کچه دوزی و عروسک کچه

وسایل عروسک کچه

 

کچه مانند نمد از پشم حیوانات تهیه می شود. کچه دوزی هنری جدیدی است که زیر مجموعه نمد دوزی محسوب می شود. با این حال کچه دوزی از ظرافت خاصی برخوردار است و ظرافت هنری بسیار زیادی را شامل می شود. کچه دوزی به نمد دوزی بسیار نزدیک است. اما تفاوت اصلی آن با نمد دوزی این است که در نمد دوزی الیاف فشرده شده و در قالب پارچه در اختیار عروسک ساز قرار می گیرد. در صورتی که در کچه دوزی عروسک ساز مستقیماً با خود الیاف سروکار دارد و از چیزی به نام پارچه کچه خبری نیست. در ادامه با وسایل مورد نیاز کچه دوزی و مراحل ساخت عروسک کچه ای را بیشتر تشریح خواهیم کرد. همچنین منابع آموزش کچه دوزی حرفه ای را معرفی خواهیم کرد.

 

عروسک کچه

 

کاربرد اصلی کچه دوزی

کچه دوزی بیشتر برای تزئین لباس های پشمی به کار می رود تا لباس ها بیشتر و بهتر جلوه کنند. همچنین ساخت عروسک کچه حیوانات بین بانوان ایرانی که به کچه دوزی علاقه مند هستند، نیز رواج زیادی دارد. تولیدات کچه بیشتر جنبه تزئینی و کلکسیونی دارند. از آنجایی که الیاف کچه در محصول نهایی مهار نمی شوند، الیاف به آسانی در دسترس افراد می باشد. بنابراین برای سرگرمی کودکان مناسب نیستند و جنبه تزئینی و دکور دارد.

 

عروسک کچه جیوانات

 

 

وسایل موردنیاز کچه دوزی

روش ساخت عروسک کچه کمی سخت است، زیرا قاعده یا همان الگو وجود ندارد. بنابراین همه چیز زاییده ذهن خلاق هنرمند می باشد. روش ساخت عروسک کچه به این شکل است که ابتدا الیاف کچه را فشرده کرده و سپس با سوزن و یا با آب و کف، الیاف فشرده را به شکل مورد نظر در می آورند. البته می توان به صورت قطعه قطعه نیز آنها را به یکدیگر وصل نمود.بنابراین می توان گفت وسایل موردن یاز کچه دوزی عبارتند از:

 

الیاف پشمی

الیاف پشمی قسمت اصلی کار شما را تشکیل می دهد. برای شروع کار می توانید هم از الیاف طبیعی و هم از الیاف مصنوعی که در بازار ایران نیز موجود هستند استفاده کنید. همچنین رنگی بودن الیاف نیز مهم نیست. می توانید بسته به سلیقه خودتان و نوع کاربردی که از محصول خود دارید، الیاف پشمی با رنگ مناسب را تهیه کنید.

 

فرچه

چیزی که باید زیرکار شما قرار بگیرد و الیاف پشمی بتوانند روی آن بنشینند تا شما بتوانید روی آن کار انجام دهید، فرچه است. پس یادتان باشد که از فرچه به عنوان زیرکار استفاده می شود، و در مستقیماً در ساخت عروسک کچه ای به کار نمی رود.

 

سوزن کچه

اما مهم ترین ابزار موردنیاز کچه دوزی سوزن های کچه هستند. سوزن های کچه دوزی بسیار خاص هستند. زیرا سر سوزن های کچه دوزی طوری ساخته شده اند تا بتوانند الیاف را درگیر کنند. این سوزن ها در ابعاد گوناگون تولید می شوند که برای مصارف گوناگون کاربرد دارند. در عکس زیر می توانید نمونه هایی از آن را ببینید.

 

وسایل موردنیاز کچه دوزی

 

پانچ

در صورتی که مایل باشید تا سرعت کار بالا برود، به جای سوزن کچه ای در تهیه عروسک کچه ای از پانچ استفاده کنید. پانچ ها وسایلی هستند که چند سوزن را به صورت یکچا دارند و شما با هر بار ضربه زدن می توانید بخش بیشتری از کچه را درگیر کنید.

 

آموزش ساخت عروسک کچه ای

کچه دوزی به دو روش انجام می شود. روش اول استفاده از سوزن مخصوص کچه دوزی است که می توان با آن الیاف کچه را شکل و فرم داد. روش دوم هم این است که هنرمند از محلول آب و صابون برای فشرده کردن الیاف استفاده می کند. در نمد مالی از همین روش محلول آب و صابون برای فشرده سازی الیاف بهره می برند.

در ساخت عروسک ابتدا الیاف را به صورت توپ و یا مارپیچ در می آورند. سپس آن را با سوزن کچه دوزی سوزن سوزن می کنند، تا الیاف درهم تنیده شده و فرمی که به دنبال آن هستند، به خود بگیرد. سوزن زدن روی الیاف باید به صورت یکنواخت انجام گیرد تا ظرافت کار کاملاً مشهود باشد. بنابراین هنرمند کچه دوز به جز ذوق هنری و خلاقیت باید از صبر و حوصله خوبی هم برخوردار باشد.

 

آموزش ساخت عروسک کچه

 

منابع آموزش ساخت عروسک کچه

در میان منابع آموزشی آنلاین و رایگان در فضای اینترنتی آموزش های خیلی کمی وجود دارد. نمونه ای از این آموزش ها در می توانید در مجله مصور نیک استار و همچنین گروه پارسی مید مشاهده کنید. در ویدئو آموزشی زیر نیز به طور کامل و مفصل آموزش مقدماتی کچه دوزی برای شما عزیزان آماده شده است. اگر برای دیدن ویدئو آموزشی مشکل دارید، حتماً فیلترشکن خود را خاموش کنید.