عروسک سوزی

عروسک سوزی عروس

 

خانم ها عصمت رستمی و بنفشه تقی پور افرادی هستند که شخصیت سوزی به دست آنها آفریده شده است و در استان خراسان رضوی ساکن هستند. تمام عروسک ها دست ساز بوده و خلق سوزی مدیون دانش این افراد نسبت به مینیاتور است. سوزی در دزفول به معنای تربچه است و سعی شده است تا برای هر یک از عروسک ها شخصیت پردازی شود.

 

عروسک سوزی

 

عروسک سوزی و سادگی های کودکی

عروسک سوزی عروسکی است که در درجه اول یادآور روزهای ساده کودکی است. اولین نقاشی هایی که هر کسی در دوران کودکی اش از آدم تنها با رسم چند خط ساده می کشد را تصور کنید. سوزی هم با الهام از همان نقاشی های کودکی پا به دنیای ما گذاشته است. با نگاه به سوزی تصور می کنید که درست مانند همان نقاشی های کودکی، ساخت این عروسک هم باید خیلی ساده باشد. اما زمانی که ابزار به دست می گیرید تازه متوجه می شوید که چه ظرافت بی نظیری در ساخت این عروسک ها وجود دارد.

 

 

 

شخصیت پردازی سوزی ها

شخصیت پردازی بر روی عروسک های سوزی نسبت به دیگر کارهای دیگر بسیار متفاوت است و سعی شده است تا در حد بضاعتشان این کار به خوبی انجام شود. روند کار بر روی سوزی ها به این شکل است که هر عروسک دارای اسم و شناسنامه منحصر به خود می باشد.

سوزی گاهی آشپز می شود و گاهی یک خانم دکتر شیک و باوقار. سوزی گاهی با لباس های اسپرت وارد می شود و به سفرها و ماجراجویی های مختلف می رود. شیوه عرضه عروسک ها به این صورت است که در هر شکل و لباسی که باشد نامی منحصر به فرد می گیرد. این نام ها با دقت و بررسی های زیاد از لابه لای نام های اصیل ایرانی در بین اقوام مختلف انتخاب می شود. هینا یک خانم دکتر است. بارلی نام سوزی آشپز و آوات پسر کوچولو خانواده است. یلدا نام سوزی در شب یلدا بوده و دلینا دختر نمازخوان خانواده سوزی ها است. ونوشه دختر محجبه است که در خانه هم چادر به سر دارد. ویانا سوزی ماجراجو این خانواده بزرگ است.

 

عروسک سوزی

 

ویژگی های خانواده بزرگ سوزی

لباس های رنگارنگ و فانتزی که در دوخت آنها  ظرافت بالا و دقت زیادی به کار رفته است برجسته ترین ویژگی عروسک ها است. این تنوع لباس در نوع خود بی نظیر است که ایرانی ها مانند آن را تنها در عروسک باربی دیده اند.

عروسک های سوزی با ابعاد مختلف تولید می شود. عروسک های بزرگ قد سی سانتی متری داشته و دارای آناتومی هستند و ساختار آن به اندازه ای انعطاف پذیر است که می توان به اندام هایش را به سادگی خم کرد. عروسک های متوسط هم ارتفاع بیست سانتی متری با ساختاری انعطاف پذیر دارند. آویزهای سوزی هم وجود دارد که ارتفاع آن حدود ده سانتی متر می باشد.

 

عروسک سوزی

 

برای خرید این محصول می توانید به وبسایت رسمی سوزی لند مراجعه نمایید.