عروسک کلم پیچ – Cabbage Patch Kids

عکس عروسک کلم پیچ

 

عروسک بچه های کلم پیچ عروسک های نرم و بغلی اند که در سال ۱۹۷۸ در امریکا به ثبت رسیده اند. در گذشته این عروسک ها توسط خاویر روبرت در امریکا با نام آدم کوچولوها به فروش می رسیدند. زمانی که عروسک ها در سال ۱۹۸۲ به تولید انبوه رسیدند نام تجاری بچه های کلم پیچ برای آنها انتخاب شد.

 

معرفی عروسک کلم پیچ

خاویر روبرت دانشجوی ۲۱ ساله رشته هنر بود که توانست ایده جذاب خود را در قالب یک عروسک واقعی پیاده سازی کند. او نام عروسک دست ساز خود را آدم کوچولوها گذاشت و آن را در امریکا ثبت تجاری کرد. خاویر در نمایشگاهی توانست آن را معرفی کند و به فروش بالایی برساند. او با تأسیس یک مغازه اسباب بازی فروشی در جورجیا توانست خود را بهتر معرفی کند. در ۱۹۸۲ شرکت خاویر به شرکت کالکو (Coleco) این مجوز را داد تا نسخه های کوچکتری از این عروسک دست ساز تولید کرده و به فروش برساند. کالکو تا سال ۱۹۸۹ در نیویورک با تولید انبوه این عروسک ها کیفیت و شهرت عروسک ها را چندین برابر کرد و در آن سال ها تبدیل به یکی از محصولات پرفروش کریسمس شده بود.

عکس عروسک کلمی

عروسک کلم پیچ امروزی

همزمان با کالکو که مشغول تبلیغ و فروش عروسک در بازار امریکای شمالی بود، شرکت های دیگری در سراسر جهان امتیاز فروش آن را دریافت کردند. شرکت هایی مانند جزمر توی (Jesmar Toy) در بازار اروپا به ویژه اسپانیا، ایتالیا و آلمان غربی، شرکت لیلی لدی توی (Lili Ledy Toy) در امریکای جنوبی و مکزیک و شرکت تسوکودا توی (Tsukuda Toy) در آسیا و ژاپن از جمله این شرکت ها هستند.

با شهرت جهانی عروسک ها به تدریج شرکت های بزرگ اسباب بازی و عروسک سازی علاقه مند به دریافت مجوز و تولید و فروش این عروسک ها در بازار جهانی شدند. شرکت هاسبرو در سال های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۴ ، شرکت متل در سال های ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۳ ، شرکت تویز آر آس در سال ۲۰۰۳ ، شرکت پلی الانگ در سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱ و شرکت ویکد کول تویز از سال ۲۰۱۵ تاکنون در تولید و نوآوری در عرضه این عروسک وارد میدان شدند.

هر یک از این شرکت ها در طول سال ها سعی کردند تا با کمی تغییر و نوآوری در عروسک ها بتوانند فروش محصول را افزایش دهند. از جمله کارهای خلاقانه ای که انجام شد، می توان به عروسک های سخنگوی شرکت کالکو و همچنین تغییرات فانتزی در لباس عروسک کلم پیچ توسط شرکت متل نیز اشاره کرد.

عکس عروسک لپ دار

فرزند خواندگی عروسک کلم پیچ

انواع عروسک های کلم پیچ (Cabbage Patch Kids) در بازار امروز، بین ۲۲ تا ۴۰ سانتی متر قد دارند. بدن هایی نرم با سرهایی از جنس واینل دارند. عروسک کلم پیچ را نمی توانید از فروشگاه بخرید بلکه باید به محل خاصی بروید و آن را فرزند خواندگی بگیرید. عروسک های کلم پیچ در محل هایی به نام سرزمین کودک BabyLand نگهداری می شوند. هزینه فرزند خواندگی از ۱۰ تا ۶۰ دلار می باشد. پس از پرداخت هزینه ها، می توانید عروسک مورد علاقه خود را به فرزندی بگیرید. عروسک هایی که به فرزندخواندگی گرفته می شوند، دارای شناسنامه و مجوز فرزندخواندگی می باشند. حتی در بعضی موارد این امکان را به شما می دهند تا برای عروسک شناسنامه جدیدی بگیرید.

عکس عروسک کلم پیچ

انواع دیگر بچه های کلم پیچ

در کنار عروسک هایی که در خط تولید به تولید انبوه می رسند، عروسک دست ساز هم وجود دارند که باعث شده است هیچ دو عروسک دست سازی کاملا شبیه به هم نباشند. لباس های آنها فابل تعویض اند و قیمت آنها از ۲۲۵ دلار شروع می شود.

سری سوم عروسک ها، مدل های لوکس ۴۲ و ۵۰ سانتی متری هستندکه به صورت انحصاری فقط در وبسایت شرکت BabyLand فروخته می شود. هر یک لباس های خاص خود را دارند و شناسنامه و گواهی تولد دارند. هزینه فرزندخواندگی این عروسک ها ۶۰ و ۷۰ دلار می باشد.