موزه بین المللی عروسک های شانکار – دهلی

موزه بین المللی عروسک های شانکار - دهلی

 

موزه بین المللی عروسک شانکار مجموعه بسیار بزرگی از عروسک های کشورهای مختلف است که شاهکارهای جهانی را به رخ تماشاچی می کشد. این موزه توسط کاریکاتوریست سیاسی، شانکار پیلیا با مساحت حدود ۶۵۰۰  متر مربع در دهلی هندوستان ساخته شده است.

 

موزه بین المللی عروسک های شانکار - دهلی

 

ایده ساخت موزه شانکار

شانکار به دلیل فعالیت های سیاسی خود گاهی با سفرای خارجی ملاقات می کرد. روزی شانکار با دریافت هدیه ای از یک دیپلمات مجارستانی متوجه جاذبه بی نظیر عروسک ها شد. از آن زمان به بعد وی شروع به جمع آوری عروسک ها در سفرهای خود کرد. تا این که مجموعه کلکسیونی شانکار به اندازه ای گسترش یافت که در سال ۱۹۶۵ تصمیم به راه اندازی موزه  گرفت. این موزه کار خود را با حدود هزار عروسک شروع کرد. اما امروزه تعداد آنها به ۶۵۰۰ عروسک از ۸۵ کشور مختلف رسیده است.

 

موزه بین المللی عروسک های شانکار - دهلی

 

 

بخش های مختلف موزه

عروسک های بخش اصلی عروسک هایی اند که دیپلمات های کشورهای مختلف به شانکار اهدا کرده اند. البته تعدادی از عروسک ها را شانکار در سفرهای خارجی اش خریده است و با خود به هندوستان برده است. موزه به دو بخش تقسیم شده است. در بخش اول عروسک های اروپا، امریکا، استرالیا و نیوزلند و در بخش دوم عروسک های هندوستان، آسیا، آفریقا و خاورمیانه قرار دارند. این دو بخش تنها با دیواری کوچک از یکدیگر جدا شده اند.

 

موزه بین المللی عروسک های شانکار - دهلی

 

مهمترین جاذبه های موزه عروسک های کابوی امریکایی و سامورایی های ژاپن می باشند. همچنین عروسک های متحرک Maypole مجارستانی، مجموعه ای از عروسک های ملکه انگلستان و ارکستر زمان تایلند از جاذبه های کم نظیر موزه بین المللی عروسک ها می باشند.

بیمارستان عروسک ها نیز بخش مهم دیگری در این موزه می باشد. بیمارستان عروسک ها به مرمت و بازسای عروسک های بیمار می پردازد.

 

موزه بین المللی عروسک های شانکار - دهلی

 

طلسم خوش شانسی ژاپنی ها را ببینید ⇐   داروما