گیم آی جی آی – سه نسخه اصلی بازی ای جی ای

گیم آی جی آی

گیم آی جی آی که به آن پروژه I.G.I هم می گویند در آمریکای شمالی با عنوان Project I.G.I.: I’m Going In منتشر شد. بازی ای جی ای یک بازی ویدئویی شوتر اول شخص تاکتیکی است. گیم آی جی آی توسط استودیو اینرلوپ توسعه داده شد و در دسامبر ۲۰۰۰ توسط ادیوس اینترکتیو منتشر شد. این بازی به دلیل کاستی هایی از جمله A.I ضعیف برنامه ریزی شده، عدم وجود گزینه ذخیره در وسط بازی و نبود ویژگی های چند نفره، نقدهای زیادی دریافت کرد. با این حال، به دلیل طراحی صدا و گرافیکش، تا حدی به لطف استفاده از موتور بازی اختصاصی که قبلاً در Joint Strike Fighter Innerloop استفاده شده بود، مورد تحسین قرار گرفت.

داستان گیم آی جی آی

در گیم آی جی آی ، دیوید جونز مأمور سابق SAS بریتانیا، توسط پنتاگون به تالین در استونی فرستاده می‌شود.  او مأموریت دارد تا یک دلال اسلحه ربوده شده استونیایی، جوزف پریبوی را که اطلاعات حیاتی در مورد سرقت اخیر کلاهک هسته‌ای W-88 آمریکایی دارد، ردیابی و بیرون بکشد. جونز با کمک سرپرست پنتاگون ربکا آنیا، رد پای جوزف را از طریق چندین پایگاه نظامی دنبال می کند و در نهایت او را پیدا می کند. پس از دستگیری، جوزف فاش می‌کند که عمویش جاک در تلاش است تا کلاهک را در یک مهمانی خطرناک بفروشد.

جونز جاک را برای بازجویی دستگیر می کند، اما هلی کوپتر آنها توسط دو جت جنگنده در نزدیکی مرز روسیه سرنگون می شود. گروهی از مردان مسلح برای بررسی محل سقوط هواپیما می‌رسند. فرمانده زن مرموز گروه که فقط با علامت تماسش “Ekk” شناخته می شود، به آنها دستور می دهد تا جاک را بگیرند و جونز را اعدام کنند. اما مأمور موفق می شود از مهاجمان بگریزد و از مرز به استونی بازگردد و در آنجا با هلی کوپتر نجات پیدا کند.

آنیا به جونز اطلاع می دهند که جاک با قطار به مکان نامعلومی منتقل می شود. آنها حدس می‌زنند که Ekk احتمالاً یک افسر سابق KGB است. جونز قطار حامل جاک را می رباید. اما قطار توسط همان جت های جنگنده قبلی که توسط Ekk فرستاده شده بود از ریل خارج می شود. جونز و جاک از نیروهای Ekk فرار می کنند و با هلی کوپتر دیگری منطقه را تخلیه می کنند.

بلافاصله پس از آن، به جونز دستور داده می شود تا کلاهک جنگی را بازیابی کند و Ekk را در پایگاه عملیاتی خود (یک اردوگاه آموزشی سابق KGB) واقع در یک قلعه کوهستانی ویران شده، دستگیر کند. جونز به پایگاه نفوذ می کند، اما نمی تواند از فرار Ekk جلوگیری کند و متوجه می شود که کلاهک از بین رفته است. آنیا متوجه می شود که Ekk از اجزای کلاهک برای ساخت یک بمب اتمی چمدانی استفاده کرده است. آنها Ekk را تا یک کارخانه قدیمی پالایش پلوتونیوم که یک راکتور هسته ای را در خود جای داده است، دنبال می کند. جونز به تأسیسات نفوذ می کند و به آنیا دسترسی از راه دور به شبکه ارتباطی خود می دهد.

آنچه در ادامه می آید به دلیل پایان ناگهانی بازی کاملاً مشخص نیست، اما جونز ظاهراً Ekk را می کشد و آنیا بمب را خنثی می کند. جونز متوجه می شود که کل مأموریت یک عملیات سیاه بوده است و تصمیم می گیرد از آنیا در برابر بقایای نزدیک به نیروهای مسلح Ekk دفاع کند.

نسخه های بازی ای جی ای

بازی های IGI تاکنون در دو نسخه منتشر شده است. نسخه اول گیم آی جی آی با نام Project IGI شناخته می شود که در سال ۲۰۰۰ منتشر شد و داستان بازی را در بالا مطالعه کردید. نسخه دوم با نام IGI: Cover Strike نیز در سال ۲۰۰۳ عرضه شد. نسخه دیگر گیم ای جی ای IGI: origins نام دارد که داستان آن مربوط به اتفاقات قبل از نسخه اول یعنی Project IGI می شود. این بازی در هر سه دستگاه یعنی پی سی (ویندوز)، ایکس باکس و پلی استیشن فور عرضه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + 13 =