شرکت امریکایی فانکو – Funko

فانکو پاپ

 

فیگور و عروسک های فانکو مدل پاپ (PoP)، پرطرفدارترین و جذاب ترین عروسک های شرکت فانکو در بین طرفداران کمیک و همچنین کلکسیونرها و مجموعه داران می باشد. اما فانکو پاپ چیست؟ به طور کلی این فیگورها، عروسک هایی کوتوله با صورت های مربعی شکل هستند. از آنجایی که یک عروسک باید همیشه ساکت باشد، بیشتر مدل های پاپ، دهان ندارند. همچنین شخصیت هایی که این فیگورها براساس آنها ساخته می شوند، معمولاً شخصیت های سینمایی و کمیک می باشند. در بین محصولات شرکت، فانکو پاپ مارول طرفداران بسیار زیادی دارد.

البته مدل های پاپ براساس بسیاری از شخصیت های محبوب تولید شده است. به عنوان مثال مایکل جوردن در زمینه ورزش و بسکتبال، ریک آلن در زمینه خوانندگی، والدو شخصیتی از کتاب داستان، پینوکیو و پری دریایی شخصیت های کارتونی و B.O.B در زمینه بازی های ویدئویی تنها نمونه هایی از تولیدات فیگورهای پاپ شرکت فانکو می باشند. جالب است بدانید شرکت فانکو از ابتدای تأسیس خود توانسته است تاکنون بیش از سیزده هزار محصول مختلف را در خط تولید خود بگنجاند که این حجم از تنوع بی سابقه است.

فیگور اکشن فانکو پاپ

 

معرفی شرکت فانکو

شرکت امریکایی فانکو در سال ۱۹۹۸ توسط مایک بکر افتتاح شد. هدف او تنها راه اندازی یک پروژه کوچک برای ساخت و تولید اسباب بازی های خاطره انگیز و نوستالژیک با فناوری های ساده و ابتدایی بود. مایک بکر شرکت خود را در خانه اش در واشنگتن راه اندازی کرد و اولین محصول تولیدی هم نماد یک رستوران بسیار معروف به نام طلسم پسر باب بود. البته فروش این محصول با شکست روبه رو شد. اما مایک بکر با دریافت حق امتیاز ساخت و فروش اسباب بازی هایی از روی فیلم Austin Powers  توانست بیش از ۸۰۰۰ فیگور را به فروش برساند.

هفت سال بعد و در سال ۲۰۰۵ امتیاز این شرکت به مدیر فعلی شرکت یعنی برایان ماریوتی فروخته شد. برایان شرکت را به منطقه ای دیگر از واشنگتن منتقل کرد و با امضای قراردادهای بزرگ و دریافت حق امتیاز از شرکت های خالق شخصیت های جذاب، توانست شرکت را به طور فزاینده ای توسعه دهد. در سال ۲۰۱۱ فانکو با مدل های پاپ واینل (PoP Vinyl) وارد بازار شد و در مدت یک سال توانست درآمد خود را به بیش از بیست میلیون دلار برساند. در سال ۲۰۱۳ فانکو به یک شرکت خصوصی دیگر فروخته شد و سهامدار جدید سرمایه بیشتری به آن تزریق کرد. البته او سرمایه اصلی شرکت را که مدیر و کارمندان آن بود، نگه داشت.

در سال ۲۰۱۷ این شرکت امریکایی توانست یک شرکت انگلیسی اسباب بازی سازی را خریده و یک فروشگاه بسیار بزرگ نیز تأسیس کند. اما خیلی خوش شانس نبود. چون با عرضه سهام شرکت به بازار بورس بدترین عرضه عمومی را رقم زد. با عرضه عمومی در بازار بورس، ارزش سهام فانکو ۴۰% سقوط کرد که معادل ۱۲۵ میلیون دلار خسارت مالی بود.

