عروسک بیسک Bisque

عکس عروسک بیسک

 

شهرت عروسک بیسک بین سال های ۱۸۶۰ تا ۱۹۰۰ در اوج خود قرار داشت و عمدتاً تولید آلمان و فرانسه بودند. این عروسک ها امروزه در رده عروسک های کلکسیونی و آنتیک قرار دارد و ارزش عروسک های ساخت قرن نوزدهم به چند هزار دلار می رسد. البته امروزه همچنان عروسک های بیسک ساخته می شود که صرفاً جنبه دکوری دارد.

 

عروسک بیسک چیست

عروسک بیسک یا پورسلین عروسکی است که کاملاً و یا بخشی از آن از ماده پورسلین porcelain ساخته شده است. صورت عروسک ها شبیه پوست واقعی انسان است.

 

عکس عروسک بیسک

 

سر عروسک بیسک همیشه از پورسلین ساخته می شود اما بدن او می تواند از هر چیز دیگری باشد. بدن عروسک معمولاً از پارچه یا چرم ساخته می شد و اتصالات و مفاصل بدن عروسک هم چوبی، کاغذی و یا ترکیبی از هر چیزی مانند چسب  و هر گونه ماده مشابه دیگری بود. دلیل این که بدن عروسک ها از پورسلین کمتر ساخته می شد، به این خاطر بود که باعث می شد عروسک خیلی سنگین شود. همچنین پورسلین امکان شکنندگی بالایی نیز داشت که باعث می شد سازندگان تمایل کمتری به ساخت بدن از پورسلین داشته باشند. اما عروسک هایی نیز بودند که کاملاً از پورسلین ساخته می شدند که به آنها عروسک تمام بیسک می گفتند.

چشمان عروسک ها نیز معمولاً از شیشه ساخته می شد. در طول پروسه ساخت، زمانی که سرامیک به دمای ۱۲۶۰ درجه سانتی گراد می رسید عملیات شکل دهی به صورت عروسک ممکن می شد. نقاشی روی صورت نیز بیش از یک بار انجام می گرفت و در واقع به چند لایه نقاشی روی صورت عروسک منتج می شد.

 

 

عروسک چینی

اولین نسخه های عروسک های ساخته شده از پورسلین به سال های ۱۸۴۰ تا ۱۸۸۰ در آلمان می رسد که عروسک های چینی بودند. عروسک های پاریان (Parian dolls) اولین عروسک هایی بودند که از پورسلین لعاب ندیده ساخته می شدند. زمان ساخت این عروسک به بعد از دهه ۱۸۵۰ می رسد.

تفاوت عروسک بیسک و چینی

عروسک های بیسک با عروسک های چینی یک تفاوت عمده دارند. عروسک های چینی از پورسلین لعابدار ساخته شده است. اما پورسلین به کار رفته در عروسک بیسک لعابدار نیست. از این رو نسبت به عروسک های چینی رنگ کدرتری دارند. رنگ مات صورت باعث می شود تا پوست صورت عروسک شبیه به نمونه های واقعی در انسان ها باشد.

 

عکس عروسک بیسک

 

اولین نسخه های عروسک بیسک

در واقع نسخه های آلمانی و فرانسوی از سال ۱۸۶۰ وارد بازار شد. عروسک های بیسک که تا سال ۱۸۹۰ تولید می شدند دارای کلاه گیس بودند و به سبک عروسک مد آن دوران تولید می شدند. این عروسک ها در فرن بیستم نیز تولید می شد. اما با انقلابی که واینل در صنعت عروسک سازی ایجاد کرد و عروسک های پلاستیکی و واینلی که بازار آمدند باعث شد تا بچه ها هیچ گونه تمایلی به این عروسک ها نداشته باشند. از دهه ۱۹۸۰ این عروسک ها همچنان با تیراژ بسیار پایین تولید می شد. اما تنها کلکسیونر ها و کسانی که برای مجموعه های خود از آن استفاده می کردند، طرفدار آن بودند.

 

نسخه های تجاری

در قرن نوزدهم شرکت های زیادی بودند که عروسک بیسک را با نام های خاص وارد بازار می کردند. مانند عروسک آرماند مارسلی (Armand Marseille) از شرکت آلمانی کوپلسدورف (Köppelsdorf) و عروسک ببه (BeBe) از شرکت فرانسوی جومئو (Jumeau ) . عروسک های قدیمی چینی نسبت به عروسک های آنتیک بیسک قیمت ارزان تری دارند. با این حال اگر یک عروسک بیسک متعلق به سال های ۱۸۶۰ تا ۱۸۹۰ پیدا کردید، می توانید بیش از دو هزار دلار آن را بفروشید. عروسک هایی که ساخت شرکت های فرانسوی برو، جاوئو و هورت باشند تا ۲۰ هزار دلار نیز قیمت خواهند داشند.