عروسک سیندی – عروسک مد انگلیسی

عکس عروسک سیندی

 

سیندی یک عروسک مد بریتانیایی است که توسط شرکت اسباب بازی و عروسک پدیگری ساخته شده است. در سال ۱۹۵۹ باربی در امریکا به دنیا معرفی شد. بلافاصله پس از آن انگلیسی ها سیندی را به عنوان رقیبی برای باربی معرفی کردند.

 

طراحی براساس عروسک تامی

شرکت متل سازنده باربی قبل از تولید سیندی به شرکت پدیگری (Pedigree Dolls & Toys) پیشنهاد اعطای مجوز برای تولید عروسک باربی در خاک انگلستان را داد. اما آنها با تحقیقات خود در بازار انگلستان متوجه شدند که عروسک باربی در بازار بریتانیا محبوبیتی ندارد و فروش خوبی نخواهند داشت. به همین خاطر شرکت پدیگری به سراغ شرکت دیگری رفت. این شرکت نیز امریکایی الاصل بود و خالق عروسک تامی Tammy بود. تامی هم یک عروسک مد بود که در امریکا تولید می شد. در سال ۱۹۶۳ شرکت پدیگری سیندی را براساس عروسک تامی طراحی و تولید کرد.

عروسک تامی

عروسک تامی توسط شرکت اسباب بازی سازی ایده آل ساخته شد. عروسک تامی یکی عروسک مد بود که در سال های ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۶ ساخته شد. باربی ها از یک عروسک آلمانی الهام گرفته شده بود. اما عروسک تامی از یک تصویر ملی برای امریکایی ها الهام گرفته شد. شخصیت تامی براساس شخصیت تامی در فیلم تامی و مجردها (Tammy and the bachelor) محصول سال ۱۹۵۷ ساخته شد. این عروسک ۳۰ سانتی متر ارتفاع داشت و در سه نسخه تولید می شد. تولید عروسک تامی در ۱۹۶۶ متوقف شد. با این حال مجموعه داران نیز در حال حاضر تمایل چندانی به خرید تامی ندارند. زیرا با قیمت هایی کمتر از ۵۰۰ دلار در بازار عروسک های آنتیک داد و ستد می شود. در حالی که اولین نسخه عروسک باربی بیش از ۳۰۰۰ دلار بین مجموعه داران عروسک های آنتیک دست به دست می شود.

تبلیغات عروسک سیندی

زمانی که سیندی وارد بازار شد هنوز رسانه ها برای ضبط صدا از گرامافون استفاده می کردند. مردم رادیوهای خود را باز می کردند و صدایی از داخل رادیو می گفت:

“سیندی دختر آزاد و پرجنب و جوشی است که هر دختر خانم کوچولویی آرزویش را دارد. سیندی لباس ورزشی، لباس مجلسی، لباس های روزانه، سگ، اسکیت، گرامافون و کلی چیز دارد. هر کدام از لباس های باحال سیندی می تواند رؤیای هر بچه ای باشد که به واقعیت می پیوندد. هر کدام از آنها برای زنان جوان شیک امروزی توسط بهترین طراحان حال حاضر طراحی شده است. این لباس های دقیقاً نمونه های مینیاتوری لباس های بزرگسالان است.”

 

عکس عروسک انگلیسی

 

عروسک سیندی در امریکا

نگاه مثبت به عروسک سیندی و تعداد زیاد اکسسوری هایش باعث شد تا در سال های ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۰ بهترین فروش اسباب بازی را در انگلستان به نام خود کند. در دهه ۱۹۷۰ شرکت مارکس تویز سعی کرد تا کار واردات این عروسک به آمریکا را انجام دهد، اما شکست خورد. پس از آن، شرکت هاسبرو امتیاز فروش سیندی در امریکا را خرید و با تغییرات امریکایی آن را روانه بازار کرد.

تغییرات هاسبرو روی سیندی باعث شد، فروش سیندی از قبل هم کمتر شود. از طرفی سازنده باربی هم از هاسبرو به دلیل نقض قانون کپی رایت و شباهت سیندی به باربی شکایت کرد. در نتیجه هاسبرو پذیرفت تا دوباره صورت سیندی را تغییر دهد. در طول دهه ۱۹۹۰ سهم باربی از بازار رشد نجومی به خود گرفت و باعث شد تا محبوبیت عروسک هایی مانند سیندی در امریکا به شدت کاهش یابد. این کاهش محبوبیت تا جایی بود که در سال ۱۹۹۷ فروشندگان بزرگ، سیندی را در فروشگاه های خود نمی پذیرفتند. در نتیجه هاسبرو حق امتیاز خود را به شرکت پدیگری برگرداند.

در ۱۹۹۹ سازنده امریکایی دیگری حق امتیاز سیندی را دریافت کرد. اما او هم نتوانست موفقیتی به دست آورد. سرانجام عروسک سیندی در چهل سالگی خود یعنی سال ۲۰۰۳ به شرکت نیو مونز رفت و با طراحی جدید روانه بازار شد.

آنچه امروزه از عروسک سیندی در بازار وجود دارد، هیچ شباهتی با نسخه های اولیه عروسک سیندی ندارد. در واقع می توان گفت این عروسک کاملاً اصالت خود را از دست داده است و تبدیل به یک عروسک کاملاً امریکایی شده است.