عروسک نازلی

عروسک نازلی عروسک ایرانی اسلامی

 

عروسک نازلی عروسکی ایرانی اسلامی است که نسبت به عروسک های اسلامی دیگر با تبلیغات بهتری وارد میدان شده است. در این مقاله با عروسک های نازلی بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

نازلی عروسک ایرانی اسلامی

پشتوانه این عروسک کتاب داستانی است که قبل از ورود او به بازار برای بچه ها چاپ شده بود. همچنین تبلیغات این عروسک در فضای مجازی مانند مقاله های خبری نیز جالب توجه بوده است. برای مثال می توان به تیتر هایی مانند “نازلی آمد باربی می رود” اشاره کرد. چنین تیترهایی تلاش دارند تا با مقایسه نازلی و باربی به نازلی قدرت بدهند. اما برای رقابت با عروسک قدرتمندی چون باربی فاکتورهای زیادی لازم است.

البته عروسک های نازلی همراه با عروسک فولا که برای کنار زدن عروسک های باربی ساخته شدند، دارای مزیت هایی است. عروسک فولا عروسکی بود که هر چند حجاب داشت اما ظاهری بسیار شبیه به باربی داشت. اما نازلی اصالت خود را دارد.

 

عروسک نازلی عروسک ایرانی اسلامی

 

کتاب داستان نازلی

داستان “باربی رفت نازلی آمد” در قالب داستانی آهنگین سروده شد و نام باربی به بارلی تغییر نام داد. در داستان روی شخصیت پردازی ها به خوبی کار شده است. داستان از جایی شروع می شود که همه بارلی را به خاطر لباس های قشنگ و صورت زیبایش دوست دارند و می خواهند با او بازی کنند.

روزی بارلی جلوی آینه می رود و متوجه چیزی مهم می شود. او می فهمد که اگر روزی مریض شود یا وقتی پیر شود، حتی با پوشیدن لباس های رنگارنگ باز هم کسی او را دوست ندارد و با او بازی نمی کند. پس تصمیم می گیرد تا سبک زندگی خود را تغییر دهد و در اولین قدم خود تصمیم می گیرد آنجا را ترک کند و به سفر برود. بارلی وارد ایران می شود و نازلی در فرودگاه به استقبال او می رود. نازلی وارد قصه می شود و فرهنگ ایرانی را به بارلی یا همان باربی امریکایی معرفی می کند.

عروسک نازلی عروسک ایرانی اسلامی

 

 

ویژگی های خاص عروسک نازلی

نازلی عروسکی کاملاً محجبه است که دارای بسته بندی ساده اما زیبا می باشد. درون جعبه عروسک یک کتاب شعر وجود دارد که داستان را روایت می کند. ارتفاع عروسک بیش از سی سانتی متر بوده و وزن آن حدود دویست گرم می باشد. به توصیه سازنده، گروه سنی مناسب برای بازی با این عروسک، بالای شش سال است.

نازلی شخصیتی داستانی در یک کتاب بود که با تصمیم تولیدکننده تبدیل به عروسک شد. داشتن حجاب یکی از فاکتورهای مهم در عروسک بود تا آن را در رده عروسک های اسلامی قرار دهد. اما چیزی که بسیار جالب تر است صورت عروسک است. صورت نازلی دارای المان های ایرانی می باشد و براساس شخصیت خاتون دختری است که صورتی گرد و ابروی پیوسته دارد.

قالب صورت این عروسک در چین ساخته شد، اما اجزای دیگر آن در ایران طراحی شد. نکته جالب این است که تولید قطعات ایرانی عروسک در کارگاهی انجام می شود که زنان سرپرست خانوار در آنجا مشغول به کار هستند. این عروسک در ابتدای راه خود خوش درخشیده است و امیدواریم در مراحل بعدی علاوه بر افزایش کیفیت و تولید لباس ها و اکسسوری های متنوع، بر روی هوشمندسازی نازلی برای انجام حرکات خودکار اعضای بدنش نیز کار شود.

 

عروسک نازلی عروسک ایرانی اسلامی