شرکت امریکایی متل Mattel – خالق باربی

 

شرکت چند ملیتی متل (شرکت Mattel) در سال ۱۹۴۵ در جنوب کالیفرنیا افتتاح شد. نام متل از نام بنیانگذاران آن یعنی مت متسون و الیوت هندلر گرفته شد. محصولات متل عموماً از محبوبیت جهانی برخوردارند. باربی، مانستر های، اور افتر های، پالی پاکت و دختر امریکایی از جمله برندهای نام آشنای شرکت متل می باشند. متل (شرکت) همچنین در دنیای انیمیشن و بازی های ویدئویی تولیداتی دارد، مانند بازی ویدئویی نینتندو. درحال حاضر کارخانه متل (شرکت Mattel) در ۴۰ کشور شعبه دارد و محصولات خود را به ۱۴۰ کشور صادر می کند. این روزها دست به تولید عروسک بیبی یودا نیز زده است که مورد توجه خیلی از ایرانی ها قرار گرفته است.

 

شرکت های زیرمجموعه متل

از سال ۱۹۶۲ تا سال ۲۰۱۶ ثروت متل به اندازه ای رشد کرد که توانست در طول این سال ها شرکت های زیادی را تصاحب کند. در حال حاضر هر یک از این شرکت ها به صورت مستقیم روی یکی از محصولات متل فعالیت می کنند. از سال ۲۰۱۶ متل با افتتاح شرکت زیرمجموعه خود پلی گراوند پروداکشنز (Playground Productions) به تولیدات انیمیشن های تلویزیونی روی آورد. انیمیشن ها هم روی تولیدات و برندهای شرکت تمرکز دارند و هر یک درباره یکی از شخصیت های عروسکی می باشد. تولیدات انیمیشنی باعث افزایش محبوبیت چشمگیر شخصیت های عروسکی بین بچه ها می شود که نتیجه آن فروش بیشتر محصولات خواهد بود. در ادامه محبوب ترن محصولات شرکت متل را نشان خواهیم داد.

 

عروسک باربی

شرکت متل کار خود را با ارائه عروسک های چتی کتی (Chatty Cathy) آغاز نمود. دومین محصول متل عروسک های باربی بود که در  ۱۹۵۹ روانه بازار شد. خانم راس هندلر با الهام از یک عروسک مد آلمانی به نام بیلد لی لی، نسخه امریکایی باربی را طراحی نمود. عروسک بیلد لی لی نیز یک عروسک مد بود که بین سال های ۱۹۵۵ تا ۱۹۶۴ در آلمان تولید می شد. خانم هندلر نام باربی را از نام دخترش باربارا گرفت. او دو سال پس از تولید باربی، نسخه پسرانه آن را که گفته شد دوست پسر باربی است با نام کن (Ken ) روانه بازار کرد. نام کن هم از نام پسر خانم هندلر یعنی کنت (keneth ) گرفته شده بود.

 

بهترین فروش عروسک باربی در سال ۱۹۹۲ رقم خورد. از سال ۲۰۱۴ فروش عروسک باربی از تب و تاب افتاد. باربی برای امریکایی ها تبدیل به یک نشان فرهنگی شده بود و توانسته بود افتخارات زیادی در دنیای اسباب بازی کسب کند. البته در کنار افتخارات باید گفت که باربی باعث بروز یک بیماری روانی به نام سندروم باربی می شد. این بیماری در بین دختران نوجوان و جوان شایع بود. برای اطلاعات کامل باربی ها مقاله عروسک باربی را حتماً مطالعه کنید.

متل - عروسک باربی

 

اسباب بازی پالی پاکت

پالی پاکت Polly Pocket محصول مشترک متل و شرکت انگلیسی بلوبرد تویز می باشد. کریس ویگز این عروسک را با تمام لوازم جانبی اش در سال ۱۹۸۳ برای دخترش کیت ساخت. شرکت بلوبرد تویز ایده او را خرید و اسباب بازی های پالی پاکت را در ۱۹۸۹ به بازار عرضه کرد. این عروسک ها در آن زمان ارتفاعی کمتر از سه سانتی متر داشتند.

