فیگور کیوپاسکت

فیگور کیوپاسکت

فیگور کیوپاسکت که گاهی به آن فیگور کیو پوسکت هم می گویند، شکل خاصی از فیگورها است که مخصوص رده سنی نوجوانان و بزرگسالان می باشد. معمولاً کیو پاسکت ها سه تا پنج قطعه ای هستند و شامل سر، بدنه و پایه می شوند. این قطعات از هم جدا شده و دوباره روی هم نصب می شوند. اما آنچه کیوپاسکت ها را از دیگر اکشن فیگورها متمایز می سازد، به نظر شما چیست؟

 

فیگور و اکشن فیگور

اکشن فیگور نوع خاصی از مدل های ماکت مانند است که براساس یک شخصیت خاص ساخته می شود. جنس اکشن فیگورها معمولاً از پلاستیک، چوب و فلز بوده و اغلب براساس شخصیت های یک فیلم، کتاب کمیک، شخصیت نظامی، بازی ویدئویی یا سریال تلویزیونی خواهد بود که بین مردم و طرفدارهای آنها، از محبوبیت زیادی برخوردار است. اکشن فیگور ها مدل های کلکسیونی و یا دکوری محسوب می شوند که علاقه مندان و طرفداران شخصیت های خاص و سلبریتی ها، آنها را بسیار دوست دارند. گروه مخاطب این مدل ها نیز در بین گروه سنی نوجوانان و بزرگسالان قرار دارد.

اصطلاح اکشن فیگور در سال ۱۹۶۴ توسط شرکت امریکایی هاسبرو بیان شد. اکشن فیگور ها معمولاً شخصیت های جنگجو فیلم ها یا کمیک ها مانند ابرقهرمانان مارول را پوشش می دهند. از این رو مخاطبان معمول آنها پسرها هستند. اما فیگور ها هر نوع شخصیت داستانی مانند پرنسس های دیزنی را شامل می شود و هم دخترها و هم پسرها به آنها علاقه مند هستند.

فیگور کیوپاسکت

شرکت هاسبرو که می دانست مردم نسبت به کلمه عروسک پسرانه روی خوشی نشان نیم دهند، اسم اکشن فیگور را برای محصولات جدید خود در سال ۱۹۶۴ به کار برد. در حال حاضر اکشن فیگور ها نوعی ماکت یا مدل محسوب می شود که جنبه کلکسیونی و یا تزئینی دارند. 

چیزی که باعث تفاوت فیگورها با اکشن فیگور ها می شود، این است که فیگور ها اندام هایی ثابت و بدون قابلیت حرکت دارند. از این رو نمی توان حالتی که بدن آنها می گیرد را تغییر داد. اما اکشن فیگور ها مفاصل متحرک دارند و می توانند حالت های مختلفی به خود بگیرند.

 

کیوپاسکت چیست

فیگور کیوپاسکت در واقع مجسمه یا همان پیکره هایی هستند که برای رده های سنی بالا ساخته می شوند. این فیگور ها توسط شرکت بان پرستو Banpresto تولید می شوند و آنچه که آنها را با فیگورهای مشابه دیگر متمایز می سازد، سر و چشمان آنها است.

شکل طراحی سر معمولاً بزرگ است و چشمان آنها نیز بزرگ و بیضی شکل ساخته می شود که جلوه ای جذاب و خاص به آنها می دهد. همچنین چین و چروک لباس عروسک ها به شکل ویژه ای مورد توجه قرار گرفته است و با ظرافت خاصی پردازش می شوند. در واقع در طراحی و ساخت فیگور های کیوپاسکت جزئیات به دقت مورد توجه قرار گرفته است و با مهارت زیادی این جزئیات از کار درآمده اند.

 

 

شرکت بان پرستو

آنچه در فیگورهای کیوپاسکت بیشتر از هر چیز خودنمایی می کند، چشمان درشت آنها است. احتمالاً از این موضوع می توانید حدس بزنید شرکت بان پرستو که تولید کننده این فیگورها می باشد به کدام کشور تعلق دارد. ساده تر بگوییم؛ طراحان کدام کشور علاقه زیادی دارند تا در ساخت انیمیشن های خود چشمان شخصیت ها را خیلی درشت طراحی کند؟!

کاملاً درست است! بان پرستو شرکتی ژاپنی است که در سال ۱۹۷۷ در توکیو تأسیس شده است. از سال ۲۰۰۶ تاکنون این شرکت زیرمجموعه هلدینگ باندای (Bandai Namco Holdings) می باشد. یکی از نقاط عطف شرکت بان پرستو در دهه ۱۹۸۰ است که همکاری زیادی با شرکت سگا داشت. در واقع بان پرستو بازی های ویدئویی زیادی تولید کرده است.

 

فیگور کیوپاسکت

 

شخصیت های کارتونی کیوپاسکت

شرکت بان پرستو توانسته است برای فیگور کیو پاسکت حق امتیاز تولید و ساخت شخصیت های بسیار زیادی را از دیزنی، هری پاتر، دی سی کمیک، وان پیس و مارول خریداری کند و شخصیت های متنوع کارتون های پرسس های دیزنی و کمیک ها را بسازد که از آن جمله می توان به شخصیت هایی مانند سیندرلا، سفیدبرفی، آلیس در سرزمین عجایب، تینکربل، پری دریایی و هری پاتر اشاره کرد.

 

مشخصات و قیمت فیگور ها

فیگور و عروسک های کیوپاسکت در دو اندازه ۱۴ سانتی متری و ۷ سانتی متری تولید می شوند. فیگور های کیوپاسکت از جنس پلاستیک PVC و ABS هستند و در اشکال و طرح های مختلفی تولید می شوند. وزن عروسک ها متغیر است، اما نهایتاً وزن آنها به ۴۰۰ گرم خواهد رسید. فیگورهای کیوپاسکت بین ۹ تا ۳۰ دلار قیمت گذاری شده اند، اما مخاطبان دالیدل می توانند کیوپاسکت های ارزان تری را از بخش فروشگاه دالیدل تهیه کنند. این فیگور ها برای گروه نوجوانان و بزرگسالان علاقه مند به کلکسیون و مدل های دکوری ساخته می شوند و برای گروه سنی کمتر از سه سال ممنوع است. زیرا دارای نقاط نوک تیز و قطعات ریز است که در ساخت آنها به کار رفته است.