عروسک روسی ماتریوشکا

عکس عروسک روسی ماتریوشکا

 

عروسک ملی روسیه

عروسک ماتریوشکا Matryoshka doll که با نام عروسک روسی نیز شناخته می شود در واقع عروسکی چوبی با ایده ای خلاقانه است. ماتریوشکا در زبان روسی به معنای کدبانوی کوچولو می باشد. البته در غرب به آنها بابوشکا babushka به معنای مادربزرگ نیز گفته می شود. این عروسک ها طوری طراحی شده اند که درون هر یک تو خالی بوده و عروسک دیگری با اندازه کوچکتر ولی شبیه به خودش درون آن قرار می گیرد.

 

عروسک روسی ماتریوشکا

 

تاریخ و اصالت ماتریوشکا

درباره شکل گیری عروسک ماتریوشکا گفته می شود که در سال ۱۸۹۰ توسط دو نجار و قلمزن روسی و با الهام از طراحی یک نقاش روس در یک کارگاه آموزش نجاری به کودکان ساخته شد. اما منبع الهام این عروسک ها به درستی مشخص نیست. در شکل سنتی عروسک های تودرتوی ماتریوشکا، تصویر یک زن بر بدنه آن نقش بسته است. این زن لباس سنتی زنان روستاهای روسیه (sarafen) را پوشیده است. عروسک داخلی می توانست یک مرد و یا یک زن باشد و کوچکترین عروسک هم یک بچه می توانست باشد. اولین مجموعه عروسک ها از هشت عروسک تشکیل شده بود و بیرونی ترین آن مادر در لباس سنتی بود که یک خروس قرمز رنگ داشت. عروسک های داخلی فرزندان ، دختران و پسران او بودند.

 

برای مشاهده قیمت روی عبارت “خرید عروسک روسیکلیک کنید

 

وجه تمایز عروسک های ملی روسیه

عروسک های ملی روسیه تصویری جالب و سنتی از مادرانی است که فرزند خود را در درون خود حمل می کنند. می توان عروسک ماتریوشکا را به عنوان نمایشی زنجیره ای از مادرانی دانست که میراث خانوادگی را از طریق کودک در رحم خود حمل می کنند. همچنین می توان آن را برای تصویری از وحدت میان جسم، روح، ذهن و قلب دانست.

در سال ۲۰۰۳ بزرگترین مجموعه ماتریوشکا با ۵۱ عدد ساخته شد که بزرگترین عروسک این مجموعه حدود ۵۴ سانتی متر و کوچکترین آنها تنها حدود سه میلی متر قد داشت. خرید عروسک روسی ماتریوشکا امروزه رونق زیادی دارد و حتی از روسیه به دیگر کشورها نیز صادر می شود.

 

عروسک روسی ماتریوشکا

 

شکل مدرن عروسک های ماتریوشکا

به مرور زمان مضمون و محتوای عروسک ها تغییر کرد و حتی رنگ سیاسی هم به خود گرفت. مضمون اصلی عروسک ملی روسیه که زن روستایی و طبیعت بود جای خود را به چهره های رهبران سیاسی، حیوانات، شخصیت های فیلم، کاریکاتورها و هنرمندان و افراد معروف و محبوب بین مردم داد. زمانی که کمی آزادی بیان در شوروی بیشتر شد، ماتریوشکا به تصویر رهبر شوروی یعنی گورباچف درآمد که بین مردم هم بسیار محبوب شد تا جایی که به آن گوربی می گفتند. ماتریوشکا اصلی هشت عدد بود اما ماتریوشکا سیاسی بین پنج تا ده عدد متغیر است.

 

عروسک روسی ماتریوشکاعروسک روسی ماتریوشکا

 

برای مشاهده قیمت انواع پونی کوچولوها عبارت “خرید اسباب بازی پونی کوچولو” را لمس کنید.

برای مشاهده انواع عروسک های فروزن روی “عروسک های السا و آنا” ضربه بزنید.