با ورود شرکت متل در سال ۱۹۹۸، متل پالی پاکت را دوباره طراحی کرد و ارتفاع عروسک ها را به ده سانتی متر رساند. ظاهری شاداب و خندان تر به عروسک ها داد و به جای موهای فرفری موهای صاف با مدل دم اسبی را جایگزین کرد. برای کسب اطلاعات کامل درباره پالی پاکت مقاله عروسک های پالی پاکت را مطالعه بفرمایید.

 

متل- اسباب بازی پالی پاکت

 

عروسک مانستر های

عروسک های مانستر های (Monster High) همان گونه که از نامشان مشخص است، برگرفته از هیولاها و پری های داستان های خیالی اند. شکل و شمایل عروسک ها کاملاً انسانی و دخترانه است و تنها وجه تشابه آنها با هیولا ها داشتن اندامی مانند گوش گرگ و دندان های تیز می باشد. این عروسک ها در دو سایز معمولی و مینی ساخته می شوند که هر دو سایز کاملاً متفاوت هستند و جاذبه های حاص خود را دارند. عروسک های مانستر های برای گروه سنی بالای شش سال مناسب است.

شرکت متل برای افزایش فروش عروسک مانستر های، انیمیشن و کارتون مانستر های را ابتدا تولید کرد. کارتون مانستر های دارای دوبله فارسی نیز می باشد. برای کسب اطلاعات کامل مقاله عروسک های مانسترهای  را مطالعه بفرمایید.

 

عروسک و کارتون مانستر های

 

عروسک اور افتر های Ever After High

در سال ۲۰۱۳ متل دو نمونه عروسک بسیار موفق دیگر را به بازار عرضه کرد. عروسک مد اور افتر های یکی از آنها بود که براساس شخصیت های افسانه های خیالی و شخصیت های هیولایی کشورهای مختلف ساخته شد. در کنار این عروسک یک مجموعه کارتونی در وب، یک فیلم و پنج کتاب نیز منتشر شد. امروزه کارتون اور افتر های طرفداران زیادی پیدا کرده است. کارتون اور افتر های دارای دوبله فارسی نیز می باشد. برای کسب اطلاع دقیق تر و کامل تر از اور افتر های مقاله عروسک اور افتر های را مطالعه بفرمایید.

 

متل - عروسک اور افتر های

 

 

عروسک انچنتی مالز

متل (شرکت Mattel) در سال ۲۰۱۷ خط تولید عروسک های انچنتی مالز را راه اندازی کرد. عروسک های انچنتی مالز دارای ظاهری خیالی و ترکیبی از انسان و حیوان دارند. شرکت متل برای این عروسک ها انیمیشنی داستانی به صورت سریال تولید کرده است. پخش کارتون انچنتی مالز در وب و معمولاً در یوتیوب می باشد. همچنین دو کتاب و یک نسخه تلویزیونی برای این عروسک نیز تولید شده است.

عروسک های انچنتی مالز در سال ۲۰۱۷ وارد بازار ایالات متحده امریکا شد. عروسک های انچنتی مالز، بیش از ۵۰ کاراکتر انسانی با نام های مشخص دارد که هر یک صاحب یک حیوان عروسکی می باشد. لباس های این عروسک ها از طبیعت و حیوانات الهام گرفته شده است. برای کسب اطلاعات کامل مقاله عروسک های انچنتیمالز را مطالعه بفرمایید.

 

متل - عروسک انچنتی مال

 

عروسک دنیای ساختنی

عروسک های دنیای ساختنی یا کریتبل وورلد، عروسک هایی اند که به گونه ای ساخته شده اند تا بچه ها شخصیت های مورد علاقه شان را هر بار که می خواهند خودشان شخصی سازی کنند. بچه ها می توانند موهای بلند را با موهای کوتاه جابه جا کنند، دامن یا شلوار و یا هر دو را تن عروسک کنند و هر نوع لوازم شخصی و اکسسوری به عروسک اضافه و یا از آن کم کنند. تمام لوازم جانبی همراه عروسک درون بسته وجود دارد برای کسب اطلاعات کامل مقاله عروسک ساختنی متل (شرکت) را مطالعه بفرمایید.

 

متل - دنیای ساختنی کریتبل وورلد