موزه تاریخ ارمنستان – داستان عروسک ها

موزه تاریخ ارمنستان داستان عروسک ها

 

داستان عروسک ها در موزه تاریخ ارمنستان

زمانی که به موزه ملی تاریخ ایروان در ارمنستان پا بگذارید، مجموعه ای از عروسک ها را خواهید دید که بیانگر تاریخ و فرهنگ شهرهای گوناگون ارمنستان در طول تاریخ می باشد. این مجموعه عروسکی به همت آرمن و آنی مورادیان با نام “داستان های عروسک ها” و به سرپرستی مارینا خچمانوکیان در موزه تاریخ ایروان افتتاح شد. این عروسک ها از دوره های تاریخی مختلف ارمنستان می آیند و از گوشه و کنار کشور به دور هم جمع شده اند.

 

 

عروسک های ارمنی در داستان عروسک ها

در ابتدای نمایشگاه عروسک هایی با لباس سنتی ارمنی دیده می شوند. عروسک سوفیا اشخارومووا دختر بنیامین اشخارومووا در دربار روسیه است که اصالت ارمنی دارد. سوفیا به نوعی نماینده طبقه سرمایه دار ارمنی می باشد که بیش از صد سال قدمت دارد. عروسک بعدی عروسک های آرمند مارسلی هستند که به دوران پیش از انقلاب تعلق دارند.

 

 

 

عروسک های چینی که ساخت آلمان بود نیز به دورانی برمی گردد که در ایروان مغازه عروسک فروشی وجود نداشت. در آن دوران عروسک چینی تبدیل به آرزوی دخترها شده بود و پدرها برای خرید عروسک چینی باید به مکان هایی مانند لباس فروشی مراجعه می کردند.

 

 

عروسک های پاپس Pups عروسک های دیگری هستند که از طرف حکومت اتحادیه جماهیر شوروی به مردم دیکته شده بود. با دستور حکومت وقت این عروسک های پلاستیکی وارد چرخه تولید شدند و در دسترس مردم قرار گرفتند. البته در آن دوران عروسک های پلاستیکی به طبقه سرمایه دار تعلق داشت و مردم از داشتن آن خوشحال بودند.

 

 

در گوشه ای دیگر از نمایشگاه کارهای دستی عروسک سازها و هنرمندان ارمنی را خواهید دید که با ظرافتی شگفت انگیز عروسک هایی شبیه به انسان ساخته اند.

 

راه ژاپنی برای خوش شانس شدن ⇐  عروسک داروما