۱۰ موزه برتر اسباب بازی در دنیا

عکس موزه عروسک

 

اگر اهل گشت و گذار هستید، اگر هنوز هم کودک درونتان بازیگوشی می کند، اگر عاشق اسباب بازی ها و نوستالژی های کودکانه هستید، اگر صاحب فرزند هستید، ۱۰ موزه برتر اسباب بازی جهان قطعاً برایتان جذاب خواهد بود. موزه هایی که در آن ها انواع عروسک و اسباب بازی های تاریخی و آنتیک، غیرعادی و ممنوعه و مدرن و فانتزی را خواهید دید.

 

شماره ۱۰ – موزه کودکی وی اند ای – انگلستان

V&A A MUSEUM OF CHILDHOOD

موزه کودکی وی اند ای شاخه ای از مجموعه موزه های ویکتوریا و آلبرت در لندن می باشد. در این موزه اسباب بازی های گوناگونی را خواهید دید که به چهال سال گذشته تعلق دارند. البته این اسباب بازی ها از سراسر دنیا جمع آوری شده اند و در نوع خود مجموعه جذابی به شمار می رود. اسباب بازی های قدیمی بخش اصلی موزه است. اما فعالیت های جالب توجه دیگری از قبیل کلاس ها، قصه گویی و رویدادهای رقابتی بین کودکان نیز انجام می گیرد.

 

عکس موزه عروسک وی اند ای انگلستان

عکس موزه عروسک وی اند ای انگلستان

عکس موزه عروسک وی اند ای انگلستان

 

شماره ۹- موزه اسباب بازی سومنلینا – فنلاند

SUOMENLINNA TOY MUSEUM

فنلاند دارای اقامتگاه این موزه باشکوه است که به نسل های گوناگون اسباب بازی توجه ویژه ای داشته است. موارد اصلی که در موزه خواهید دید عروسک های آنتیکی هستند که جلوه بی نظیری به موزه داده اند. خرس های عروسکی قدیمی بسیار منحصر به فرد از دهه ۱۹۰۰ تا ۱۹۶۰ بخش خیره کننده ای در موزه محسوب می شود. موزه اسباب بازی سومنلینا بهشت کلکسیونرهایی است که به عروسک های آنتیک علاقه زیادی دارند.

 

عکس موزه اسباب بازی سومنلیا فنلاند

عکس موزه اسباب بازی سومنلیا فنلاند

 

شماره ۸- موزه اسباب بازی تارتو – استونی

Tartu Toy Museum

موزه اسباب بازی تارتو در استونی قرار دارد و دلایل زیادی وجود دارد که حتماً باید آن را ببینید. بخشی از بهترین جاذبه هایی که در موزه وجود دارد عبارتند از: پیکره های بسیار کوچک، اسب های وحشی و خرس های عروسکی. تاریخی که در پشت این عروسک ها وجود دارد، در نوع خود بی نظیر است. در نمایشگاه بخش اتاق بازی هم هست که بچه ها می توانند اوقات خوبی را آنجا سپری کنند.

 

 

شماره ۷- موزه اسباب بازی پینانگ – مالزی

موزه اسباب بازی پینانگ بیش از ۱۰۰ هزار اسباب بازی از مناطق مختلف مالزی را در خود جای داده است. این موزه نخستین موزه اسباب بازی مالزی است که موفقیت خیلی خوبی در سطح بین المللی و جذب گردشگر داشته است. نمای خیره کننده ای از عروسک ها و اسباب بازی ها در موزه دیده می شود. سالن کارتون ها، اتاق قهرمانان کمیک و اتاقک وحشت از جاذبه های دیدنی این موزه می باشد. هر کدام از بخش های موزه به به اسباب بازی هایی توجه دارد که از تمام دنیا در آنجا جمع شده اند. پیکره هایی در موزه اسباب بازی پینانگ از مینیاتورهای کوچک تا اندازه های واقعی گرفته تا نسخه های صنعتی عروسک ها در موزه وجود دارد.

عکس موزه اسباب بازی پینانگ مالزیعکس موزه اسباب بازی پینانگ مالزی
عکس موزه اسباب بازی پینانگ مالزیعکس موزه اسباب بازی پینانگ مالزی

 

 

شماره ۶- موزه ملی بازی استرانگ – آمریکا

the Strong National Museum of Play

شهر روچستر در نیویورک امریکا جایی است که این موزه با معماری خارق العاده اش حضور دارد. سبک معماری مدرن موزه باعث نشده است که جاذبه کمیاب اسباب بازی غافل شود. موزه اسباب بازی های قدیمی و تاریخی زیادی را در بخش نمایشگاهی خود جای داده است. سالن مشاهیر ملی اسباب بازی و سالن مشاهیر جهانی بازی های ویدئویی در نوع خود بی نظیر است که در موزه های اسباب بازی دیگر در دنیا کمتر به چشم می خورد.

