کارتون باب اسفنجی

عکس کارتون باب اسفنجی

 

برنامه کودک انیمیشن باب اسفنجی است که از شبکه نیکلودئون آمریکا پخش می شود. پخش سریال کارتون باب اسفنجی شلوار مکعبی از سال ۱۹۹۹ شروع شد. البته تولید و پخش این کارتون همچنان ادامه دارد. در حال حاضر فصل سیزدهم این کارتون آبان ۱۳۹۹ شروع به پخش کرد. این برنامه کودک یک سریال کمدی ماجراجویی پویانمایی است که توسط استیون هیلنبرگ ساخته می شود.

 

درباره انیمیشن باب اسفنجی

انیمیشن باب اسفنجی شلوار مکعبی با دوبله فارسی خیلی وقت است که در اختیار ایرانی ها قرار گرفته است. داستان کارتون باب اسفنجی و دوستان آبزی او در یک شهر خیالی باتم است که در زیر آب قرار دارد. ماجرای هر قسمت مستقل از قسمت های دیگر است و در هر قسمت داستان متفاوتی روایت می شود.

این مجموعه توانسته است عنوان پنجمین مجموعه انیمیشن محبوب امریکایی است. برخورداری از حق امتیاز این انیمیشن توانسته است برای نیکلودئون بیش از ۱۳ میلیارد دلار درآمد به همراه داشته باشد. قدرت این انیمیشن در انتقال مفاهیم با استفاده از نماهای نزدیک اشیا، حالات و احساسات چهره، افکت های صوتی و دیالوگ های طولانی بی نظیر است. این کارتون تاکنون توانسته است نامزد ۹۶ جایزه شده و ۵۰ مرتبه برنده شده است.

 

عکس کارتون باب اسفنجی و گاتریک

 

تولید کارتون

در نوامبر ۲۰۱۸ استیون هیلنبرگ خالق باب اسفنجی بر اثر بیماری ALS در گذشت. زمانی که او دانشجو کارشناسی ارشد در سال ۱۹۸۹ میلادی بود، کتابی به نام منطقه جزر نوشت. داستان کتاب درباره موجودات دریایی بود که در کنار یک صخره دریایی زندگی می کردند. شخصیت اول داستان هم یک اسفنج بود. زمانی که استیون کتاب را به دوستش مارتین اولسون نشان داد، مارتین به او پیشنهاد داد تا با اعمال تغییراتی در داستان، از آن یک سریال انیمیشنی بسازند. در ابتدا گروه ساخت قصد داشتند تا اسم شخصیت اصلی پسر اسفنجی باشد، اما تصمیم نهایی این شد که باب اسفنجی نامیده شود.

 

شخصیت های کارتون باب اسفنجی

باب اسفنجی

او در یک رستوران در زیر دریا آشپز است و کارش را بسیار دوست دارد. باب به گل لاله حساسیت دارد. باب خیلی شاد و پر انرژی است و رفتارش کاملاً مانند یک پسر بچه کوچولو است. باب اسفنجی عاشق شکار عروس دریایی و همچنین حباب بازی است. محل زندگی باب یک آناناس است و هم خانه ای او هم گری حلزون است.

پاتریک

پاتریک دوست صمیمی باب اسفنجی است و همیشه همراهش است. محل زندگی اش هم زیر یک سنگ است. پاتریک هوش پایینی دارد اما گاهی جمله های فلسفی و بسیار عاقلانه ای می گوید. پاتریک کار خاصی ندارد و هزینه های او را باب اسفنجی پرداخت می کند. او هم مانند باب علاقه زیادی به شکار عروس دریایی دارد. پاتریک و باب یک تفریح جالب دارند و آن هم تخیل کردن است.

 

عکس انیمیشن باب اسفنجی

 

اختاپوس

اختاپوس موجود خودخواه اما هنرمند است و نسبت به دیگران منطقی تر رفتار می کند. او شخصیتی بد اخلاق و بی حوصله دارد و خود را از همه بالاتر می بیند. او صندوقدار رستوران خرچنگ است و از کارش هم خوشش نمی آید. او در زمان بی کاری یا می خوابد یا نقاشی می کند. همچنین اهل موسیقی و نوازندگی هم هست. پاتریک و باب اسفنجی همیشه او را اذیت می کنند و او هم خیلی بدشانس است. خیلی ها با دیدن اختاپوس یاد اختانوردها می افتند.

 

 

فیلم های سینمایی باب اسفنجی

فیلم سینمایی سفر باب اسفنجی

اولین فیلم سینمایی کارتون باب اسفنجی است که در سال ۱۳۸۳ اکران شد و توانست ۱۴۰ میلیون دلار بفروشد. در این فیلم تاج شاه نپتون دزدیده می شود و باب اسفنجی و پاتریک تلاش می کنند تا آن را پیدا کنند و برگردانند.

 

فیلم سینمایی باب اسفنجی بیرون از آب

فیلم باب اسفنجی در خشکی در سال ۱۳۹۰ اکران شد و توانست ۳۲۵ میلیون دلار بفروشد. فرمول همبرگر توسط ریش برگر پنهان می شود و همه مجبور می شوند تا به خشکی بروند.

 

فیلم سینمایی جشن تولد باب اسفنجی

این فیلم را با نام دورهمی باب اسفنجی هم می شناسند که در سال ۱۳۹۸ پخش شد. این مینی فیلم ۴۵ دقیقه ای درباره رفتن باب به خشکی است. اعضای شهر هم در نبود باب در حال تلاش برای آماده سازی سورپرایز کردن باب هستند.

 

فیلم سینمایی باب اسفنجی در حال فرار

این فیلم محصول ۱۳۹۹ است که در آن پوزایدون، گری را می دزدند. باب اسفنجی و پاتریک هم به شهر گمشده آتلانتیس می روند تا او را پیدا کنند.