عروسک خمیری

عروسک خمیری

 

عروسک های خمیری (polymer Clay doll) عروسک هایی هستند که بیشتر نقش کلکسیونی و دکور را ایفا می کنند. همچنین برای کادو دادن وسیله دلچسب و ارزشمندی محسوب می شوند. البته به جز موارد کلکسیونی در جاهایی که نیاز به تزئین وجود دارد، مانند سفره هفت سین، روی یخچال، خودرو و هر جای دیگر مانند جاسوئیچی نیز استفاده می شود. در این مقاله درباره مواد اولیه و وسایل لازم و همچنین طرز ساخت عروسک های خمیری فانتزی خواهیم گفت و در پایان منابع آموزشی اینترنتی رایگان را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

ساخت عروسک خمیریآموزش ساخت عروسک خمیری

 

آموزش ساخت عروسک خمیری

خمیر رکن اصلی عروسک سازی

ماده اولیه عروسک خمیری را خمیر چینی و یا خمیر گل سازی تشکیل می دهد. شکل و فرم دهی به عروسک ها با ابزارهای مخصوص انجام می گیرد. رنگ آمیزی آنها با رنگ های روغنی خمیر سفید امکان پذیر است. خمیرهای پلیمری یا فیمو خمیرهایی هستند که به صورت آماده و در رنگ های مختلف در بازار وجود دارند. بنابراین نیاز عروسک ساز به رنگ آمیزی را حذف می کند. خمیر فیمو ضد آب، سبک و برای سفت شدن به حرارت نیاز دارد و همچنین نرم و انعطاف پذیر است.

اگر عروسک زیبای خود را با خمیر فیمو تهیه کردید، پس از اتمام کار باید خمیر را به مدت بیست دقیقه در دمای ۱۲۰ درجه سانتی گراد درون فر قرار دهید و یا آن را درون آب جوش به مدت ده دقیقه بگذارید. احتمالاً پس از پخت خواهید دید که عروسک کدر شده است. در این مرحله برای براق شدن آن نیز از برق ناخن و یا اسپری براق کننده استفاده کنید.

 

ساخت عروسک خمیری

 

 

آموزش ساخت خمیر گل چینی

خمیر گل چینی خمیری است که در خانه نیز می توان آن را ساخت. اما خمیری که در خانه ساخته می شود سفید است و به رنگ آمیزی نیاز دارد. برای ساخت خمیر چینی باید چسب چوب، پودر نشاسته ذرت، روغن گلیسیرین، وازلین، آبلیمو، تابه ای نچسب و قاشق چوبی در اختیار داشت. ابتدا وازلین، آبلیمو، گلیسیرین و چسب چوب را با یکدیگر مخلوط کرده و درون تابه با حرارت ملایم قرار داده می شود تا وازلین ذوب شود. سپس پودر نشاسته به آن اضافه شده و خوب هم می زنند تا کاملاً یکنواخت شود. سپس خمیر را بیرون آورده و یک دقیقه ورز داده و سپس درون یک کیسه پلاستیکی گذاشته و خوب هواگیری می کنند. در پایان فرایند نیز باید به خمیر فرصت داد تا به مدت یک شبانه روز استراحت کند.

 

عروسک خمیری

 

وسایل موردنیاز ساخت عروسک خمیری فانتزی

در کنار تهیه خمیر مناسب به ابزارهایی مانند ابزارهای مختلف ساخت مانند کاردک، لیسه، سمبه، وردنه، درفش یا قلم فلزی، تیغه برش خمیر، روغن بچه، کاتر، کاشی سرامیکی (به عنوان میز کار) نیاز دارید.

 

 

ویدئوهای آموزشی ساخت عروسک خمیری

در ویدئوی زیر نحوه ساخت عروسک خمیری فانتزی را برایتان نشان داده است. اگر برای دیدن ویدئو آموزشی مشکل دارید، حتماً فیلترشکن خود را خاموش کنید.

 

در ویدئوی زیر هم آموزش ساخت عروسک خمیری دختر پرنسسی را می توانید ببینید.

در ویدئوی زیر هم آموزش ساخت عروسک خمیری مینیون ها تهیه شده است.

 

 

معرفی منابع آموزشی بیشتر

برای ساخت عروسک خمیری منابع آموزشی زیادی وجود دارد. در زیر نمونه هایی از اپلیکیشن ها، کانال تلگرامی و همچنین ویدئوهای آپارات را می توانید مشاهده کنید:

۱- اپلیکیشن “عروسک سازی با خمیر” و “هنرنمایی با عروسک چینی” اشاره کرد که  در اپلیکیشن بازار می توانید دانلود کنید.

۲- اگر در تلگرام جستجو کنید، کانال های تلگرام زیادی مانند  عروسک سازی،  آموزش گل و عروسک های خمیری و کلبه هنر را خواهید یافت.

۳- فایل ویدئویی زیادی در آپارات وجود دارد که به آموزش عروسک خمیری می پردازد. برای مشاهده تمام ویدئوها اینجا کلیک کنید.