عروسک چینی

عروسک جینی لعاب دار

 

عروسک چینی یا همان China doll عروسک هایی اند که به خاطر جنسشان به این نام معروف شده اند. این عروسک ها از جنس چینی لعاب دار هستند که اصطلاحاً به آن  glazed porcelain می گویند. تولید و فروش عروسک چینی در سال های ۱۸۴۰ تا ۱۹۴۰ در آلمان رونق زیادی داشت و اکنون در زمره عروسک های آنتیک و تاریخی قرار می گیرند. به همین دلیل طرفداران اصلی این عروسک ها، علاقه مندان به عروسک های آنتیک و کلکسیونر های عروسک می باشند.

 

عروسک جینی لعاب دار- دالیدل

 

عروسک های آنتیک چینی

سازندگان عروسک های آنتیک چینی

هر چند که آلمان با تجربه ترین کشور عروسک ساز دنیا محسوب می شود، اما تولید این عروسک تنها به آلمان محدود نمی شد. در دورانی که آلمان قطب شماره یک این عروسک ها بود، کشورهایی مانند چک اسلواکی، دانمارک، فرانسه، لهستان و سوئد نمونه هایی از این عروسک تولید می کردند. امروزه این عروسک ها در دسته عروسک های کلکسیونی قرار می گیرند و طرفداران خاص خود را دارند. مجله مد امریکایی “هارپرز بازار” در یکی از شماره های خود مقاله ای را به این عروسک اختصاص داد. به گفته این مجله این عروسک ها در ۱۸۷۳ در رده عروسک مد قرار می گرفته است.

در سال های ۱۸۶۰ تا ۱۸۹۰ در آلمان عروسک هایی با نام عروسک پرپان تولید می شد که مانند این عروسک  ها جنس سرشان از چینی و بدن آنها پارچه ای بود. اما یک تفاوت عمده داشت و آن هم این بود که سر عروسک های پریان قبل از حرارت دیدن در لعاب فرو نمی رفت و سری مات داشتند. در هر حال در امریکا و ژاپن از اواسط قرن بیستم تا الان تولید این عروسک ها با شکل ها و طرح ها و حتی کیفیت های مختلفی انجام می شود.

 

عروسک جینی لعاب دار- دالیدل

 

 

ویژگی های ساختاری عروسک

در طول تاریخ انواع گوناگون با سبک های مختلفی از این عروسک ساخته شده است. گاهی تمام عروسک و گاهی بخشی از آن از جنس چینی لعابدار بوده است. در ساخت قطعه سر عروسک حتماً از جنس چینی لعاب دار استفاده می شده است. سپس روی صورت آن نقاشی می کردند. گاهی ابعاد سر نیز نسبت به بدن بزرگتر ساخته می شد. در ساخت بدن آنها گاهی از پارچه یا چرم و گاهی از چینی لعابدار استفاده می شده است. امروزه ابعاد عروسک های موجود بین ۲.۵ سانتی متر و ۷۶ سانتی متر متغیر است.

لعاب در عروسک ها باعث می شود صورت عروسک ها براق و متمایز به نظر برسد. به همین دلیل وجود چینی لعاب دار در سر و صورت امری ضروری و در بدن عروسک امری اختیاری بوده است. در طول سال ها تولید این عروسک ها با طرح ها و سبک های متنوعی ساخته شده است و سازندگان گاهی سعی در نوآوری و کمی تغییر در آن می کردند. ممکن است با یک عروسک چینی مواجه شوید که سر لعابدار عروسک روی یک پایه چوبی قرار دارد. نوع دیگری هم وجود دارد که بدنش از باقی مانده های ظروف شکسته ساخته است.

 

عروسک جینی لعاب دار- دالیدل

 

محبوب ترین عروسک چینی

عروسک های شارلوت یخ زده نوعی از همین عروسک ها هستند که محبوبیت فراوانی دارند. عروسک شارلوت یخ زده در سال های ۱۸۵۰ تا ۱۹۲۰ و در طول سال های سلطنت ملکه ویکتوریا ساخته می شد. این عروسک براساس شخصیت دختری به نام شارلوت بود که در یک تصنیف محلی امریکایی به او اشاره می شد. شارلوت دختری بود که هنگام سورتمه سواری حاضر نشد خود را بپوشاند تا گرم بماند. زیرا می خواست لباس زیبایش دیده شود و سرانجام در حین سورتمه سواری هم یخ می زند. عروسک چینی شارلوت یخ زده عروسکی بود که به طور کامل از چینی لعابدار ساخته می شد و در اندازه هایی از ۲.۵ تا ۴۵ سانتی متر ساخته می شد.

 

عروسک جینی لعاب دار- دالیدل

 

عکس های واقعی انابل در موزه امریکا را ببینید ⇐ آنابل