک بودوار عروسک های آنتیک و عتیقه ای هستند که در گذشته به جای سرگرمی کودکان، برای دکور و کلکسیون استفاده می شد. این عروسک ها معمولاً در حالت نشسته برای تخت یا مبل ساخته می شدند. البته به این ها، عروسک فرانسوی، عروسک تختخواب و عروسک فلپر (flapper) نیز می گویند.

 

قدمت عروسک بودوار

عروسک بودوار همچنان تولید می شوند. اما اولین نمونه های عروسک ها در سال های ۱۹۲۰ تا ۱۹۴۰ ساخته شدند که دارای گل های تزئینی هم بودند. البته در فرانسه این عروسک در سال های ۱۹۱۵ نیز ساخته می شد. ابعاد و اندازه آنها نیز بزرگ بود تا راحت تر بتوانند بر روی دسته مبل بنشینند. معمولاً قدی که برای آنها انتخاب می شد حدود ۶۵ سانتی متر بود. کاربرد این عروسک ها در در اواسط قرن بیستم معمولاً تزئین و دکور تخت بانوان بود.

 

عکس عروسک بودوار

 

عروسک های بودوار لنسی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بود. از این رو این عروسک های آنتیک در یک حراجی به قیمت چند هزار دلار به فروش رفت. نمونه های عروسک بودواری که سیگار در دست دارند، نیز معمولاً قیمت بالایی دارند و بیشتر مورد توجه کلکسیونر ها قرار می گیرد. این نسخه ها را معمولاً شرکت های لنسی و کوبب ساخته بودند. حتی الگوهای ساخت عروسک بودوار که به سال های ۱۹۲۰ تا ۱۹۴۰ تعلق دارند در بعضی نمایشگاه های صنایع دستی دیده می شود.

 

جنس عروسک بودوار

موادی که در ساخت عروسک های بودوار استفاده می کردند متنوع بوده است. سر عروسک معمولاً از ترکیب چند ماده ساخته می شد ولی چون در آن دوره عروسک های پورسلین متداول بودند این ماده نیز در ساخت سر عروسک بودوار نیز به کار می رفت. البته عروسک های بودواری نیز وجود دارند که سر آنها پارچه ای باشد. اما در هر حال بدن آنها پارچه ای بود و بیشتر نسخه های فرانسوی ابریشمی بودند. پس از سال های ۱۹۴۰ پلاستیک نیز وارد ماده اولیه در ساخت این عروسک ها شد و حتی در همین اواخر عروسک هایی با جنس واینل نیز می سازند.

 

عکس عروسک بودوار

 

عروسک های مدرن

عروسک های ساخت امروزی نیز به دلیل شکل و شمایل کلاسیکی که دارند بسیار مورد توجه قرار گرفته اند و قیمت هایی بین ۵۰ تا ۲۰۰ دلار به خود اختصاص داده اند. از جمله شرکت های تولید کننده آن می توان به شرکت لنسی (Lenci)، آنیتا (Anita)، بلاسم (Blossom)، کوبب (Cubeb)، چاد ولی (Chad Valley) و نورا ویلینگز (Nora Wilings) اشاره کرد. این شرکت ها معمولاً در کشورهای فرانسه، انگلستان، ایتالیا و امریکا واقع بودند.