 

فیگور اکشن فانکو پاپ

 

انواع محصولات شرکت فانکو

فانکوپاپ

فانکوپاپ ها منجی شرکت فانکوپاپ هستند که توانستند شرکت را به اوج برسانند. این خط تولید در واقع فیگورها و عروسک های مدل را با سبک و سیاقی خاص تولید می کند. طراحی فیگورهای فانکو پاپ طوری است که صورت های شخصیت ها مربعی شکل بوده و معمولاً دهان ندارند. همچنین سرها نسبت به اندام شخصیت بزرگ تر ساخته می شود. ابعاد آنها نیز کمتر از ۲۰ سانتی متر می باشد. طراحی منحصربه فرد و بامزه فانکوپاپ ها و حجم تقاضای بازار باعث شده است تا بیش از ۵۰۰۰ شخصیت در خط تولید این محصولات قرار بگیرند.

برای مطاله بیشتر درباره این خط تولید بر روی ” فانکو پاپ ” کلیک کنید.

 

فانکوپاپ مینی

در سال ۲۰۱۸ در راستای طرح توسعه شرکت فانکو، برندی با عنوان “فانکو مینی پاپ” راه اندازی شد. فانکو پاپ مینی محصولات خوراکی غلات را تولید می کند و روی جعبه های مقوایی آنها طرح های شخصیت های فانکو پاپ نقش بسته است.

فانکوپاپ واینل

در سال ۲۰۱۹ نیز شرکت با راه اندازی خط تولید فانکو واینل عروسک هایی را تولید نمود که همان فانکو پاپ قبلی با جنس واینل بود. به فانکو پاپ واینل شخصیت های جدیدی اضافه شده بود که عبارت بودند از: شخصیت های مربوط به باب اسفنجی، کابوس قبل از کریسمس، اسکوبی دو و فیلم کمدی شکارچیان روح.

 

فانکو پاپ ددپول و هری پاتر

 

فانکو دوربز

یکی از برندها و خطوط تولید معروف دیگر، مدل های دوربز می باشد. فیگورها و عروسک های دوربز دارای سری گرد با لبی خندان و یک بدن استوانه ای شکل هستند. البته ابعاد عروسک های دوربز کوچکتر از عروسک های مدل پاپ است.

در حال حاضر فانکو خطوط تولید بسیار متنوعی دارد که می توان به مواردی چون موپیز (Mopeez)، فابریکیشنز (Fabrikations)، لگسی کالکشن (Legacy Collection)، راک کندی (Rock Candy) و هیکاری (Hikari). مهمترین خط تولید فانکو در حال حاضر وکی وابلرز (Wacky Wobblers) می باشد.

خط تولید وکی وابلرز

خط تولید پاپ واینل عروسک هایی هستند که به سبکی مشابه با سبک ژاپنی چیبی (chibi) مدلسازی می شوند. فیلم ها و شخصیت هایی که در این خط تولید با رعایت حق کپی رایت و با مجوز قانونی ساخته شده اند عبارتند از فانکو پاپ مارول، دکتر هو، دیزنی، جنگ ستارگان و هری پاتر و کمیک های دی سی. البته در این خط تولید به جز عروسک ها، وسایلی مانند لیوان، تی شرت و دسته کلید هم با طرح و رنگ شخصیت های محبوب تولید می شود. در این خط تولید مجموعه ای با عنوان فانکو پاپ رایدس نیز وجود دارد که طرح ها را روی وسایل نقلیه اسباب بازی چاپ می کند. ابعاد استاندارد در این مجموعه ۱۵ و ۲۵ سانتی متر می باشد.

پاپ دیلاکسز

خط تولید پاپ دیلاکسز نیز عروسک ها را به صورت نشسته روی یک جسم خارجی مانند تخت پادشاهی یا ماشین تولید می کند. در صورت تمایل می توانید از وبسایت رسمی فانکو از طریق این لینک از آنها بازدید نمایید.

فیگور اکشن فانکو پاپ

 

%۳۸-
تمام شد
۱۱۵,۰۰۰ تومان
%۳۲-
تمام شد
۶۵,۰۰۰ تومان
%۴۶-
۹۵,۰۰۰ تومان
%۲۶-
تمام شد
۸۵,۰۰۰ تومان