اسباب بازی و اکشن فیگورهای مارول – Marvel

مارول - جوکر بتمن مرد عنکبوتی

 

گروه کمیک مارول با نام انتشارات مارول کار خود را انتشار کتاب های کمیک آغاز نمود. کمیک داستان ابر قهرمان هایی مانند جوکر ، بتمن ، هالک و مرد عنکبوتی است که هر یک توانایی های خارق العاده ای دارند. آنها با قدرت خاص خود از مردم در برابر نیروهای شیطانی محافظت می کنند. مبارزه آنها هم معمولاً در شهر نیویورک اتفاق می افتد.

مارول در سال ۱۹۳۹ توسط مارتین گودمن تحت نظر چندین مؤسسه با نام تایملی کمیکس (Timely Comics) شروع به کار نمود. اما مالک اصلی مارول از سال ۲۰۰۹ شرکت والت دیزنی است. مارول خالق شخصیت های محبوب زیادی است که از آن جمله می توان به بتمن، کاپیتان آمریکا، مرد آهنی، زن شگفت انگیز، ددپول و ثور، پانتر، تانوس، هالک و مرد عنکبوتی اشاره نمود. در این مقاله به تولیدات جانبی ابر قهرمان های مارول در حوزه عروسک و اکشن فیگور خواهیم پرداخت.

 

عکس عروسک، اسباب بازی و اکشن فیگور ابرقهرمانان مارول

 

اسباب بازی ابر قهرمانان مارول

امروزه هر نوع فروش و صدور هرگونه مجوز در شرکت مارول، زیرنظر دیزنی انجام می شود. صدور مجوز تولید اسباب بازی های قهرمانان مارول برای شرکت های گوناگون نیز توسط دیزنی انجام می گیرد. به عنوان مثال شرکت فانکو فقط حق تولید چند تن از شخصیت های مارول آن هم به سبک فانکو پاپ را دارا می باشد. در واقع شرکت های گوناگون برای تولید اسباب بازی ابرقهرمان ها با طرح هر یک از شخصیت های مارول، تنها مجوز برای محصولی خاص با شخصیتی مشخص را خواهند گرفت.

اسباب بازی های قهرمانان و شخصیت های جذاب مارول در طیف گسترده ای تولید می شوند. از اسباب بازی های ده دلاری تا عروسک های کلکسیونی چند صد دلاری در ویترین مغازه ها وجود دارند. تولیدکننده های مختلفی هستند که با مجوز قانونی به تولید عروسک های با طرح اسباب بازی قهرمانان مارول مشغول هستند. در ادامه با برخی شرکت های دارای مجوز آشنا خواهیم شد.

 

 

عروسک، اسباب بازی و اکشن فیگور مارول

عکس مرد آهنی و ابرقهرمانان

 

شرکت های دارای مجوز تولید اسباب بازی

هاسبرو

شرکت امریکایی هاسبرو (Hasbro) دارای مجوز تولید مدل های اکشن فیگور (Action Figures) است. هاسبرو اولین تولیدات خود را با قهرمانان G.I. Joe آغاز نمود و تاکنون امتیاز تولید شخصیت های جنگ ستارگان، مرد آهنی و کاپتان امریکایی را دریافت کرده است.

متل

شرکت متل (Mattel) از دهه ۱۹۸۰ نیز بر روی شخصیت های He-Man و مردان جهانی کار خود را آغاز نمود. امروزه توانسته است مجوز فعالیت روی کمیک دی سی (DC Comics)، کشتی کج (WWE Wrestling) و شکارچیان روح (Ghostbusters) را دریافت نماید.

عروسک، اسباب بازی و اکشن فیگور مارول

عکس فانکوپاپ مرد آهنی و ابرقهرمانان

 

باندای

شرکت باندای (Bandai) شرکتی است که کسی نام آن را نشنیده است، ولی پس از متل و هاسبرو سومین شرکتی است که بیشترین فروش را با قهرمانان مارول داشته است. تفاوت اصلی باندای با این دو شرکت این است که باندای یک شرکت ژاپنی است که در ایالات متحده نفوذ کرده و فروش بسیار خوبی دارد. باندای تنها شرکتی است که مجوز فعالیت بر روی شخصیت های پاور رنجرز (Power Rangers) را داراست. باندای امروزه بر روی اسباب بازی بن تن (Ben 10)، دراگون بال زد (Dragon Ball Z) و گربه های رعدآسا (ThunderCats) نیز فعالیت می کند.

تاد مک فارلن

شرکت تاد مک فارلن (Todd McFarlane) شهرت خود در عرصه کمیک را در دهه ۱۹۸۰ به دست آورد. این شرکت در دهه ۱۹۹۰ دو شرکت زیرمجموعه را افتتاح نمود. یکی از آنها مک فارلن تویز است که به طور انحصاری بر روی کمیک ها فعالیت می کند. تکنیک های مجسمه سازی و رنگ آمیزی آنها بی نظیر بوده و زبانزد خاص و عام است. عمده فعالیت مک فارلن بر روی هالو (Halo)، اسپان (Spawn) و مردگان متحرک (The Walking Dead) می باشد.

 

عکس اسباب بازی و اکشن فیگور ابرقهمرنان مارول

عکس مرد آهنی، هالک و مرد عنکبوتی

انجمن نکا

انجمن نکا (NECA) محفف عبارت “انجمن ملی مجموعه داران سرگرمی” می باشد و تأثیر زیادی روی خریدهای مجموعه داران دارد. این انجمن یک مرجع قوی برای ارزیابی عروسک ها و مجسمه های قهرمانان می باشد. مجموعه داران امریکایی معمولاً تا محصولی در پیشنهادات نکا قرار نگیرد به سراغ آن نمی روند. نکا امروزه خود دست به تولید عروسک های مارول نیز زده است. نکا مجوز ساخت فیگور اکشن های انتخاب بازیکن (Player Select)، درنده (Predator) و گرگ و میش (Twilight) را دارد.

هات تویز

آخرین تولید کننده صاحب نام ابر قهرمان مارول شرکت هات تویز (Hot Toys) می باشد. هات تویز شرکتی هونگ کونگی است که به دلیل قیمت های گران، خیلی مورد توجه مجموعه داران قرار نمی گیرد. ولی تولیدات هات تویز به دلیل کیفیت فوق العاده ای که دارند توانسته است مخاطبان خاص خود را پیدا کنند. شخصیت هایی که هات تویز بر روی آنها کار می کند، شخصیت هایی است که در فیلم ها حضور داشته اند. از جمله می توان به مرد آهنی (Iron Man)، درنده (Predator) و شوالیه تاریکی (the dark knight) اشاره کرد.

 

عکس اسباب بازی قهرمانان مارول