عروسک پارچه ای

عروسک پارچه ای

 

عروسک پارچه ای یکی از قدیمی ترین و اصیل ترین اسباب بازی های دست ساز بشر است که از موادی نرم پر می شوند. در گذشته و در هر نقطه ای از کره زمین ماده ای که با آن عروسک را پر می کردند، مواد زائد و دور ریز درون خانه ها بوده است. از لحاظ آموزشی و همچنین تاریخی، عروسک ها وسیله بسیار خوبی برای آموزش و مهارت آموزی بین بچه ها بوده است. بچه ها در ساخت عروسک های ساده حضور داشته و کمک می کردند. بدین ترتیب با یادگیری دوخت و دوز، برای عروسک های خود لباس می دوختند. بنابراین می توان گفت بچه ها  از همین جا، آموزش و کسب مهارت زندگی را آغاز می کردند.

 

 

ساخت عروسک پارچه ای

 

قدیمی ترین عروسک های دست ساز بشر

تقریباً در تمام تمدن ها رد پای این عروسک ها وجود دارد. بنابر گزارش های تأیید نشده، در گذشته بیش از ۲۵۰۰ نوع عروسک بین اقوام ایرانی ساخته می شده است. در کشورهای محتلف هم عروسک های سنتی از همین جنس بوده اند. به عنوان مثال عروسک امریکایی آمیش در امریکا و عروسک های ماریاس در مکزیک نمونه هایی از آنها هستند که به فرهنگ آن جامعه تعلق دارد.

قدیمی ترین عروسک دست ساز بشر یک عروسک پارچه ای است که در موزه انگلیس نگه داری می شود. این عروسک به روم باستان تعلق دارد و در قبر یک کودک کشف شده است. باستان شناسان قدمت عروسک را به قرون اول تا پنجم میلادی نسبت داده اند. تصویر زیر عکس قدیمی ترین عروسک پارچه ای جهان است.

 

 

عروسک پارچه ای باستانی

 

تجاری سازی عروسک های پارچه ای

در امریکا و از دوران استعمار به بعد، بچه ها با عروسک های پارچه ای آشنا شدند. اما تولید انبوه آنها از سال ۱۸۳۰ میلادی آغاز شد. یعنی زمانی که چاپ رنگ روی پارچه ابداع شده بود. یکی از نمونه های تجاری عروسک های پارچه ای راگدی آن بود که در سال ۱۹۱۸ میلادی و برادرش راگدی اندی در سال ۱۹۲۰ وارد بازار فروش شدند. عروسک معروف آنابل که ادعا می شد جن زده است و شیاطین آن را تسخیر کرده اند، نیز از همین نوع عروسک بوده است.

 

ساخت عروسک پارچه ایساخت عروسک پارچه ای

 

آموزش ساخت عروسک پارچه ای

شما هم مانند خیلی از مادربزرگ ها، با پارچه های چلوار و یا نمد و حتی خرده پارچه های دورریختنی، عروسک های زبیا و یا وسایل تزئیناتی بسازید. در ویدئو های آموزشی زیر آموزش ساخت عروسک پارچه ای را برای شما عزیزان تهیه کرده ایم. اگر برای دیدن ویدئو آموزشی مشکل دارید، حتماً فیلترشکن خود را خاموش کنید.

 

 
در ویدئوی زیر هم عروسک پارچه ای روسی را می توانید ببینید.
 
 
ویدئوی زیر هم به سراغ لباس عروسک رفته است و به شما می گوید که لباس عروسک پارچه ای را چگونه تهیه کنید.