عروسک کلاه قرمزی و پسر خاله

عروسک کلاه قرمزی و پسر خاله

 

گاهی قدرت کلمات فوق العاده دست نیافتنی می شوند. برای این که شیرینی کودکی زیر زبانتان بیاید نیازی به تماشای فیلم سینمایی کلاه قرمزی و پسرخاله نیست. فقط کافی است این شعر را به خاطر  بیاورید: ” سلام الاغ عزیز حالت چطوره؟ خوف و خوش و سلامتی حالت چطوره؟ به به به به چه صبح دلگشایی. گنجشکا قار قار میکنن چه باغ با صفایی.  … ” . با دالیدل همراه شوید تا با هم به دنیای شگفت انگیز عروسک کلاه قرمزی پا بگذاریم.

 

عروسک کلاه قرمزی و آقای مجری

 

تولد عروسک کلاه قرمزی

خانواده واقعی عروسک کلاه قرمزی و پسرخاله را به شما معرفی می کنیم: کسی که عروسک های کلاه قرمزی و پسرخاله را به دنیا آورد مرضیه محبوب بود که حکم مادر را برای آنها دارد. احتمالاً موافق خواهید بود که ایرج طهماسب به عنوان کارگردان تلویزیونی هم پدر کلاه قرمزی خواهد بود. اما صداپیشه کلاه قرمزی حمید جبلی پدر خوانده و عروسک گردان آنها زنده یاد دنیا فنی زاده هم مادر خوانده آنها هستند.

 

تمام کارتون های کلاه قرمزی

اویل دهه ۱۳۷۰ بود که پدر کلاه قرمزی او را برای اولین بار در مجموعه تلویزیونی جغجغه و فرفره جلو دوربین برد. از همان ابتدای کار حمید جبلی به عنوان صداپیشه کلاه قرمزی و دنیا فنی زاده به عنوان عروسک گردان کلاه قرمزی مسئولیت این فرزند نوپا را برعهده گرفتند. با شهرت کلاه قرمزی بین بچه ها و بزرگترها پای او به دنیای سینما هم باز شد. سه فیلم سینمایی کلاه قرمزی و پسرخاله در سال ۱۳۷۳، کلاه قرمزی و سروناز در سال ۱۳۸۱ و کلاه قرمزی و بچه ننه در سال ۱۳۹۱ ، تمام فعالیت سینمایی کلاه قرمزی و خانواده اش بود.

کلاه قرمزی در سال ۱۳۸۵ در یک مجموعه چهار قسمتی به نام کلاه قرمزی در فرنگ برای اولین بار شبکه نمایش خانگی را تجربه کرد. سال ۱۳۸۸ بود که بچه های دهه شصت با شنیدن خبر بازگشت کلاه قرمزی به تلویزیون بهترین عیدی خود را در نوروز همان سال گرفتند. کلاه قرمزی آمده بود که بماند و تا سال ۱۳۹۷ تقریباً هر سال نوروز به تلویزیون آمد. در این مجموعه تلویزیونی بود که کلاه قرمزی مهربان توانست اهالی روستایش را هم معروف کند. شخصیت هایی مانند پسر عمه زا، ببعی، جیگر، دیبی، فامیل دور و بچه فامیل دور از جمله این شخصیت ها بودند.

 

عروسک کلاه قرمزی و پسر خاله

 

 

داستان آشنایی کلاه قرمزی و آقای مجری

آشنایی کلاه قرمزی و آقای مجری به دو شیوه روایت شده است. در مجموعه تلویزیونی که اوایل دهه ۷۰ پخش می شد، کلاه قرمزی شاگرد کفاش بود. زمانی که آقای مجری مشغول اجرای برنامه بود، کفش های واکس زده آقای مجری را برایش آورد. او سماجت عجیبی داشت تا در آن برنامه بماند. پس از پخش این قسمت تلویزیونی استقبال از این شخصیت به اندازه ای زیاد بود که باعث شد تا در برنامه ماندگار شود.