 

عکس موزه ملی بازی استرانگ آمریکا

عکس موزه ملی بازی استرانگ آمریکا

عکس موزه ملی بازی استرانگ آمریکا

 

شماره ۵- موزه مدل و اسباب بازی برایتون – انگلستان

BRIGHTON TOY AND MODEL MUSEUM

موزه مدل و اسباب بازی برایتون در ناحیه برایتون انگلستان قرار دارد. مورخین و پژوهشگران اسباب بازی تجربه ای منحصر به فرد در این موزه با نمایش جذابی از تاریخ اسباب بازی های معروف کودکانه خواهند داشت. مدل های قطار باورنکردنی یک نمایش بی نظیر و بزرگ برای بازدیدکنندگان دارند. هر یک از معماران ساختمان با استفاده از طاق های ویکتوریایی توانسته اند جلوه باشکوهی به موزه هدیه کند. موزه برایتون دارای مجموعه باورنکردنی از اسباب بازی های آنتیک و عتیقه است که موزه های اسباب بازی دیگر تنها می توانند رؤیای آن را داشته باشند.

 

عکس موزه مدل و اسباب بازی برایتون انگلستان

عکس موزه مدل و اسباب بازی برایتون انگلستان

عکس موزه مدل و اسباب بازی برایتون انگلستان

 

 

شماره ۴- موزه ملی اسباب بازی و مینیاتور – آمریکا

national museum of toys and miniatures

موزه ملی اسباب بازی و مینیاتور امریکا و ایالت میسوری واقع است. بزرگترین مجموعه اسباب بازی های مینیاتوری با مقیاس کوچک از تمام دنیا در این موزه حضور پر رنگی دارند. تاریخ اسباب بازی های آنتیک هم با مواردی مانند اسباب بازی های ریز و کوچک و خانه های عروسکی قدیمی جلوه ای خاص به موزه داده است. بازدیدکنندگان از اوایل دهه ۸۰ تاکنون به طور متوسط سالانه بیش از ۷۰۰۰۰ نفر بوده اند.

 

عکس موزه ملی اسباب بازی و مینیاتور آمریکا

عکس موزه ملی اسباب بازی و مینیاتور آمریکا

عکس موزه ملی اسباب بازی و مینیاتور آمریکا

 

شماره ۳- موزه اسباب بازی ممنوعه – امریکا

Banned Toy Museum

منطقه بورلینگیم در کالیفرنیا ایالت متحده خانه منحصربه فردترین موزه در فهرست ۱۰ موزه برتر اسباب بازی می باشد. همان گونه که از نام موزه مشخص است، موزه اسباب بازی ممنوعه، اسباب بازی هایی را جمع آوری کرده است که در گذشته پخس شده اند، اما پس از مدتی کوتاه، به دلایلی فروش آنها ممنوع اعلام شد. از جمله اسباب بازی های ممنوعه که در موزه قرار دارند اقلامی اند که به نظر خطرناک می رسیدند. به عنوان مثال مداد شمعی های معطر که برخی از کودکان آن را خورده بودند و یا جعبه آزمایشگاه انرژی اتمی که دارای سنگ معدنی اورانیوم هم بود. شاید دیدن اسباب بازی های این موزه شما را به یاد خاطرات شیرین کودکی نیاندازد، اما جذابیت های اسباب بازی هایی ممنوعه در طول تاریخ، در نوع خود بسیار جالب توجه است.

 

عکس موزه اسباب بازی ممنوعه امریکا

 

شماره ۲- موزه اسباب بازی های آنتیک مکزیک

The Mexican Antique Toy Museum

مکزیکوسیتی خانه موزه اسباب بازی های آنتیک مکزیک است که در کل مکزیک به موزه ای محبوب تبدیل شده است. مجموعه اسباب بازی های موزه توسط روبرتو شیمیز و پسرش جمع آوری شده است. اسباب بازی هایی که در موزه وجود دارد شامل انواع عروسک ها و فیگورهای ابرقهرمان ها، هلو کیتی و روبات ها می شود که در چهار طبقه قرار گرفته اند. این موزه به دلیل داشتن مجموعه ای بسیار غنی از ماسک ها، کشتی های لوچا لیبر، اکشن فیگورها و انواع دیگر کشتی های اسباب بازی بسیار شهرت دارد.

 

 

شماره ۱- بزرگترین مجموعه موزه اسباب بازی دنیا – آمریکا

WORLD’S LARGEST TOY MUSEUM COMPLEX

شماره ۱ در فهرست ۱۰ موزه برتر اسباب بازی دنیا در آمریکا قرار گرفته است. این موزه درشهر برانسون منطقه میسوری امریکا است. بیش از یک میلیون اسباب بازی در این موزه نگهداری می شود. قطعاً با گشت و گذار در این موزه، نمایش خیره کننده ای از انواع اسباب بازی ها در سراسر جهان خواهید دید. برندهای بسیار معروفی مانند باربی، دیزنی، مارول و همچنین دیگر سازندگان معروف  عروسک ها در این موزه محصولات متنوعی دارند. اسباب بازی های بسیار معرف دیگری مانند مجموعه لانچ باکس، قطار و کاسترون می توانند وسوسه های بزرگی برای جذب بازدیدکنندگان محسوب شوند. هر کسی که عاشق اسباب بازی است باید حتماً حتماً از این مجموعه بازیدکننده کند، وگرنه به عنوان یک پشیمانی بزرگ در عمرش به ثبت خواهد رسید.

 

عکس بزرگترین مجموعه موزه اسباب بازی دنیا در آمریکا

عکس بزرگترین مجموعه موزه اسباب بازی دنیا در آمریکا

عکس بزرگترین مجموعه موزه اسباب بازی دنیا در آمریکا