عروسک داروما – عروسک خوش شانسی ژاپنی ها

عروسک داروما طلسم خوش شانسی ژاپنی ها

 

عروسک داروما برای اولین بار در انتخابی والیبال المپیک ۲۰۲۱ توکیو به تیم های راه یافته به المپیک ۲۰۲۱ اهدا شد. طبق اعلام برگزارکنندگان المپیک ۲۰۲۱ تیم های المپیکی باید عروسک را تا پایان المپیک با خود همراه داشته باشند. در ژاپن داروما به عنوان طلسم شانس استفاده می شود. هر ژاپنی که هدف و آرزویی دارد، یک داروما هم دارد. عروسک داروما کاملاً معادل این ضرب المثل ژاپنی هاست که می گوید: “هفت بار زمین بخور ولی هشت بار بلند شو”. در واقع عروسک شانس ژاپنی ها معجونی دلنشین از مفاهیم زیبایی چون پشتکار، تلاش، مقاومت و صبر است که هر کس برای رسیدن به هدف خود به آن نیاز دارد.

 

تاریخچه عروسک داروما

اولین داروما در سال ۱۷۶۴ میلادی ساخته شد. در آن زمان یکی از معابد بوداییان تصمیم گرفت تا برای راهبان خود طلسمی نمادین درست کند تا همیشه همراه داشته باشند. این طلسم باید تمام مفاهیمی که یک راهب به آن نیاز داشت را دربر می گرفت. این مفاهیم عبارت بودند از صبر و تحمل مشکلات، تلاش روز افزون و پشت سر گذاشتن موانع و همچنین بردباری و پشتکار تا رسیدن به هدف. از سویی دیگر طلسم باید از جنس خود بوداییان می بود. سرانجام معبد تصمیم گرفت تا عروسکی بسازد که از تصویر یکی از بزرگان بودایی الهام گرفته می شد. معبد برای این کار از کشاورزان منطقه کمک گرفت تا با چوب طلسم را بسازد.

 

بودی دارما

این عروسک تقریباً گرد است و از شمایل یک راهب بودایی به نام بودی دارما (Bodhidharma) الهام گرفته شده است. بودی دارما بنیانگذار فرقه زن (Zen) بود. پیروان این فرقه اعتقاد دارند که خیره شدن به دیوار باعث آرام شدن ذهن می شود. این راهب بودایی فردی بود که در قرون پنجم و ششم میلادی می زیست. برخی او را ایرانی و برخی او را از اهالی جنوب هند می دانند. با این حال اطلاعات تاریخی قابل اعتماد درباره اصالت راهب وجود ندارد. اطلاعاتی که از وی در دسترس است با داستان پردازی مردم و افسانه ها درآمیخته است.

 

شمایل بودی دارما در معبد شائولین

 

افسانه عروسک ژاپنی

اما چیزی که باعث شده است تا در طراحی داروما از این راهب الهام گرفته شود، افسانه ای است که درباره او وجود دارد. طبق افسانه ها بودی دارما به مدت ۹ سال بدون آنکه کوچک ترین حرکتی داشته باشد، رو به دیوار برای مراقبه نشست. در نهایت پاها و دست های او به دلیل خشک شدن از بدنش جدا شد. از این رو  راهب تبدیل به نمادی برای مقاومت جهت رسیدن به هدف شد.

 

 

سنت داروماسوزی

یکی از سنت های ژاپنی ها آرزو کردن با داروما است. برخی تصور می کنند که عروسک داروما در روز جشن عروسک در ژاپن که هیناماتسوری نام دارد نیز استفاده می شود. در صورتی که چنین نیست. به طور کلی ژاپنی ها برای هدفی که دارند یک داروما می خرند و آرزوی خود را به او می گویند. از این رو گاهی به آن عروسک آرزوها نیز می گویند.

شهر ناکازاکی در ژاپن زادگاه اصلی طلسم داروما به شمار می رود. هر ساله در شهر ناکازاکی آیینی مذهبی برای این طلسم برگزار می گردد. زمان برگزاری مراسم یک روز پس از سال نو است. در طول مراسم راهبان و شرکت کنندگان برای صلح جهانی سرودهای دسته جمعی می خوانند. همچنین مردم دارومای خود را به معابد می آورند و آن را می سوزانند. در انتهای مراسم نیز برای آرزوهای خود دارومای جدید می خرند.

مراسم سوزاندن عروسک داروما در ناکازاکی

 

طلسم خوش شانسی

داروما تا زمانی که فرد به آرزویش برسد، همیشه همراه صاحب خود می ماند. در واقع این عروسک باید همیشه همراه فرد باشد تا او هدفش را فراموش نکند و پیوسته برای رسیدن به آن تلاش کند. البته برای هدف گذاری و آرزو کردن با داروما باید آداب خاصی را به جا بیاورند که شامل ۵ مرحله می شود. این ۵ مرحله به طور خلاصه و مفید در ویدئوی زیر بیان شده است. اگر ویدئو را نمی توانید بینید، حتماً فیلترشکن خود را خاموش کنید.

 

 

انواع عروسک داروما

رنگ اصلی داروما متغیر است و همواره قرمز نیست. در واقع رنگ عروسک بسته به هدفی که دارید، یکی از ۶ رنگ اصلی را خواهد داشت که عبارتند از:

  1. دارومای قرمز به منظور خوش شانسی
  2. دارومای بنفش به نیت سلامتی و طول عمر
  3. دارومای زرد برای رسیدن به امنیت و آسایش
  4. دارومای طلایی برای اهداف ثروت و پولدار شدن
  5. دارومای سفید برای اهداف عشقی و همچنین رسیدن به آرامش
  6. دارومای مشکی هم برای اهداف کار و در امان بودن از اقبال بد

عروسک داروما طلسم خوش شانسی ژاپنی ها

 

ویژگی های نمادین عروسک ژاپنی

رنگ عروسک

شکل ظاهری داروما مانند چهره، رنگ، مو و چشم ها همگی در طول تاریخ دستخوش تغییرات فراوانی شده اند. با این حال در طول تاریخ شکل داروما همواره گرد بوده است. عروسک های شانس ژاپنی ها معمولاً به رنگ قرمز هستند که به ردا و پوشش راهب اشاره دارد. همچنین رنگ سرخ نشان از مقام والای او در معبد دارد.

موی صورت

در چهره عروسک تصویر ریش نیز نقاشی شده است. وجود موی صورت یا ریش هم نمادی از عمر دراز اوست.

عدم تناسب در ساخت

همچنین همواره پایین عروسک را سنگین تر می سازند. این کار باعث می شود تا اگر عروسک از بلندی به زمین افتاد، همواره روی پایه اش بایستد که نمادی است از ایستادگی او در برابر مشکلات. جنس عروسک آرزوها نیز معمولاً از خمیر کاغذ است تا هم سبک باشد و هم در مراسم پایان سال به راحتی بسوزد.

چشمان عروسک داروما

چشمان داروما هنگام فروش معمولاً بدون رنگ است. اما داروما برای رسیدن به هدف خود مصمم است. صاحب عروسک پس از این که هدف خود را مشخص کرد، یکی از چشم ها را رنگ می کند. در پایان، وقتی که به هدفش می رسد، چشم دیگر را رنگ می کند. وقتی فرد چشمان داروما را می بیند که یکی از آنها هنوز کور است، هدفش را به یاد می آورد. در نتیجه در او انگیزه برای تلاش بیشتر به سمت هدفش شکل می گیرد.

 

عروسک داروما طلسم خوش شانسی ژاپنی ها