عروسک نمدی – نمد بافی و نمد دوزی

عکس عروسک نمدی نمد بافی نمد دوزی

 

در این روزها که بازار عروسک روسی و عروسک پولیشی بسیار داغ است، عروسک هایی پیدا می شوند که از دل تاریخ ایران زمین می آیند. عروسک نمدی عروسکی است که نمد ساخته می شود و نمد نیز میراث هزار ساله قوم ترکمن محسوب می شود. در کنار هنر نمدبافی هنر دیگری با نام  کچه دوزی وجود دارد که هر دو از ارزشمندترین صنایع دستی ترکمن ها به شمار می روند. به طوری که در خانه هر ترکمنی حتماً آثار دستباف زیبایی از هنر نمدبافی را مشاهده خواهید کرد.

نمد نوعی پارچه است که تار و پود ندارد و از فشرده سازی و در هم تنیدگی الیاف ساخته می شود. پارچه های نمدی به دور دوزی نیازی ندارند و حتی بچه ها هم در ساخت کاردستی های خود می توانند از آن استفاده کنند. در ادامه با نمد بیشتر آشنا خواهید شد و منابع آموزشی رایگان عروسک نمدی را به شما معرفی خواهیم کرد.

الگوی عروسک نمدی دخترانه

ساخت نمد

برای تهیه نمد ابتدا پشم ها را می شویند و روی حصیری پهن می کنند تا کاملاً خشک شود. سپس با چوبی به آن ضربه می زنند تا الیاف پشم به طور کامل از هم جدا شده و پف کند. در قدم بعدی نوبت به رنگ آمیزی پشم و الیاف می رسد. سازندگان بسته به سلیقه و میزان نیاز خود، پشم ها را به رنگ های طبیعی آغشته می کنند. کسانی که می خواهند از نمد زیرانداز درست کنند، پشم های رنگی را روی یک حصیر پهن می کنند. چیدمان پشم های رنگی به سلیقه شخصی و مطابق با نقش و نگاری که در ذهنشان است، انجام می گیرد.

در مرحله بعد حصیر را لوله کرده و آن را در جایی پر از کاه قرار می دهند. در این مرحله آرام آرام روی آن آب گرم می ریزند و حصیر را روی زمین کاه اندود به مدت سه ساعت می غلطانند. بعد از گذشت سه ساعت الیاف کاملاً به یکدیگر می چسبند و زیرانداز نمدی از حصیر بیرون می آید. در این مرحله نوبت به نمد مال ها می رسد تا نمد را روی همان حصیر به مدت شش ساعت بمالند.

 

 

نمد بافی نمد دوزی

 

آموزش ساخت عروسک نمدی

الگوی ساخت عروسک نمدی

آموزش دوخت نمد دوزی مطابق با الگوی عروسک نمدی انجام می گیرد. اصلی ترین وسایل نمد دوزی سوزن و الگو است. امروزه هنرمندان نمد دوز کارهای بسیار خلاقانه ای روانه بازار می کنند. کارهای خلاقانه ای مانند جواهر دوزی روی نمد، منجق دوزی روی نمد و تکه دوزی با نمد نیز طرفداران زیادی دارد. در هر حال، بخش اصلی کار، طراحی الگو است. طراحی الگویی زیبا و دقیق باعث می شود، هنرمند بتواند آثار هنری متنفاوتی مانند نمد دوزی کیف و جامدادی، عروسک نمدی حیوانات مانند عروسک نمدی خوک، نمدی های فانتزی و همچنین عروسک نمدی دخترانه خلق کند.

عروسک نمدی

 

 

عروسک نمدی عروسکی است که جنس آن از پارچه نمد می باشد و معمولاً هم دوخت آن کاملاً دیده می شود. به طور معمول در دوخت لبه های الگو از کوک دندان موشی استفاده می شود. بنابراین می توان گفت که وسایل موردنیاز نمد دوزی عروسک ها، پارچه نمد، نخ و سوزن می باشد و تنها باید بتوانید الگوی مناسبی روی کاغذ داشته باشید.

دو لایه زیرین و رو، وقتی روی یکدیگر قرار بگیرند دورتادور لبه های آنها دوخته می شود. زیبایی کار و ظرافت عروسک از دوخت هایی که روی لبه ها دیده می شود کاملاً مشخص است. هرچقدر کوک ها به یک اندازه و در فاصله معینی از هم زده شوند، ظرافت و کیفیت کار بهتر خواهد بود.

 

الکوی عروسک نمدی خوک

 

دانلود الگوی عروسک نمدی خارجی

الگوی عروسک نمدی خارجی را می توانید از لینک زیر به طور مستقیم دانلود نمایید. در فایلی که دانلود خواهید کرد ۳۰ عروسک نمدی خارجی با الگو وجود دارد.

 

 

آموزش های ویدئویی ساخت عروسک نمدی

ویدئوی زیر ویدئوی اول آموزش ساخت عروسک نمدی است. در این ویدئو طرز ساخت عروسک نمدی سرآشپز نشان داده شده است.

 

ویدئوی آموزشی بعدی آموزش ساخت عروسک نمدی حیوانات می باشد که برای شما عزیزان تهیه شده است. لطفا به صحبت های آموزگار خوب گوش بدهید. اگر برای دیدن ویدئو آموزشی مشکل دارید، حتماً فیلترشکن خود را خاموش کنید.

 

اکنون وقت آن است که با استفاده از الگو عروسک نمدی به سراغ طرح ایموجی ها بروید و کارتان را با آن شروع کنید. اگر برای دیدن ویدئو آموزشی مشکل دارید، حتماً فیلترشکن خود را خاموش کنید.

 

منابع آموزشی دیگر نمد دوزی

در بین رشته های گوناگون عروسک سازی، ساخت عروسک های نمدی بیشترین طرفداران را به خود اختصاص داده است. دلیل آن هم این است که ساخت عروسک های نمدی آسان تر است. از این رو مطالب آموزشی زیادی همراه با الگوهای متنوع در فضای مجازی و سایت ها وجود دارد. در زیر منابع آنلاین با فرمت های مختلف را می توانید ببینید:

۱- اپلیکیشن های “کلبه نمدی“، “آموزش عروسک سازی، الگو عروسک نمدی”  و “آموزش جامع نمد دوزی” که با کلیک بر روی هر عنوان به صفحه دانلود هدایت می شوید.

۲- برای آموزش نمد دوزی در تلگرام، کانال “آموزش عروسک های نمدی” در این زمینه فعالیت می کند.