ایکس باکس سری اس

ایکس باکس سری اس

دو کنسول ایکس باکس سری اس و ایکس باکس سری اس کنسول‌های بازی ویدیویی خانگی هستند که توسط مایکروسافت توسعه یافته‌اند. هر دوی آنها در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰ به عنوان چهارمین نسل از خانواده کنسول ایکس باکس و جانشین ایکس باکس وان منتشر شدند. همراه با پلی استیشن ۵ سونی که در نوامبر ۲۰۲۰ نیز منتشر شد، ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس بخشی از نسل نهم کنسول های بازی ویدیویی هستند.

شایعات مربوط به کنسول ها برای اولین بار در اوایل سال ۲۰۱۹ ظاهر شد، به طور کلی این سری با اسم رمز “Scarlett” و متشکل از مدل های رده بالا و پایین تر به ترتیب با کد “Anaconda” و همچنین “Lockhart”. در داخل، مایکروسافت از رویکرد دو کنسولی برای ایکس باکس وان راضی بود و رویکرد مشابهی را برای نسل چهارم ایکس‌باکس برنامه‌ریزی کرد، با هدف مدل رده بالا حداقل دوبرابر عملکرد ایکس‌باکس وان ایکس. مدل end برای اولین بار در جریان E3 2019 تحت عنوان “Project Scarlett” معرفی شد، در حالی که نام و طراحی آن به عنوان ایکس باکس سری ایکس در اواخر دسامبر در مراسم The Game Awards رونمایی شد. در سپتامبر ۲۰۲۰، مایکروسافت از مدل پایین رده، Xbox Series S رونمایی کرد.

زمانی که تیم توسعه ایکس باکس مایکروسافت کار بر روی جانشین کنسول های ایکس باکس وان را در حدود سال ۲۰۱۶ آغاز کرد، از قبل نیاز به داشتن دو نسخه کنسول مشابه مدل های ایکس باکس وان ایکس و ایکس باکس وان اس خود را برای پاسخگویی به نیازهای بازارهای مختلف پیش بینی کرده بودند. با توسعه هر دو واحد به صورت هماهنگ، آنها می توانند مطمئن شوند که بازی های توسعه یافته می توانند بدون استثنا در هر دو سیستم اجرا شوند. طبق سنت پروژه‌های Xbox گذشته، نام‌های رمز بر اساس شهرها به کنسول‌ها داده شد. Xbox Series S پروژه لاکهارت نامگذاری شد، بر اساس شهر لاکهارت تگزاس که به گفته آرون گرینبرگ به عنوان “شهر کوچک با قلب بزرگ” شناخته می شد.

یکی CPU/GPU، حافظه و تنظیم کننده های قدرت را در خود جای می دهد و برد دوم به عنوان برد Southbridge برای عملکردهای ورودی/خروجی کندتر (I/O) عمل می کند. تخته های نصب شده در دو طرف یک شاسی آلومینیومی به ایجاد کانال های هوا برای خنک سازی کمک کردند. به گفته طراح اصلی کریس کوجاوسکی، اجزای باقیمانده – سینک حرارتی، محافظ الکتریکی، منبع تغذیه، درایو نوری و فن خنک‌کننده – سپس به شکلی شبیه تتریس چیده شدند تا به یک فرم فشرده دست پیدا کنند. در ساختار برج مانند برای برآورده کردن فاکتور آکوستیک، این سیستم شامل سنسورهای متعددی برای کنترل سرعت فن است و بالای باز بزرگ برای اطمینان از جریان خوب هوا از طریق سیستم ضروری بود. در حالی که عناصر خاصی مانند درایو نوری، الزامات جریان هوا و اندازه هیت سینک ابعاد خاصی را در فاکتور فرم کلی ثابت می‌کنند.

بازار فروش XBOX Seriese S

مایکروسافت اعلام کرد که دو کنسول ایکس باکس سری اس و ایکس بزرگترین کنسول ایکس باکس هستند که در ۲۴ ساعت اول عرضه شد و تعداد کنسول‌های بیشتری نسبت به کنسول‌های قبلی در ۲۴ ساعت اول به فروش رسید. این رکورد قبلا در اختیار ایکس باکس وان بود که در زمان عرضه بیش از یک میلیون واحد فروخت. Xbox Series S بالاترین درصد بازیکنان جدید ایکس باکس را نسبت به کنسول‌های قبلی مایکروسافت جذب کرده است. مدیر عامل مایکروسافت، ساتیا نادلا، در ۲۷ جولای ۲۰۲۱ تأیید کرد که کنسول های سری X و S سریع ترین فروش کنسول های ایکس باکس تا کنون را به خود اختصاص داده اند. مایکروسافت تعداد دقیق فروش Xbox Series X/S را فاش نکرده است و آخرین آمار فروش کنسول های ایکس باکس را در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد.

دانیل احمد، تحلیلگر نیکو پارتنرز، تخمین هایی را برای فروش جهانی Xbox Series X/S ارائه کرده است. مجموع فروش جهانی Xbox Series X و Series S تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ به ۳.۵ میلیون می رسید. فروش تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۱ به ۶.۵ میلیون دستگاه افزایش خواهد یافت و از ۵.۷ میلیون واحد فروخته شده ایکس باکس وان و ۵ میلیون واحد ایکس باکس ۳۶۰ در همان بازه زمانی پیشی خواهد گرفت. تخمین زده می شود که فروش در سرتاسر جهان تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۱ به ۸ میلیون دستگاه رسیده باشد و تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۱۲ میلیون واحد برسد.

خرید و قیمت ایکس باکس سری اس

اگر قصد خرید ایکس باکس سری اس را دارید، قیمت این نسخه از کنسول مایکروسافت در مدل ۵۱۲ گیگ ۲۷۰ دلار و مدل فورتنایت و لیگ راکت ۳۰۰ دلار می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =