عروسک محسن و زینب – عروسک های ایرانی اسلامی

عروسک ایرانی اسلامی محسن و زینب

 

عروسک های اسلامی محسن و زینب، عروسک های دست سازی هستند که نمادی از پیاده روی اربعین می باشند. این دو عروسک با هدف آشنا کردن کودکان با مفاهیم و اعمالی مانند نماز اول وقت و حجاب تولید و عرضه شده اند.

 

ایده ساخت عروسک محسن و زینب

عروسک محسن و زینب بی شک یکی از شناخته شده ترین عروسک های اسلامی در ایران می باشند. ایده ساخت این عروسک ها از پیاده روی اربعین گرفته شده است. پس از پیاده روی اربعین سال ۱۳۹۳ حجت الاسلام معلمی و دوستانش تصمیم گرفتند تا برای کودکانی که به پیاده روی می آیند قدمی مثبت بردارند. در نتیجه با ایده این عروسک ها وارد کارزار شدند. آنها موفق شدند تا در ابتدای پروژه و در طول دو سال اول، تعداد چهار هزار عروسک تولید کنند. آنها عروسک های تولیدی را به صورت رایگان و در قالب هدیه در پیاده روی اربعین بین بچه ها تقسیم می کردند.

 

عروسک ایرانی اسلامی محسن و زینب

 

 

شروع فرایند تولید انبوه عروسک ها

در سال ۱۳۹۴ با جستجوی بهترین تولید کنندگان حوزه تولید عروسک، کار طراحی و تولید عروسک زینب و محسن شروع شد. پس از ساخت نسل اول عروسک های محسن و زینب، گروه ایده پرداز متوجه کیفیت پایین عروسک ها شدند. در سال دوم با جستجوی بیشتر متوجه شدند که تولیدکنندگان ایرانی توانایی تولید عروسک هایی با طراحی ظریف را ندارند. در نتیجه کارگاهی را در طرقبه شاندیز برای ساخت عروسک با دست راه اندازی نمودند. آنها در آن سال توانستند بیش از هزار نسخه از عروسک ها را تولید کرده و به اربعین برسانند.

در همان سال دوم بود که عروسک ها صاحب نام شدند و عرضه تجاری آنها پس از دو سال انجام گرفت. جنس این عروسک ها از نمد بوده و ارتفاع آنها حدود ۲۵ سانتی متر است. این عروسک ها از فروشگاه اسوه قابل تهیه می باشند. وزن عروسک ها حدود صد گرم و توصیه سازنده برای گروه سنی بالای دو سال می باشد.

 

عروسک ایرانی اسلامی محسن و زینب

 

شخصیت پردازی عروسک زینب و محسن

مسئول این پروژه حجت الاسلام معلمی ابراز امیدواری کرده است تا در آینده ای نزدیک بر روی این دو عروسک شخصیت پردازی نیز انجام دهند. با شخصیت پردازی خوب به این دو شخصیت و تولید محتوای ارزشمند پیرامون آنها در قالب کتاب و انیمیشن، خواهند توانست کودکان را به سوی عروسک محسن و زینب جذب کنند.

 

عروسک ایرانی اسلامی محسن و زینب