ماریاس: عروسک پارچه ای مکزیکی

عروسک مکزیکی ماریاس

 

مردم مکزیک به عروسک ملی خود ماریاس یا عروسک پارچه ای می گوید. این عروسک مکزیکی با قدمتی به اندازه نیم قرن توانسته است به شهرت جهانی برسد و به کشورهای گوناگونی صادر شود. هر گردشگری که به مکزیک سفر می کند به راحتی می تواند یک عروسک ماریاس به عنوان سوغاتی تهیه کند. چرا که هر جا پا بگذارد در بساط دستفروشان مکزیکی ماریاس را پیدا می کند. به همین دلیل عروسک ماریاس نماد مکزیک هم به شمار می رود.

 

عروسک ملی مکزیک ماریاس

 

عروسک های پارچه ای مکزیک به جنوب ایالت کوئرتارو تعلق دارد. گردشگران از سال ۱۹۷۰ با قدم زدن در خیابان های هر شهری در مکزیک آنها را می دیدند. عروسک ماریاس عروسک های دستدوز زنان مکزیک است که در طول تاریخ تغییرات زیادی کرده است. حتی ممکن است در بساط دستفروشان مکزیکی انواع متفاوتی از عروسک های ماریاس را ببینید که هر یک کار دست یک بانوی مکزیکی است. برخی صورت های بسیار شاد و خندان دارند و برخی موهایی بسیار بلند که با روبان های بسیار زیبا جمع شده اند.

 

عروسک مکزیکی

 

صادرات عروسک های بومی و ملی یک کشور قطعاً یک موفقیت فوق العاده برای فرهنگ و آداب و رسوم آن کشور محسوب می شود. امروزه عروسک های مکزیکی ماریاس به کشورهای امریکای جنوبی، امریکا و کانادا صادر می شود. درآمد هفتاد درصد از جمعیت املکو به عروسک مکزیکی به شدت گره خورده است. این شهر اولین موزه مکزیک را در خود جای داده است. در این موزه صرفاً عروسک های دست ساز مکزیکی قرار دارد. همچنین هر ساله در ماه نوامبر جشنواره عروسک های دست ساز نیز در این شهر برگزار می شود که باعث رونق فروش عروسک های دست ساز شده است.

 

 

ویژگی های ظاهری عروسک مکزیکی

قد عروسک ها معمولاً از سه سانتی متر تا چهل و پنج سانتی متر متغیر است. ماریاس در گذشته از لباس هایی که کهنه بودند ساخته می شدند. مادرها و یا مادربزرگ هایی که تحمل دور ریختن چیزی را نداشتند، از پارچه های دور ریز، برای کودکان عروسک می ساختند. مواد درون عروسک ها هر چیز دور ریزی می توانست باشد. اما امروزه معمولاً از یک نوع الیاف محلی به نام گاتا (Guata) استفاده می کنند. امروزه محبوب ترین نسخه این عروسک ها، نمونه هایی است که چهره ماریاس با روبان تزئین شده است.

 

عروسک ملی مکزیک ماریاس

 

تاریخچه عروسک پارچه ای ماریاس

زمان پدید آمدن عروسک ها احتمالاً نباید خیلی قبل تر از سال ۱۹۷۰ باشد. این دوران، زمانی است که برای کمک به اقتصاد زنان محلی شیوه ساخت این عروسک ها توسط دختری جوان به زنان آموزش داده می شد. ماریاس در شهر کوئرتارو به دنیا آمد. اما امروزه شهرهای همسایه مانند مازاهو نیز ادعا می کنند که خانه اجدادی عروسک ماریاس آنجا می باشد.

 

عروسک مکزیکی

 

طلسم خوش شانسی ژاپنی ها : عروسک داروما