عروسک کنفی

عروسک کنفی

 

امروزه ساخت و خرید عروسک کنفی پسر یا دختر مخصوص ولنتاین بسیار گسترش پیدا کرده است. اما اصلاً کنف جیست؟ گیاهان کنف گیاهانی هستند که به صورت بذر در کشورهای آسیای میانه مانند بنگلادش، چین و پاکستان کاشته می شوند. گیاه کنف به دلیل استحکام زیادی که دارد در نساجی و صنعت فرش های ماشینی و موکت کاربرد فراوانی دارد. در کشاورزی برای نگهداری مواد غذایی، در ماهیگیری برای ساخت تور، در ساختمان سازی به عنوان عایق های صوتی نمونه هایی از کاربردهای کنف می باشد.

 

آموزش ساخت عروسک کنفی خانم قمری

 

الیاف کنف

الیاف کنف از ساقه گیاه شاهدانه به دست می آید. گیاه یکساله، گلدار بوده و دارای ریشه هایی عمیق و سفید رنگ است. ساقه آن علفی و بدون انشعاب می باشد و طول آن به سه متر هم می رسد. برای استخراج کنف از گیاه از فرایند رتینگ retting استفاده می کنند. رتینگ فرایندی است که طی آن ساقه ها هنگام گل کردن بریده شده و در آفتاب پهن می شوند تا خشک شوند. سپس در آب می گذارند تا پف کنند و در آخر پوست آنها را می کنند. الیاف کنف یکی از ارزان ترین الیاف های طبیعی است و بعد از پنبه بیشترین تولید را به خود اختصاص می دهد.

 

عروسک کنفی

 

 

عروسک کنفی

می توان گفت عروسک های کنفی ارزان ترین عروسک برای عروسک سازان به شمار می رود. عروسک های کنفی عروسک هایی هستند که لایه رویی عروسک از گونی پارچه ای یا همان کنف ساخته می شود. موی عروسک هم معمولاً از کاموا می باشد. بدن عروسک نیز با اضافه های پارچه یا هر چیز دیگری ساخته می شود. در این میان، علاوه بر تجربه سازندگان عروسک کنفی، خلاقیت آنها نیز در جذابیت عروسک بسیار تأثیرگذار است. بعضی از سازندگان، دست و پاهای عروسک را از طناب های کلفت می سازند. بعضی دیگر از سازندگان هم لب های عروسک را با خمیرهای گل چینی می سازند. لباس و پوشش عروسک هم بخش مهم دیگری از کار است که در صورت انتخاب درست می تواند به عروسک جنبه فانتزی ویژه ای دهد.

 

طرز تهیه عروسک با گونیعروسک کنفی

 

منابع آموزش ساخت عروسک کنفی

ویدئوهای زیادی در آپارات وجود دارد که به آموزش عروسک کنفی و عروسک جورابی می پردازد که این اینجا می توانید آنها را مشاهده کنید

%۲۵-
۱۰۰,۰۰۰ تومان ۷۵,۰۰۰ تومان
%۲۵-
۶۰,۰۰۰ تومان ۴۵,۰۰۰ تومان
%۳۰-
۳۳۵,۰۰۰ تومان ۲۳۵,۰۰۰ تومان
%۲۰-
۲۸۶,۰۰۰ تومان ۲۲۹,۰۰۰ تومان