شرکت امریکایی فانکو – Funko

فانکو پاپ

 

عروسک های فانکو مدل پاپ (PoP)، پرطرفدارترین و جذاب ترین عروسک فانکو در بین طرفداران کمیک و همچنین کلکسیونرها می باشد. اما فانکو پاپ چیست؟ به طور کلی عروسک های فانکو پاپ، عروسک هایی کوتوله با صورت های مربعی شکل هستند. چون یک عروسک باید همیشه ساکت باشد، بیشتر فانکو پاپ ها دهان ندارند. شخصیت هایی که این عروسک ها براساس آنها ساخته می شوند، معمولاً شخصیت های سینمایی و کمیک می باشند. در بین محصولات شرکت، فانکو پاپ مارول طرفداران بسیار زیادی دارد.

البته فانکو پاپ برای هر شخصیت محبوب دست به تولید زده است. به عنوان مثال مایکل جوردن در زمینه ورزش و بسکتبال، ریک آلن در زمینه خوانندگی، والدو شخصیتی از کتاب داستان، پینوکیو و پری دریایی شخصیت های کارتونی و B.O.B در زمینه بازی های ویدئویی تنها نمونه هایی از تولیدات عروسک های فانکو پاپ می باشد. جالب است بدانید فانکو از ابتدای تأسیس خود توانسته است بیش از سیزده هزار محصول مختلف را در خط تولید خود بگنجاند که این حجم از تنوع بی سابقه است.

فیگور اکشن فانکو پاپ

 

شرکت فانکو در تونل زمان

شرکت امریکایی فانکو در سال ۱۹۹۸ توسط مایک بکر افتتاح شد. هدف او تنها راه اندازی یک پروژه کوچک برای ساخت و تولید اسباب بازی های خاطره انگیز و نوستالژیک با فناوری های ساده و ابتدایی بود. مایک بکر شرکت خود را در خانه اش در واشنگتن راه اندازی کرد و اولین محصول تولیدی نماد یک رستوران بسیار معروف به نام طلسم پسر باب بود. فروش این محصول با شکست روبه رو شد. اما مایک بکر با دریافت حق امتیاز ساخت و فروش اسباب بازی هایی از روی فیلم Austin Powers  توانست بیش از ۸۰۰۰ اسباب بازی را به فروش برساند.

هفت سال بعد و در سال ۲۰۰۵ امتیاز این شرکت به مدیر فعلی فانکو یعنی برایان ماریوتی فروخته شد. برایان شرکت را به منطقه ای دیگر از واشنگتن منتقل کرد و با امضای قراردادهای بزرگ و دریافت حق امتیاز از شرکت های خالق شخصیت های جذاب، فانکو را توسعه داد. در سال ۲۰۱۱ فانکو مدل های پاپ واینل (PoP Vinyl) را به بازار عرضه کرد و در مدت یک سال توانست درآمد خود را به بیش از بیست میلیون دلار برساند. در سال ۲۰۱۳ فانکو به یک شرکت خصوصی دیگر فروخته شد و سهامدار جدید سرمایه بیشتری به آن تزریق کرد. او سرمایه اصلی شرکت را که مدیر و کارمندان آن بود، نگه داشت.

در سال ۲۰۱۷ فانکو توانست یک شرکت انگلیسی اسباب بازی سازی را خریده و یک فروشگاه بسیار بزرگ نیز تأسیس نماید. اما خیلی خوش شانس نبود. چون با عرضه سهام فانکو به بازار بورس بدترین عرضه عمومی را رقم زد. با عرضه عمومی در بازار بورس، ارزش سهام فانکو ۴۰% سقوط کرد که معادل ۱۲۵ میلیون دلار خسارت مالی بود.

 

فیگور اکشن فانکو پاپ

 

 

عروسک فانکو پاپ مارول منجی فانکو

در سال ۲۰۱۸ در راستای طرح توسعه شرکت فانکو، برندی با عنوان “فانکو مینی پاپ” راه اندازی شد. فانکو پاپ مینی محصولات خوراکی غلات را تولید می کند و روی جعبه های مقوایی آنها طرح های شخصیت های فانکو پاپ نقش بسته است. در سال ۲۰۱۹ نیز فانکو با راه اندازی خط تولید فانکو واینل عروسک هایی را تولید نمود که همان فانکو پاپ قبلی با جنس واینل بود. به فانکو پاپ وینیل شخصیت های جدیدی اضافه شد که عبارتند از: شخصیت های مروبط به باب اسفنجی، کابوس قبل از کریسمس و اسکوبی دو و همچنین فیلم کمدی شکارچیان روح.

یکی از برندها و خطوط تولید معروف فانکو دوربز (Dorbz) می باشد. عروسک های دوربز دارای سری گرد با لبی خندان و یک بدن استوانه ای شکل هستند. ابعاد عروسک های دوربز کوچکتر از عروسک های معمولی فانکو پاپ می باشند. در حال حاضر فانکو خطوط تولید بسیار متنوعی دارد که می توان به مواردی چون موپیز (Mopeez)، فابریکیشنز (Fabrikations)، لگسی کالکشن (Legacy Collection)، راک کندی (Rock Candy) و هیکاری (Hikari). مهمترین خط تولید فانکو در حال حاضر وکی وابلرز (Wacky Wobblers) می باشد.

 

فانکو پاپ ددپول و هری پاتر

 

خط تولید وکی وابلرز

خط تولید پاپ واینل عروسک هایی هستند که به سبکی مشابه با سبک ژاپنی چیبی (chibi) مدلسازی می شوند. فیلم ها و شخصیت هایی که در این خط تولید با رعایت حق کپی رایت و با مجوز قانونی ساخته شده اند عبارتند از فانکو پاپ مارول، دکتر هو، دیزنی، جنگ ستارگان و هری پاتر و کمیک های دی سی. البته در این خط تولید به جز عروسک ها، وسایلی مانند لیوان، تی شرت و دسته کلید هم با طرح و رنگ شخصیت های محبوب تولید می شود.

در این خط تولید مجموعه ای با عنوان فانکو پاپ رایدس نیز وجود دارد که طرح ها را روی وسایل نقلیه اسباب بازی چاپ می کند. ابعاد استاندارد در این مجموعه ۱۵ و ۲۵ سانتی متر می باشد. خط تولید فانکو پاپ دیلاکسز نیز عروسک ها را به صورت نشسته روی یک جسم خارجی مانند تخت پادشاهی یا ماشین تولید می کند. در صورت تمایل می توانید از وبسایت رسمی فانکو از طریق این لینک بازدید نمایید.

فیگور اکشن فانکو پاپ

 

%۱۹-
۱۵۵,۰۰۰ تومان ۱۲۵,۰۰۰ تومان
۸۲,۰۰۰ تومان
%۱۰-
۷۸,۰۰۰ تومان ۷۰,۰۰۰ تومان