عروسک بافتنی و عروسک کاموایی

ساخت عروسک کاموایی ساده و فانتزی با قلاب

 

عروسک های بافتنی یا عروسک های کاموایی عروسک هایی هستند که با قلاب و میله و کمی کاموا ساخته می شوند. البته در این عروسک ها به جای واژه عروسک سازی باید از واژه عروسک بافی استفاده کرد. عروسک بافی برای کسانی که قبلاً قلاب بافی کرده اند، بسیار ساده خواهد بود. در گام نخست باید تصویر ذهنی از آنچه که می خواهید ببافید داشته باشید، زیرا در این سبک عروسک سازی هیچ الگویی وجود ندارد. عروسک بافتنی دختر و پسر و عروسک بافتنی خرگوش با طرح ساده از نمونه های موفق در بین هنرمندان این رشته است.

 

ساخت عروسک کاموایی ساده و فانتزی با قلاب

 

انواع عروسک سازی با کاموا

عروسک کاموایی

ساده ترین نوع عروسک های کاموایی نیاز به قلاب بافی ندارد. ابتدا کاموا را به دور مقوا یا هر چیزی که بتواند ابعاد عروسک را داشته باشد، می پیچید. سپس آن را از وسط گره زده و مقوا را بیرون می آورید. یک بخش عروسک به عنوان سر عروسک کاموایی و نیمه دیگر نقش بدن عروسک را بازی می کند. این مدل عروسک ها نیازی به بافتن هم ندارند. بلکه با نخ های کاموا و خلاقیت عروسک ساز، عروسک هایی با کاموا شکل می گیرند. همچنین خیلی از عروسک سازان با ایده پردازی های خاص خود، سر عروسک را از چیز دیگری مانند پولیش یا نمد می سازند و بدن عروسک را با کاموا طراحی می کنند.

 

ساخت عروسک کاموایی ساده و فانتزی بدون قلاب

 

 

عروسک بافتنی

نوع دیگر این عروسک ها، عروسک هایی هستند که مستقیماً از کاموا برای بافتن استفاده می کنند. همچنین برای پر کردن عروسک هم از کاموا و یا پلی استر استفاده می کنند. برخی نیز از پشم شیشه برای پر کردن عروسک استفاده می کنند که اصلاً توصیه نمی شود زیرا بسیار غیر بهداشتی می باشد. اگر علت غیربهداشتی بودن پشم شیشه را نمی دانید مقاله عروسک پولیشی را مطالعه کنید.

 

عروسک کاموایی بافتنی

 

اجزای عروسک نیز به صورت جدا بافته شده و در آخر به یکدیگر وصل می شوند. این عروسک ها نه تنها در ایران بلکه در خارج از کشور نیز طرفداران بسیار زیادی دارد. به طوری که در مجلات هنر و لباس مانند peppermint همواره ردپایی از طرح های جدید و خلاقانه در مورد طرز بافت عروسک بافتنی می توان پیدا کرد.

 

ساخت عروسک کاموایی فانتزی با قلاب

 

آموزش ساخت عروسک بافتنی با کاموا

در زیر دو ویدئوی آموزشی برای شما عزیزان قرار داده شده است. ویدئوی اول مربوط به عروسک سازی با قلاب یا همان قلاب باقی عروسک است.

 

ویدئوی دوم نیز مربوط به آموزش عروسک سازی با کاموا بدون نیاز با قلاب بافی است.

 

 

منابع آموزشی دیگر

با کمی جستجو در فضای آنلاین، به منابع آموزشی رایگان زیادی دست پیدا خواهید کرد. این منابع عمدتاً در مورد طرز بافت عروسک بافتنی دختر و پسر و خرگوش آن هم به صورت ساده می باشد. در زیر نمونه های خوبی را برای شما جمع آوری کرد