عروسک پولیشی

عروسک پولیشی

عروسک پولیشی چیست

عروسک های مخملی (Plush dolls) که به آنها عروسک های پولیشی در ایران گفته می شود، عروسک هایی اند که پوست آنها پارچه ای نرم از جنس پنبه و یا حریر می باشد. درون آنها هم از مواد نرمی مانند پلی استر و یا پنبه مصنوعی پر می شود. اگر بخواهیم عروسک پولیشی را در یک جمله تعریف کنیم: انتخاب درست پارچه برای رویه عروسک، طراحی الگوی عروسک پولیشی و در آخر پر کردن آن با پلی استر. در این مقاله بهترین مواد برای ساخت و مراحل ساخت را بیان خواهیم کرد و در انتها منابع آموزشی ساخت و الگوی عروسک پولیشی ایرانی و خارجی را معرفی می کنیم.

عروسک پولیشی چیست

ساخت عروسک پولیشی

قدم اول: انتخاب بهترین مواد خام برای ساخت عروسک پولیشی

قدم اول در ساخت این نوع عروسک ها انتخاب پارچه رویه است. در بین پارچه های بدون پرز پارچه توشکا، نیوسافت و پارچه پولیشی مخمل گزینه های مناسبی هستند. در میان پارچه های پرزدار و پشمالو هم پارچه نرگس، پارچه سوسنی و پارچه رز پارچه های مناسبی برای دوخت و ساخت عروسک پولیشی محسوب می شوند. این پارچه ها تقریباً همگی در بازار ایران وجود دارند و می توانید به آسانی آنها را تهیه کنید. البته در بین این پارچه ها، پارچه های نیوسافت و رز از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. اما در هر صورت بهتر است نوع پارچه را براساس شخصیت عروسک و کاربرد آن انتخاب کنید.

عروسک پولیشی فیل

 

مشاهده مشخصات و قیمت روی عبارت خرید عروسک پولیشی ایرانی و خارجی” کلیک کنید

 

موادی که عروسک با آنها پر می شود نیز گوناگون است. در خارج از ایران و در کارهای باکیفیت خارجی از پلی استر استفاده می کنند. دلیل استفاده از پلی استر این است که رطوبت را جذب نمی کند. همچنین باعث می شود تا باکتری ها و قارچ ها تمایلی به رشد در آن نداشته باشند. با این حال در دوخت های با کیفیت پایین تر از الیاف پنبه ای، پشمی و حتی دانه های یونولیتی هم استفاده می کنند.

در بعضی عروسک های پولیشی ایرانی از پشم شیشه، پنبه و پشم برای پر کردن عروسک ها نیز استفاده می کنند. اما توجه داشته باشید که پشم شیشه خطراتی دارد، زیرا اگر پوسته آن کنده شود می تواند باعث ایجاد حساسیت های پوستی شود. همچنین پنبه و پشم در صوت خیس شدن و یا مرطوب شدن محیطی ایده ال برای رشد باکتری ها و قارچ ها محسوب می شود. بنابراین بهترین گزینه ای که از لحاظ بهداشتی برای پر کردن عروسک مناسب است، همان پلی استر محسوب می شود.

 

قدم دوم: مراحل ساخت عروسک

مرحله اول طراحی الگوی عروسک پولیشی

مرحله اصلی کار، طراحی الگوی عروسک پولیشی و بریدن پارچه از روی الگو می باشد. این مرحله به حرفه ای بودن سازنده به شدت وابسته است. البته مهم تر از طراحی الگو، دوخت لبه های پارچه می باشد که ظرافت کار سازنده را به خوبی منعکس می کند.

مرحله دوم پر کردن عروسک

مرحله دوم پر کردن عروسک با الیاف است که در کلاس جهانی از الیاف پلی استری استفاده می کنند. پر کردن عروسک نیز کار آسانی نیست. هنگام پر کردن عروسک باید مراقب بود تا کاملاً به صورت یکنواخت پر شود. عروسک هایی که با پلی استر ساخته می شوند، قابل شست شو بوده و بسیار سبک می باشند. همچنین معمولاً هم مواد به صورت یکنواخت درون عروسک پر می شود و اگر آن را فشار دهید، شکل ارتجاعی یا فنری آن را احساس خواهید کرد.

عروسک پولیشی دختر

 

مرحله سوم دوخت لبه ها

مرحله سوم نیز دوخت محل وارد کردن الیاف است. این کار باید به دقت انجام گیرد تا محل دوخت مشخص نبوده و به ظرافت کار هنری سازنده عروسک لطمه ای وارد نشود.

مرحله چهارم چسباندن قطعات

مرحله آخر نیز نوبت به چسباندن قطعاتی مانند چشم ها می رسد که باید به عروسک اضافه شود. معمولاً چسباندن قطعات هم با چسب حرارتی انجام می شود که به دقت زیادی نیاز دارد تا چسب روی کار دیده نشود.

عروسک پولیشی خرگوش

 

 

۶۰ الگوی عروسک پولیشی

در اینجا برای کسانی که علاقه به دوخت و ساخت عروسک پولیشی دارند در لینک زیر ۶۰ الگوی عروسک پولیشی دخترانه و انواع حیوانات از قبیل خرگوش و فیل و حتی یونیکورن و عروسک خرس را در یک پکیج آماده شده است تا به صورت رایگان دانلود کرده و از آن استفاده کنند. کافی است بر روی دکمه زیر کلیک کنید تا این ۶۰ الگوی عروسک پولیشی را یکجا به صورت رایگان دانلود کنید.

 

 

منابع آموزش عروسک سازی

منابع آموزشی زیادی برای یادگیری در مورد طراحی، ساخت و الگوی عروسک پولیشی ایرانی و خارجی مانند دختر، فیل و خرگوش وجود دارد. در میان منابع آنلاین آموزشی حتماً به منابع زیر سری بزنید. اگر بر روی کلماتی که با رنگ نارنجی برجسته شده اند کلیک کنید، مستقیماً به صفحه آنها هدایت خواهید شد.

۱- اپلیکیشن اندروید “عروسک دوزی” یکی از منابع آموزشی خوب در این زمینه می باشد که در اپلیکیشن بازار قابل دانلود می باشد.

۲- کانال تلگرام با نام عروسک آوانا در این زمینه نیز فعالیت می کند.

۳- ویدئوهای آموزشی زیادی نیز در آپارات و یوتیوب وجود دارد که به آموزش عروسک سازی در این رشته می پردازند. کافی است سری به آنها بزنید و با کلیدواژه مناسب آنچه که به دنبالش هستید را جستجو نمایید.

 

برای مشاهده انواع عروسک های دخترانه روی “عروسک دخترانه جدید شیک” کلیک کنید

تمام شد
۴۵,۰۰۰ تومان
۹۲,۰۰۰ تومان
۸۶,۰۰۰ تومان
۸۶,۰۰۰ تومان

برای مشاهده تمام محصولات اینجا کلیک کنید => فروشگاه خرید اینترنتی عروسک و اسباب بازی