موزه کودکی ایرانک

موزه کودکی ایرانک

 

موزه کودکی ایرانک

موزه کودکی ایرانک یکی از وبسایت های مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان است. سایت ایرانک در سال ۱۳۸۵ راه اندازی شد. موزه کودکی ایرانک در سال ۱۳۹۰ کار خود را به دو بخش پایگاه داده فرهنگ و ادبیات کودکان و موزه مجازی فرهنگ کودکی تقسیم نمود. در پایگاه داده، اطلاعات خام پس از بررسی و ویرایش ثبت شده و در دسترس علاقه مندان در موزه مجازه فرهنگ کودکی قرار می گیرد.

 

موزه کودکی ایرانک

 

موزه مجازی فرهنگ کودکی

با همت موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان یکی از ارزشمندترین گنجینه های تاریخی و ملی گرد آوری شده است. این گنجینه نه تنها شامل عروسک های اقوام بلکه شامل دیگر آثار و اسناد ادبیات کودکان، ابزارهای آموزشی و پوشاک کودکان از دوره مشروطه تا سال ۱۳۵۷ می شود. تمام این اشیا دارای شناسنامه می باشند. البته اشیا به صورت فیزیکی در سالن گنجینه اسناد ملی قرار دارند. اما برای گردش مجازی در موزه می توانید به سایت ایرانک مراجعه نمایید.

موزه مجازی فرهنگ کودکی به شایستگی توانسته است بین دوستداران دنیای کودکانه و تاریخ کهن کودکی در ایران پیوند عمیقی ایجاد نماید. گنجینه ای که در موزه مجازی فرهنگ کودکی قرار دارد از تنوع بسیار بالایی برخوردار است. مجموعه به طور کلی به پنج بخش اصلی تقسیم می شود که عبارتند از اسباب بازی، عروسک، آموزش و پرورش، پوشاک و افزارها.

 

 

بخش عروسک موزه مجازی فرهنگ کودکی

اسباب بازی های موجود در موزه شامل موارد زیر می شوند: اسباب بازی حمل و نقل، جنگی، فکری آموزشی، خانه عروسکی، دیداری، آوایی، سنتی، مردم ساخت، ملل و غیره . عروسک های موزه نیز شامل پنج بخش مهم می باشتد: عروسک ملل، عروسک نمایشی، عروسک جانوری، عروسک مردم ساخت و تندیس ها. در دسته عروسک های مردم ساخت یا همان عروسک های محلی ایران بیش از صد نوع عروسک وجود دارد. از جمله این عروسک ها می توان به عروسک های دختولوک، توچان، بویی بچخو، پیرن چناری و دهتولوک اشاره کرد. بخش عروسک های ملل موزه دارای بیش از دویست عدد عروسک از کشورهای مختلف می باشد.

 

موزه مجازی فرهنگ کودکی

 

برای بازدید از موزه مجازی فرهنگ کودکی و دسترسی به آدرس موزه کودکی ایرانک اینجا را کلیک نمایید.