پارک دیزنی لند – شهر فانتزی نوستالژیک

پارک دیزنی لند

 

پارک دیزنی لند امریکا اولین شهربازی است که والت دیزنی در سال ۱۹۵۵ در کالیفرنیا ساخت. در این پارک سعی شد تا دنیای فانتزی و غیر واقعی کارتون هایی مانند سیندرلا وارد دنیای واقعی انسان ها شود. به مرور زمان شرکت دیزنی در کشورهای دیگر مجموعه تفریحی مشابهی را افتتاح کرد که می توان به دیزنی لند توکیو ژاپن، پاریس فرانسه، شانگهای چین و هنگ کونگ اشاره کرد. هر روز گردشگران از تمام گروه های سنی به این سرزمین فانتزی می آیند تا بار دیگر رؤیای شیرین کودکانه خود را تجربه کنند. با دالیدل همراه شوید تا به دنیای فانتزی دیزنی سفر کنید.

 

پارک دیزنی لند

 

دیزنی لند کجاست

پارک دیزنی لند اصلی

تمام دیزنی لندها در سراسر دنیا همگی به یکدیگر شباهت زیادی دارند. اما نسخه اصلی آن در کالیفرنیا ساخته شده است و با واژه “پارک” همراه است تا از مجموعه های دیگر متمایز شود. پارک تفریحی کالیفرنیا مستقیماً زیر نظر والت دیزنی ساخته شد و قدیمی ترین مجموعه برای علاقه مندان به انیمیشن های دیزنی می باشد. این مجموعه ۱۶۰ هکتار وسعت دارد.

برای تأمین بودجه ساخت سرزمین رؤیایی کارتون ها، والت دیزنی از انتشارات وسترن و شبکه تلویزیونی ABC کمک گرفت. پروژه در سال ۱۹۵۴ با مبلغ هفده میلیون دلار شروع شد و یک سال و یک روز بعد با پوشش زنده تلویزیونی از شبکه ABC رونمایی شد. چهارده هزار نفر برای افتتاح دعوت شده بودند. اما کارتون های والت دیزنی به اندازه ای در دل مردم نفوذ کرده بود که بیش از ۲۸۰۰۰ نفر آمده بودند. یعنی بیش از ۱۴۰۰۰ نفر با بلیط تقلبی و یا به شکل دزدکی وارد مجموعه شده بودند.

 

پارک دیزنی لند

 

تغییرات اساسی در پارک دیزنی لند

پس از شروع فعالیت سرزمین رؤیایی دیزنی، طبیعی است که در طول سالیان دراز تغییرات زیادی در آن رخ داده باشد. از جمله این تغییرات عبارتند از: احداث میدان نیو اورلئان در سال ۱۹۶۶، کشور مخلوقات در ۱۹۷۲، تون تاون میکی در سال ۱۹۹۳ ، پارک ماجراجویی سرزمین دیزنی در سال ۲۰۰۱ و مجموعه جنگ ستارگان در سال ۲۰۱۹ ، بازسازی کوهستان فضایی، جنگل کروز، عمارت جن زده، دزدان دریایی کارائیب و اتاق جادویی والت دیزنی نیز در سال ۲۰۰۴ .

السا و آنا شاهزاده های بی رقیب این روزهای دیزنی شاهزاده های جدیدی هستند که با محبوبیت آنها در بین کودکان به سرزمین دیزنی و گروه پرنسس های دیزنی راه پیدا کرده اند.

 

 

بازدیدهای میلیونی از سرزمین دیزنی

طبق آمارها از زمان افتتاح پارک تا دسامبر ۲۰۱۸ بالغ بر ۷۲۶ میلیون بازدید از این شهر رؤیایی به ثبت رسیده است. این شهر فانتزی در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۸ میلیون بازدید را ثبت کرده است. به همین دلیل دومین پارک تفریحی پربازدید در سال ۲۰۱۸ لقب گرفت. گردانندگان مجموعه اعلام کرده اند که حدود بیست هزار نفر در این مجموعه مستقیماً و ۳۸۰۰ نفر به طور غیرمستقیم و توسط پیمانکاران مشغول به کار هستند. بلیط پارک در ژانویه ۲۰۱۹ بسته به نوع بلیط، ۱۰۴ ، ۱۲۹ و ۱۴۹ دلار قیمت گذاری شده بود.

