موزه عروسک های ملل – موزه عروسک و فرهنگ ایرانی

موزه عروسک های ملل - موزه عروسک و فرهنگ ایرانی

 

موزه عروسک های ملل همچون موزه کودکی ایرانک در حوزه عروسک های ایرانی فعالیت های بسیار خوبی ارائه کرده است. تا جایی که تنها به نمایش عروسک های تاریخی بسنده نکرده است و در حوزه آموزش و مشاوره فعالیت های شایانی کرده است. جا دارد کمی با ویژگی های منحصر به فرد موزه آشنا شویم. در انتها نیز اطلاعاتی را برای مراجعه بازدیدکنندگان در اختیارتان قرار خواهیم داد.

 

ویژگی های موزه عروسک های ملل

موزه عروسک ها در شهر تهران واقع است. این موزه بیش از دو هزار عروسک را از سراسر ایران و حتی جهان گردآوری کرده است. در این موزه عروسک های فرهنگی از هشتاد کشور جهان به تفکیک قاره مرتب شده اند. بازدیدکنندگان علاوه بر تماشای زیبایی های عروسک ها، با میراث معنوی هر کشور و فرهنگ و آداب و رسوم آنها نیز آشنا می شوند. با دالیدل همراه شوید تا درباره موزه عروسک و فرهنگ ایرانی بیشتر بدانید.

 

موزه عروسک های ملل - موزه عروسک و فرهنگ ایرانی

 

موزه ای پر از تاریخ و فرهنگ

در حوزه عروسک های بین المللی یکی از قوی ترین موزه ها در سطح بین الملل که بانی راه اندازی آن بخش خصوصی است، موزه بین المللی عروسک شانکار هند می باشد. موزه عروسک و فرهنگ ایرانی دیگر موزه خصوصی در این حوزه است که به حدود یک سوم موزه شانکار هند عروسک دارد. اما موزه عروسک تهران به اندازه ای باقدرت عمل می کند که در سال ۱۳۹۶ برای راه اندازی موزه عروسک بیرجند مشاوره های ارزنده ای داده اند.

بنای امروزی موزه توسط شهرداری در اختیار گروه موزه قرار گرفته است. امروزه گروه موزه تنها به نمایش عروسک ها اکتفا نکرده اند. آنها با تشکیل کارگاه های آموزشی و نمایشگاه های ادواری بازدیدکنندگان را با فرهنگ اقوام ایرانی و ملل مختلف آشنا می کنند.

 

موزه عروسک های ملل - موزه عروسک و فرهنگ ایرانی

 

هدف اصلی موزه عروسک ها آشنا کردن کودکان و نوجوانان با آداب و رسوم اصیل ایرانی است. عروسک های اقوام در این موزه به ساده ترین شکل ممکن فرهنگ قوم خود را برای ایرانیانی که به بازدید آنها می آیند روایت می کنند. تاریخ، فرهنگ، رسوم، اخلاقیات، پوشش، هنر و صنایع دستی مسائلی است که عروسک های اقوام از آنها سخن می گویند. همچنین بازدیدکنندگان در بخشی از موزه که عروسک های مردم ساخت را در خود جای داده است، عروسک هایی از دوره عیلامی تا قاجار را خواهند دید.

 

 

سرقت از موزه

این موزه در سال ۱۳۹۳ با گرد آوردن عروسک های دو مجموعه دار ایرانی به شکل موزه ای خصوصی فعالیت خود را آغاز نمود. موزه با وجود اشیای خاص و گرانبهای خود، چندی پس از افتتاح، دو مرتبه مورد سرقت قرار گرفت. تا جایی که حتی یک بار تا مرز تعطیلی نیز پیش رفت. اما به همت گروه موزه همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد.

 

موزه عروسک های ملل - موزه عروسک و فرهنگ ایرانی

 

ساعت کار ، آدرس و قیمت بلیط موزه عروسک های ملل

آدرس موزه عروسک های ملل : تهران، مترو دروازه دولت، ابتدای خیابان سعدی شمالی، کوچه فیات، پلاک ۲

ساعت کار موزه عروسک های ملل : پنجشنبه و جمعه ۱۱ تا ۶ بعداز ظهر

برای اطلاع از قیمت بلیط موزه عروسک های ملل با تلفن موزه تماس بگیرید: ۰۹۳۶۰۳۴۴۶۷۲

 

موزه عروسک های ملل - موزه عروسک و فرهنگ ایرانی

 

عروسک هایی که برای بیماران قندی به شدن مضر است را بشناسید ⇐  کندی لاک