عروسک پالی پاکت – Polly Pcket

اسباب بازی و عروسک پالی پاکت

 

پالی پاکت محصولی از شرکت امریکایی متل و شرکت انگلیسی بلوبرد تویز می باشد. پالی پاکت خط تواید عروسک و اکسسوری است و بر روی عروسک های مد تمرکز دارد. وجه تمایز این عروسک اصیل انگلیسی این است که عروسک خانه هم دارد. وجود اکسسوری های متنوع در خانه عروسکی مانند میز ناهارخوری و تختواب کوچولو، از جاذبه هایی است که این عروسک دارد. در طول این سال ها محبوبیت پالی پاکت باعث شد تا وارد رسانه ها نیز شود. تولید انیمیشن و کارتون پالی پاکت و همچنین سه نسخه سینمایی از جمله مواردی است که در کارنامه هنری خود دارد.

 

اسباب بازی و عروسک پالی پاکت

 

سفر پالی پاکت از انگلیس به امریکا

کریس ویگز در سال ۱۹۸۳ برای دخترش کیت یک مجموعه دست ساز پالی پاکت ساخت. این مجموعه شامل تنها یک عروسک و یک خانه عروسکی بود. شرکت بلوبرد تویز با مشاهده محصول کریس، ایده او را خرید و خط تولید آن را در ۱۹۸۹ راه اندازی کرد. اولین نسخه عروسک ها ارتفاعی کمتر از سه سانتی متر داشتند.

در ۱۹۹۸ شرکت متل وارد شراکت با بلوبرد تویز شد و آن را دوباره طراحی کرد. ارتفاع عروسک ها را  بیشتر کرد و ظاهری شاداب و خندان تر به آنها داد. به جای موهای فرفری موهای صاف با مدل دم اسبی را جایگزین کرد. شرکت متل یک سال بعد با الهام از این طراحی جدید، نسخه جدیدتری ارائه داد. در این نسخه، عروسک های ده سانتی متری در رده عروسک هایی مد طراحی شده بود که بسیار مورد توجه دختر کوچولو ها قرار گرفت.

 

اسباب بازی و عروسک پالی پاکت

 

 

توقف تولید عروسک پالی پاکت

در سال های بعد تحولی اساسی و جالب توجه روی عروسک ها ایجاد شد. لباس های عروسک ها  توسط شرکت جنی تویز (Genie Toys) طراحی می شد. این لباس ها قابلیت جدا شدن و پوشیدن داشتند. شرکت متل در سال ۲۰۰۴ لباس های لاستیکی را از تن عروسک ها بیرون آورد و لباس های پلاستیکی را بر تن آنها کرد. این لباس ها به دلیل آهنربایی که داشتند باعث می شد تا عروسک ها به هم بچسبند.

این موضوع جاذبه جدیدی در این محصول به وجود آورد که باعث رونق بیشتر در فروش آن شد. اما متل در سال ۲۰۰۶ مجبور شد تا ۴.۴ میلیون عروسک فروخته شده در طول سه سال گذشته را فراخوانی کند. زیرا بچه های زیادی در امریکا آهنربای عروسک ها را بلعیده بودند.

در سال ۲۰۱۰ تغییرات در ابعاد اندام های عروسک ها امید جدید متل برای بهبود در فروش این محصول بود. اما در سال ۲۰۱۲ فروش عروسک های پالی پاکت در امریکا به صفر رسید. با این حال در اروپا و امریکای جنوبی فروش  همچنان ادامه داشت. اما سرانجام در سال ۲۰۱۵ نیز تولید آن کاملاً متوقف شد.

 

اسباب بازی و عروسک پالی پاکت

 

جدیدترین نسخه پالی پاکت

در فوریه ۲۰۱۸ زمزمه های بازگشت این عروسک های دوست داشتنی شنیده می شد. برای جلب توجه بچه ها به این محصول و افزایش محبوبیت آن، سریال کارتونی پالی پاکت نیز تولید شد که هم اکنون در حال پخش می باشد. حتی در فیلم سینمایی داستان اسباب بازی های ۴ نیز ایفای نقش کرده است. متل تصمیم گرفت تا عروسک ها را به همان سبک عروسک های مینیاتوری دهه ۱۹۹۰ تولید کند. اما تفاوت عمده ای که با آن عروسک ها داشت این بود که ارتفاع عروسک های جدید بیشتر شد. همچنین جنس آنها از پلاستیک منعطف ساخته می شد.

کل بسته بندی در محصول جدید، ابعاد کوچکتری پیدا کرد و شکل و طرح متفاوتی به خانه های پالی پاکت داده شد. در یک محصول تم خانه زمستانی بود و در یکی دیگر تم خانه ساحلی بود. بنابراین اکسسوری های موجود در هر یک، بسته به تم خانه نیز متفاوت بود. امروزه قیمت پالی پاکت از ۸ تا ۸۰ دلار متغیر می باشد. همچنین گروه سنی بالای چهار سال برای آن تعیین شده است.

 

اسباب بازی و عروسک پالی پاکت

 

%۴۰-
۵۹۲,۰۰۰ تومان ۳۵۵,۰۰۰ تومان
%۲۰-
۳۶۹,۰۰۰ تومان ۲۹۵,۰۰۰ تومان
%۲۵-
۱۱۳,۰۰۰ تومان ۸۵,۰۰۰ تومان
%۲۰-
۲۱۹,۰۰۰ تومان ۱۷۵,۰۰۰ تومان