عروسک داداش رضا و آبجی معصومه – عروسک اسلامی و دفاع مقدس

عروسک داداش رضا و آبجی معصومه

 

در حال حاضر عروسک اسلامی تقریباً در بخش خانگی و توسط عروسک ساز ها به صورت دست ساز ساخته می شود.  با کمی جستجو در فضای اینترنتی خواهید دید که عروسک های زیبای دست ساز اسلامی زیادی وجود دارد. عروسک نازلی، عروسک محسن و زینب و عروسک داداش رضا و آبجی معصومه نمونه های بسیار موفقی از عروسک های دست ساز اسلامی می باشند.

 

دغدغه وجود عروسک اسلامی در بازار ایران

از سویی صنعت عروسک سازی در ایران به شدت ضعیف بوده و سرمایه گذاری کلان روی تولید عروسک به ندرت انجام می گیرد. از سوی دیگر بازار ایران از عروسک های رنگارنگ خارجی اشباع شده است. بنابراین برای ذهن دغدغه مند خانواده های مسلمان ایرانی چاره ای نمی ماند مگر این که خود وارد حوزه عروسک سازی شوند. تا بتوانند عروسک هایی مطابق با فرهنگ دلخواهشان به کودکشان بدهند. بنابراین مسلمانان ایرانی که تمایلی نداشتند تا فرزندشان از عروسکی مانند باربی استفاده کند، ساخت عروسک هایی مطابق معیارهای اسلامی را خود شروع نمودند.

 

عروسک داداش رضا و آبجی معصومه

 

عروسک‌داداش رضا اولین عروسک دفاع مقدس

در سال ۱۳۹۳ گروه فرهنگی هنری عرش با تعدادی از زنان و دختران جوان تشکیل شد. آنها اولین نسخه از عروسک های خود را با نام داداش رضا به بازار عروسک ایران معرفی نمودند. شکل گیری این شخصیت دوست داشتنی براساس دغدغه های مربوط به دفاع مقدس بود. تولید کنندگان این عروسک تلاش دارند تا کودکان ایرانی را با قهرمانان ملی دوران دفاع مقدس آشنا کنند.

 

 

شخصیت داداش رضا نمادی از یک شهید نوجوان به نام شهید رضا کردی بود. البته علت دیگری برای نامگذاری این دو عروسک نیز مطرح شده است. تولید کنندگان این اثر هنری وجه تسمیه نام عروسک های داداش رضا و آبجی معصومه را حضور امام رضا و خواهر ایشان در ایران نیز بیان کرده اند.

 

عروسک داداش رضا و آبجی معصومه

 

نسل دوم عروسک ها با نام عروسک داداش رضا و آبجی معصومه

یک سال بعد از تولید اولین نسخه عروسک داداش رضا، نسل دوم این عروسک همراه با عروسک دیگری به نام آبجی معصومه عرضه شد. تفاوت این عروسک با دیگر عروسک های اسلامی در اکسسوری یا لوازم جانبی آن است. به عنوان مثال می توان به قمقمه و کوله پشتی داداش رضا اشاره کرد.

در حال حاضر به دلیل سرمایه کم تولیدکنندگان عروسک های داداش رضا و آبجی معصومه امکان تولید انبوه عروسک ها برای آنها ممکن نیست. در نتیجه در حال حاضر فروش اصلی عروسک ها از طریق اینستاگرام و تلگرام انجام می گیرد.

 

عروسک داداش رضا و آبجی معصومهعروسک داداش رضا و آبجی معصومه