کچه دوزی و عروسک کچه

وسایل عروسک کچه

 

کچه مانند نمد از پشم حیوانات تهیه می شود. کچه دوزی هنری جدید است که زیر مجموعه نمد دوزی محسوب می شود. با این حال کچه دوزی از طرافت خاصی برخوردار است و ظرافت هنری بسیار زیادی را می طلبد. کچه دوزی به نمد دوزی بسیار نزدیک است. تفاوت اصلی آن با نمد دوزی این است که در نمد دوزی الیاف فشرده شده و در قالب پارچه در اختیار عروسک ساز قرار می گیرد. اما در کچه دوزی عروسک ساز مستقیماً با خود الیاف سروکار دارد و از چیزی به نام پارچه کچه خبری نیست. در ادامه با مواد لازم برای کچه دوزی و مراحل ساخت عروسک کچه را تشریح خواهیم کرد. در پایان نیز منابع آموزشی خوبی را برای شما آماده کرده ایم.

 

عروسک کچه

 

کاربرد اصلی کچه دوزی

کچه دوزی بیشتر برای تزئین لباس های پشمی به کار می رود تا لباس ها بیشتر و بهتر جلوه کنند. همچنین ساخت عروسک کچه حیوانات بین بانوان ایرانی که به کچه دوزی علاقه مند هستند، نیز رواج زیادی دارد. تولیدات کچه بیشتر جنبه تزئینی و کلکسیونی دارند. از آنجایی که الیاف کچه در محصول نهایی مهار نمی شوند، الیاف به آسانی در دسترس افراد می باشد. بنابراین برای سرگرمی کودکان مناسب نیستند و جنبه تزئینی و دکور دارد.

 

عروسک کچه جیوانات

 

 

مواد لازم برای کچه دوزی

روش ساخت عروسک کچه کمی سخت است، زیرا قاعده یا همان الگو وجود ندارد. بنابراین همه چیز زاییده ذهن خلاق هنرمند می باشد. روش ساخت عروسک کچه به این شکل است که ابتدا الیاف کچه را فشرده کرده و سپس با سوزن و یا با آب و کف، الیاف فشرده را به شکل مورد نظر در می آورند. البته می توان به صورت قطعه قطعه نیز آنها را به یکدیگر وصل نمود. بنابراین وسایل ساخت عروسک کچه، تنها الیاف کچه (پارچه کچه) و سوزن کچه دوزی می باشد. سوزن های کچه دوزی بسیار خاص هستند. زیرا سر سوزن های کچه دوزی طوری ساخته شده اند تا بتوانند الیاف را درگیر کنند. این سوزن ها در ابعاد گوناگون تولید می شوند که برای مصارف گوناگون کاربرد دارند.

 

وسایل موردنیاز کچه دوزی

 

روش ساخت عروسک کچه

کچه دوزی به دو روش انجام می شود. روش اول استفاده از سوزن مخصوص کچه دوزی است که می توان با آن الیاف کچه را شکل و فرم داد. روش دوم هم این است که هنرمند از محلول آب و صابون برای فشرده کردن الیاف استفاده می کند. در نمد مالی از همین روش محلول آب و صابون برای فشرده سازی الیاف بهره می برند.

در ساخت عروسک ابتدا الیاف را به صورت توپ و یا مارپیچ در می آورند. سپس آن را با سوزن کچه دوزی سوزن سوزن می کنند، تا الیاف درهم تنیده شده و فرمی که به دنبال آن هستند، به خود بگیرد. سوزن زدن روی الیاف باید به صورت یکنواخت انجام گیرد تا ظرافت کار کاملاً مشهود باشد. بنابراین هنرمند کچه دوز به جز ذوق هنری و خلاقیت باید از صبر و حوصله خوبی هم برخوردار باشد.

 

آموزش ساخت عروسک کچه

 

منابع آموزش ساخت عروسک کچه

در میان منابع آموزشی آنلاین و رایگان در فضای اینترنتی آموزش های خیلی کمی وجود دارد. نمونه ای از این آموزش ها در دو سایت زیر وجود دارد:

۱- آموزش تصویری ۱۰ عروسک در مجله مصور نیک استار به صورت عکس

۲- ویدئوهای آموزشی زیادی در این حوزه وجود دارد که یکی از مفیدترین ویدئوهای آموزشی را گروه پارسی مید منتشر کرده است. این ویدئوها را می توانید با کلیک بر روی نام سبز رنگ آن مشاهده کنید.

 

%۲۵-
۱۰۰,۰۰۰ تومان ۷۵,۰۰۰ تومان
%۲۵-
۶۰,۰۰۰ تومان ۴۵,۰۰۰ تومان
%۳۰-
۳۳۵,۰۰۰ تومان ۲۳۵,۰۰۰ تومان
%۲۰-
۲۸۶,۰۰۰ تومان ۲۲۹,۰۰۰ تومان