اما روایت دیگری در اولین نسخه سینمایی کلاه قرمزی و پسر خاله بیان شد. در این فیلم او شاگرد اخراجی از مدرسه و در یکی از شهرستان های ایران بود. روزی او با دیدن برنامه کودک و دعوت آقای مجری در تلویزیون تصمیم می گیرد تا برای دیدن آقای مجری و اجرای مشترک با او به تهران سفر کند. او به تهران می رود و موفق می شود تا آقای مجری را ملاقات کند.

 

عروسک کلاه قرمزی و پسر خاله

 

عروسک کلاه قرمزی هم مثل ما بزرگ شد

خانم مرضیه محبوب که طراح عروسک بود، پذیرفته است که ظاهر عروسک ها با گذشت زمان تغییر کرده است. رنگ چشم های تا به تای او یکی از همین تغییرات است که در عروسک انجام گرفت. کلاه قرمزی در سال ۱۳۷۰ هنگام حرف زدن آب دهانش مرتب روی صورت آقای مجری می پاشید. همچنین او مرتب خود را به آقای مجری می چسباند.

زنده یاد خانم دنیا فنی زاده کسی که به کلاه قرمزی جان می داد، پیش از مرگش گفته بود، کلاه قرمزی ۱۳۹۰ با کلاه قرمزی ۱۳۷۰ یکی است، تنها خلق و خوی او امروزی تر شده است و شخصیت او نسبت به قبل بزرگتر شده است.

 

عروسک کلاه قرمزی و پسر خاله

 

 

خرید عروسک کلاه قرمزی

عروسک کلاه قرمزی در سال ۱۳۸۸ تبدیل به یک برند تجاری شد. در آن زمان عروسک و نوشت افزارهایی با طرح صورت او به بازار آمد. با این حال ساخت و تولید عروسک های کلاه قرمزی و خانواده او بیشتر در سطح عروسک های دست ساز خانگی انجام می شود. البته شرکت ها و کارگاه هایی هستند که عروسک های دوست داشتنی کلاه قرمزی و دوستانش را در رده عروسک های پولیشی و نمدی تولید می کنند. اما آیا توانسته اند نمونه هایی کاملاً مشابه صورت عروسک اصلی بسازند؟!

به ندرت عروسکی از شخصیت کلاه قرمزی در بازار می بینید که ظرافت عروسک اصلی را داشته باشد. دلیل آن هم این است که کسانی که دست به تولید این اثر می زنند سرمایه های خیلی کوچکی داشته و توان بیشتری برای پرداختن به ظرافت های عروسک ندارند.

 

عروسک کلاه قرمزی و پسر خاله

 

زمانی بود که از صدا و سیما مرتب شنیده می شد که عروسک باربی یک تهاجم فرهنگی است. مسئولان هم برای مقابله با آن دست به تولید عروسک دارا و سارا زدند. عروسک هایی که در آن دوران ساخته شد به دلیل گرانی و سنگین بودن آنها با استقبال مواجه نشد و عملاً شکست خورد. در آن دوران کلاه قرمزی یک فرصت عالی برای جلوگیری از ورود عروسک های باربی به خانه ایرانیان بود که سوخت.

امروزه عروسک سازان بزرگ امریکایی قبل از این که عروسک های خود را روانه بازار کنند، بر روی آنها شخصیت پردازی می کنند. در واقع ابتدا با سرمایه گذاری های کلان دست به ساخت و پخش کارتون پیرامون شخصیت های عروسکی خود می زنند. زمانی که کارتون ها توانستند بین بچه ها محبوب شوند، آنگاه عروسک های خود را وارد بازار می کنند. کلاه قرمزی عروسکی بود که نیاز به تبلیغات تلویزیونی نداشت و قطعاً به محض ورود نمونه های با کیفیت عروسکی با استقبال بی نظیری مواجه می شد.