 

پارک دیزنی لند

 

در سرزمین دیزنی شخصیت های کارتون و انیمیشن های میکی موس، سیندرلا، پری دریایی، سفید برفی، دیو و دلبر، گیسو کمند، تینکربل، السا و آنا ، آلیس در سرزمین عجایب خیلی پرنسس های دیگر دیزنی حضور دارند. افرادی که در قالب این شخصیت ها گریم شده اند بازیگرانی هستند که می توانند به صورت بداهه با مردم دقیقاً مانند خود شخصیت های کارتونی حرف بزنند. شهرت و جذابیت این سرزمین فانتزی به اندازه ای است که در گذشته شخصیت های سیاسی طی سفر خود به امریکا، درخواست بازدید از آنجا را می دادند و یا به آنجا دعوت می شدند. شاه ایران نیز یکی از این افراد بود.

 

پرنسس های دیزنی سیندرلا و پری دریایی

 

بازدید مجازی از سرزمین فانتزی دیزنی در کالیفرنیا

 

 

 

دیزنی لند ترکیه، مسکو روسیه و دوبی

ایرانیان زیادی هستند که تمایل دارند تا طی سفر به کشورهای اطراف فرصت بازدید از این سرزمین فانتزی را نیز داشته باشند. تصور کنید چقدر خوب می شد که می توانستیم از دیزنی لند ترکیه، دیزنی لند مسکو روسیه و یا دیزنی لند دوبی بازدید کنیم. اما در کمال تأسف باید بگوییم که این سرزمین رؤیایی تنها ۱۲ شعبه در دنیا دارد که این سه کشور جز آنها نیست. فهرست ۱۲ شعبه سرزمین رؤیایی دیزنی عبارتند از:

 1. دیزنی لند فلوریدا در امریکا
 2. پارک دیزنی لند کالیفرنیا در امریکا
 3. دیزنی لند آناهیم در امریکا
 4. قلمرو حیوانات دیزنی در اورلاندو امریکا
 5. قلمرو جادویی در امریکا
 6. اپکات (EPCOT) در اورلاندو امریکا
 7. استودیو هالیوود دیزنی در امریکا
 8. دیزنی لند پاریس در فرانسه
 9. دیزنی لند شانگهای در چین
 10. دیزنی لند توکیو در ژاپن
 11. دیزنی لند هونگ کونگ
 12. دیزنی لند در لندن انگلستان

 

پارک دیزنی لند

 

ناگفته های جالب درباره پارک تفریحی دیزنی لند

چرا پرواز بر فراز دیزنی لند ممنوع است

پس از حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در سال ۲۰۰۳ قانونی تصویب شد تا پرواز بر فراز تمام اماکن ورزشی و استادیوم های با بیش از ۳۰ هزار نفر گنجایش ممنوع شود. سرزمین دیزنی نیز مشمول این قانون شد.

اتفاقات وحشتناک که در دیزنی لند افتاده است

در این مجموعه ها شهربازی نیز وجود دارد. وجود وسایل بازی نیز به نوبه خود خطر آفرین می باشد. در سال ۲۰۰۷ ترس و استرس در یک کودک هنگام بازی با رولر کاستر باعث مرگ او شد. اتفاقاتی از این دست نیز چند مرتبه دیگر نیز گزارش شده است.

۵ قانون عجیب پارک دیزنی لند برای بازدیدکنندگان

۵ قانون عجیب در سرزمین رؤیایی دیزنی وجود دارد که برای گروه های سنی بزرگسال ممنوع می باشد. این ۵ قانون عبارتند از:

 • آوردن بادکنک در محوطه حیوانات
 • دویدن
 • ورود با خالکوبی های نامتعارف و نمایان
 • نشستن روی صندلی تاشو
 • پوشیدن لباس شخصیت های کارتونی