عروسک بی جی دی BJD

عکس عروسک بی جی دی BJD

 

واژه بی جی دی BJD مخفف عبارت Ball- Jointed Doll می باشد که به معنای “عروسک با اتصال توپی” است. گاهی این عروسک ها با ای بی جی دی (ABJD) نیز مورد اشاره قرار می گیرند که حرف A آن برگرفته از واژه آسیایی (Asian) می باشد. در ابتدا در ژاپن، کره جنوبی و چین این نوع عروسک طراحی و ساخته شد. این عروسک ها طوری ساخته می شوند که به آسانی هر کسی می تواند آن را سفارشی سازی کند و تغییرات زیادی به دلخواه در آن ایجاد کند.

 

مشخصات عروسک بی جی دی

مفصل این عروسک ها با سوکت و توپ به هم وصل شده اند و جنس آنها از رزین مصنوعی پلی اورتان (پلاستیکی سخت و متراکم) است. طرح و سبک این عروسک ها ترکیبی از انسان یا حیوانات می باشد و در ابعاد ۶۰، ۴۰ و ۱۰ سانتی متری ساخته شده اند. این عروسک ها اصولاً مخصوص بزرگسالان و در واقع کلکسیونرها و مجموعه دارها ساخته می شود و به راحتی می توان آنها را سفارشی سازی کرد.

امروزه تعداد عروسک سازان و سازندگان رسمی و شرکتی بسیار زیاد است. به همین خاطر تنوع بسیار بالایی در بازار عروسک بی جی دی وجود دارد. اما به طور کلی در مقیاس های هشتاد، چهال و سی سانتی متری ساخته می شوند.

 

 

جنس عروسک ها، توانایی بالای حرکتی و زیبایی شناختی آنها باعث شده است تا امروزه بسیار مورد توجه مجموعه دارها قرار بگیرد و امروزه بین صد تا هزار دلار قیمت گذاری شوند. بازخوردهای بسیار مثبتی هم درباره این عروسک ها در نشریه های امریکایی می توان دید که از این عروسک ها با واژه هایی مانند بادوام و همیشگی و همچنین انسانی و بسیار واقع گرایانه توصیف کرده اند. جالب اینجاست که این عروسک ها به آسانی قابل سفارشی سازی هستند. استفاده از اکسسوری های مختلف مانند یک عینک یا کلاه گیس و یا آرایش صورت عروسک ساده ترین راه برای تغییر شکل دادن یک عروسک به عروسک دلخواه می باشد. اما BJD ها به آسانی با استفاده از ریختن کمی اپوکسی روی بدن آنها قابل تغییر شکل هستند که این امر به دلیل جنس رزین به کار رفته در بدنه این عروسک هاست.

 

سفارشی سازی عروسک بی جی دی

تولید کنندگان عروسک ها گاهی بی جی دی را براساس شخصیت های انیمه (انیمیشن ژاپنی)، مانگا (کمیک های ژاپنی) و سایر آثار داستانی یا حتی چهره های تاریخی طرح ریزی می کنند.

از آنجایی که طرفداران عروسک بی جی دی معمولاً از شخصیت های کمیک و داستان ها لذت می برند، عروسک بی جی دی خود را براساس شخصیت های مورد علاقه خود سفارشی می کنند. به همین خاطر ممکن است یک عروسک بی جی دی با طرح مرد عنکبوتی و یا السا و آنا ببینید. در واقع فرمت های خام این عروسک ها وجود دارد که کاربر باید خود آنها را با کمی تغییر شکل رنگ آمیزی کرده و به آنها لباس بپوشاند.

 

 

قیمت های چند هزار دلاری

جنبه های شخصی سازی عروسک های BJD در بین طرفداران این عروسک ها بسیار مورد تأکید است و چرا که عروسک را بسیار خاص جلوه می دهد و توانسته در بازارهای دست دوم فروشی قیمت های چند هزاری دلاری را به خود اختصاص دهند.

 

گردهمایی طرفداران

عروسک بی جی دی توانسته است توجه زیادی را از سراسر دنیا به خود جلب کند. سالانه در نقاط مختلف جهان از هنگ کونگ گرفته تا تورنتو کانادا، کنفرانس های متفاوتی درباره این عروسک برگزار می شود. در این گردهمایی ها معمولاً مجموعه داران و علاقه مندان به این عروسک ها به دور هم جمع می شوند. یکی از اصلی ترین گردهمایی طرفداران بی جی دی همایش گوگودال (GoGoDoll) در سانفرانسیسکو می باشد.

 

اولین عروسک BJD

قدمت این عروسک ها در واقع به ۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. هرچند که اروپاییان ساخت این تیپ عروسک ها را در اواخر قرن نوزدهم آغاز کردند. به همین خاطر شاید تصاویر این عروسک ها در آثار هنرمندان اروپایی قرن نوزدهم و بیستم به چشم خورد. هانس بلمر هنرمند آلمانی با ساخت این عروسک ها و استفاده از آنها در عکس های سوررئالیستی، باعث توجه و تشویق هنرمندان ژاپنی به ساخت این عروسک ها با فرمت و قالب بومی ژاپن شد. عروسک هایی بلند قامت که برای کاربری هنر طرح ریزی شده بود.

 

عکس عروسک بی جی دی BJD

 

سازندگان رسمی عروسک بی جی دی

عروسک های توپی در سال ۱۹۹۹ به طور رسمی توسط شرکت ژاپنی والکس (Volks) و با راه اندازی خط تولید برند تجاری سوپر دالفین (Super Dolfine) آغاز به کار نمود. اولین نسل عروسک بی جی دی تحت تأثیر زیبایی شناسی انیمه ژاپنی قرار داشتند.

در سال ۲۰۰۳ شرکت های کره جنوبی با راه اندازی پروژه کاستوم هائوس (Customhouse) و سربراس (Cerberus) وارد قلمروی زیبای بی جی دی ها شدند.

پس از آن چینی ها هم عقب ننشستند و زمانی که دیدند سود خوبی در این بازار هست وارد میدان شدند. شرکت چینی دالزون (Dollzone) در سال ۲۰۰۶ وارد این عرصه شد. اما با این که بی جی دی چینی قیمت ارزان داشت اما به دلیل کیفیت بسیار پایین آن و کم دوام بودن با استقبال روبرو نشد.

از سال ۲۰۰۷ نیز شرکت امریکایی عروسک گودریو (Goodreau Doll) هم تصمیم گرفت تا تولید و عرضه این عروسک ها را شروع نماید.

شرکت های تولیدکننده عروسک بی جی دی که در بین طرفداران بی جی دی کاملاً شناخته شده هستند، عبارتند از: شرکت ژاپنی والکس با برند تجاری سوپر دالفین و یونوآ (U-noa)، شرکت های کره ای لاتس، کاستون هائوس، دال این مایند، دالشی، دیم آو دال و الفدال ، شرکت های چینی دالزون، آنجلا استودیو و دال لیوز ، شرکت انگلیسی سایبارتای و شرکت امریکایی جیم شو دالز .