عروسک تانجاوور – عروسک ملی هندوستان

عکس عروسک تانجاوور عروسک ملی هندوستان

 

عروسک تانجاوور Thanjavur عروسک سنتی هندوستان می باشد که از مواد قرمز مایل به قهوه ای ساخته شده است. از گذشته این عروسک ها مانند تمام عروسک های سنتی و ملی کشورهای دیگر از پارچه ساخته می شدند و توسط مادران و مادربزرگان ساخته می شدند. عروسک تانجاوور در رده عروسک های نقش آفرینی مقرار دارد. هندی ها در تزئین عروسک ذوق هنری بالایی به خرج می دهند. در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ عروسک های تانجاوور به عنوان یکی از نشانه های اقلیمی هندوستان به رسمیت شناخته شدند و ثبت شده است.

 

عکس عروسک ملی هندوستان

 

عروسک های تانجاوور در قرن نوزدهم رونق فراوانی داشت و در دوران سلطنت مهاراجا سرابوجی به شدت مورد توجه قرار می گرفت. این عروسک ها قرن ها در هندوستان ساخته شدند و نسل به نسل بین مردم منتقل شده اند. از قدیم این عروسک ها با قالبگیری از خاک رس ساخته می شدند. دلیل این که رنگ اغلب آنها قرمز مایل به قهوه ای است همین می باشد. اما رفته رفته و به مرور زمان در ساخت این عروسک، از خاک اره و چیزهای دیگر استفاده کردند. اما با این حال امروزه عروسک تانجاوور کاملاً پلاستیکی شده است.

 

عکس عروسک تانجاوور

 

نوعی از این عروسک ها وجود داشتند که به آنها تالیادی می گفتند. بیشترین وزن و مرکز ثقل آن در پایین ترین نقطه او متمرکز می شد تا یک حرکت مداوم رقص مانند که شبیه به نوسانات کم می باشد را به نمایش بگذارد. این موضوع بسیار جالب توجه است. زیرا در دوران گذشته که هنوز حرفی از علم و گرانش زمین در میان نبود، هندی ها با تجربه خود توانسته بودند درک تجربی درستی از مرکز ثقل بدست آورند. هرچند که از لحاظ تاریخی در مورد اولین سازنده این عروسک اطلاعاتی وجود ندارد. اما عروسک تانجاوور در معنایی عام به انسان ها این موضوع را یادآور می شوند که هر چقدر هم در زندگی به من فشار بیاید باز هم سر جای خود خواهم ایستاد.