عروسک پولیشی

عروسک پولیشی

عروسک پولیشی چیست

عروسک های مخملی (Plush dolls) که به آنها عروسک های پولیشی در ایران گفته می شود، عروسک هایی اند که پوست آنها پارچه ای نرم از جنس پنبه و یا حریر می باشد. درون آنها هم از مواد نرمی مانند پلی استر و یا پنبه مصنوعی پر می شود. اگر بخواهیم عروسک پولیشی را در یک جمله تعریف کنیم: انتخاب درست پارچه برای رویه عروسک، طراحی الگوی عروسک پولیشی و در آخر پر کردن آن با پلی استر. در این مقاله بهترین مواد برای ساخت و مراحل ساخت را بیان خواهیم کرد و همچنین منابع آموزشی ساخت و الگوی عروسک پولیشی ایرانی و خارجی را برایتان تهیه کرده ایم.

عروسک پولیشی چیست

 

ساخت عروسک پولیشی

تهیه مواد موردنیاز ساخت عروسک پولیشی

قدم اول در ساخت این نوع عروسک ها انتخاب پارچه رویه است. در بین پارچه های بدون پرز پارچه توشکا، نیوسافت و پارچه پولیشی مخمل گزینه های مناسبی هستند. در میان پارچه های پرزدار و پشمالو هم پارچه نرگس، پارچه سوسنی و پارچه رز پارچه های مناسبی برای دوخت و ساخت عروسک پولیشی محسوب می شوند. این پارچه ها تقریباً همگی در بازار ایران وجود دارند و می توانید به آسانی آنها را تهیه کنید. البته در بین این پارچه ها، پارچه های نیوسافت و رز از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. اما در هر صورت بهتر است نوع پارچه را براساس شخصیت عروسک و کاربرد آن انتخاب کنید.

عروسک پولیشی فیل

 

%۳۲-
تمام شد
۶۵,۰۰۰ تومان
%۶۴-
تمام شد
۲۰,۰۰۰ تومان
%۱۸-
تمام شد
۴۵,۰۰۰ تومان
%۴۱-
تمام شد
۸۵,۰۰۰ تومان

 

موادی که عروسک با آنها پر می شود نیز گوناگون است. در خارج از ایران و در کارهای باکیفیت خارجی از پلی استر استفاده می کنند. دلیل استفاده از پلی استر این است که رطوبت را جذب نمی کند. همچنین باعث می شود تا باکتری ها و قارچ ها تمایلی به رشد در آن نداشته باشند. با این حال در دوخت های با کیفیت پایین تر از الیاف پنبه ای، پشمی و حتی دانه های یونولیتی هم استفاده می کنند.

در بعضی عروسک های پولیشی ایرانی از پشم شیشه، پنبه و پشم برای پر کردن عروسک ها نیز استفاده می کنند. اما توجه داشته باشید که پشم شیشه خطراتی دارد، زیرا اگر پوسته آن کنده شود می تواند باعث ایجاد حساسیت های پوستی شود. همچنین پنبه و پشم در صوت خیس شدن و یا مرطوب شدن محیطی ایده ال برای رشد باکتری ها و قارچ ها محسوب می شود. بنابراین بهترین گزینه ای که از لحاظ بهداشتی برای پر کردن عروسک مناسب است، همان پلی استر محسوب می شود.

 

آموزش ساخت عروسک پولیشی

۱- طراحی الگوی عروسک پولیشی

مرحله اصلی کار، طراحی الگوی عروسک پولیشی و بریدن پارچه از روی الگو می باشد. این مرحله به حرفه ای بودن سازنده به شدت وابسته است. البته مهم تر از طراحی الگو، دوخت لبه های پارچه می باشد که ظرافت کار سازنده را به خوبی منعکس می کند.

۲- پر کردن عروسک

مرحله دوم پر کردن عروسک با الیاف است که در کلاس جهانی از الیاف پلی استری استفاده می کنند. پر کردن عروسک نیز کار آسانی نیست. هنگام پر کردن عروسک باید مراقب بود تا کاملاً به صورت یکنواخت پر شود. عروسک هایی که با پلی استر ساخته می شوند، قابل شست شو بوده و بسیار سبک می باشند. همچنین معمولاً هم مواد به صورت یکنواخت درون عروسک پر می شود و اگر آن را فشار دهید، شکل ارتجاعی یا فنری آن را احساس خواهید کرد.

عروسک پولیشی دختر

 

۳- دوخت لبه ها

مرحله سوم نیز دوخت محل وارد کردن الیاف است. این کار باید به دقت انجام گیرد تا محل دوخت مشخص نبوده و به ظرافت کار هنری سازنده عروسک لطمه ای وارد نشود.

۴- چسباندن قطعات

مرحله آخر نیز نوبت به چسباندن قطعاتی مانند چشم ها می رسد که باید به عروسک اضافه شود. معمولاً چسباندن قطعات هم با چسب حرارتی انجام می شود که به دقت زیادی نیاز دارد تا چسب روی کار دیده نشود.

عروسک پولیشی خرگوش

 

%۴۱-
۱۴۵,۰۰۰ تومان
%۲۷-
تمام شد
۹۹,۰۰۰ تومان
%۴۰-
تمام شد
%۴۹-
۸۹,۰۰۰ تومان

 

دانلود رایگان الگوی عروسک پولیشی

در اینجا برای کسانی که علاقه به دوخت و ساخت عروسک پولیشی دارند در لینک زیر ۶۰ الگوی عروسک پولیشی دخترانه و انواع حیوانات از قبیل خرگوش و فیل و حتی یونیکورن و عروسک خرس را در یک پکیج آماده شده است تا به صورت رایگان دانلود کرده و از آن استفاده کنند. کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید تا این ۶۰ الگوی عروسک پولیشی را یکجا به صورت رایگان دانلود کنید.

 

 

منابع آموزشی دیگر

منابع آموزشی زیادی برای یادگیری در مورد طراحی، ساخت و الگوی عروسک پولیشی ایرانی و خارجی مانند دختر، فیل و خرگوش وجود دارد. در میان منابع آنلاین آموزشی حتماً به منابع زیر سری بزنید. اگر بر روی کلماتی که با رنگ نارنجی برجسته شده اند کلیک کنید، مستقیماً به صفحه آنها هدایت خواهید شد.

۱- اپلیکیشن اندروید “عروسک دوزی” یکی از منابع آموزشی خوب در این زمینه می باشد که در اپلیکیشن بازار قابل دانلود می باشد.

۲- اگر در تلگرام نیز جستجو کنید، کانال تلگرام ” عروسک آوانا ” نیز در این زمینه فعالیت می کند که مطالبی خوبی هم در کانال می گذارد.

۳- ویدئوهای آموزشی زیادی نیز در آپارات و یوتیوب وجود دارد که به آموزش عروسک سازی در این رشته می پردازند. کافی است سری به آنها بزنید و با کلیدواژه مناسب آنچه که به دنبالش هستید را جستجو نمایید.

 

تمام شد
۱۷۵,۰۰۰ تومان
%۵۱-
تمام شد
۵۵,۰۰۰ تومان
%۳۲-
تمام شد
۶۵,۰۰۰ تومان